Home / Inne / Dakar 2019: KTM wygrywa 18. raz z rzędu!

Dakar 2019: KTM wygrywa 18. raz z rzędu!

Niewiarygodna seria KTM-a w Rajdzie Dakar trwa w najlepsze. Zawodnicy na austriackich motocyklach zwyciężyli już 18. raz z rzędu. Dość powiedzieć, że poprzednim innym zwycięzcą wśród producentów było BMW – w 2000 roku. Najlepszy w 2019 roku – mimo niedawnej kontuzji ręki – był Toby Price, dla którego to druga wygrana w karierze. Podium uzupełnili Matthias Walker i Sam Sunderland, również na KTM. Mimo ataku na pozycję lidera na ostatnim etapie, na czwarte miejsce spadł Pablo Quintanilla na Husqvarnie.

Rajd zakończył się kolejnymi sromotnymi porażkami Hondy i Yamahy. W trakcie imprezy wycofał się m.in. as Hondy – Joan Barreda. Ricky Brabec z tej samej ekipy prowadził, ale zepsuł mu się silnik. Najlepszym zawodnikiem tego zespołu, wspieranego przez HRC, był siódmy José Ignacio Cornejo. Na szóstym miejscu znalazł się Xavier de Soultrait z Yamahy.

Warto wspomnieć 11. pozycję, którą wywalczyła Laia Sainz. Hiszpanka była bliska rekordowej pozycji wśród kobiet – w 2015 ona sama zajęła 9. lokatę. Na mecie znalazł się jeden z dwóch Polaków, którzy stanęli na starcie. Adam Tomiczek zajął solidne, 16. miejsce. Z powodu awarii nie dojechał Maciej Giemza.

Dakar 2019 – klasyfikacja końcowa (motocykle):
1. Toby Price (AUS) KTM 450 33:57.16s
2. Matthias Walkner (A) KTM 450 +9.13s
3. Sam Sunderland (GB) KTM 450 +13.34s

16. Adam Tomiczek (PL) KTM 450 +5:16.50s

W kategorii samochodów wygrał Nasser Al-Attiyah – to pierwsza wygrana Toyoty. Kuba Przygoński w Mini zajął znakomite, 4. miejsce. Sebastian Rozwadowski, pilotujący Benediktasa Vanagasa, zajął 11. pozycję.

Wśród ciężarówek trzecie z rzędu zwycięstwo odniósł Eduard Nikołajew, kontynuując passę Kamaza. Na trzeciej pozycji dojechał Gerard de Rooy w Iveco, którego mechanikiem pokładowym jest Dariusz Rodewald. To już piąte podium Polaka w tej imprezie – na na koncie ma on też dwa zwycięstwa.

W stosunkowo nowej kategorii UTV triumfował Francisco „Chaleco” Lopez, który wcześniej nieskutecznie starał się wygrać w kategorii motocykli. Wśród quadów dominowali Argentyńczycy, którzy zajęli całe podium. Wygrał Nicolás Cavigliasso, a Kamil Wiśniewski zajął szóstą pozycję.

Źródło: imotorbike.my, autoklub.pl

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.