Home / MotoGP / Było, jest i będzie… GP Katalonii

Było, jest i będzie… GP Katalonii

Siódma eliminacja Motocyklowych Mistrzostw Świata zagości już w tym tygodniu na jednym z hiszpańskich torów. Chodzi, o Circuit de Catalunya znajdujący się niedaleko Barcelony. Obiekt został wybudowany w 1991 i zmodyfikowany w 1995 roku.
Ma on 4,727Siódma eliminacja Motocyklowych Mistrzostw Świata zagości już w tym tygodniu na jednym z hiszpańskich torów. Chodzi, o Circuit de Catalunya znajdujący się niedaleko Barcelony. Obiekt został wybudowany w 1991 i zmodyfikowany w 1995 roku.
Ma on 4,727 km długości, 12 m szerokości, 5 zakrętów w lewo i 8 w prawo, najdłuższą prostą mającą długość 1,047 m oraz pole position znajdujące się z lewej strony toru.

BYŁO

Grand Prix Katalonii to jedna z trzech rund mistrzostw rozgrywana na ziemi hiszpańskiej. Próżno szukać tutaj takiej atmosfery i atrakcji jak w Jerez, ale są to niesłychanie prestiżowe zawody. Najlepszy czas kwalifikacji na tym torze należy do Sete Gibernau – 1:42.337 (Honda, 2005), a najlepszy czas okrążenia w wyścigu do Valentino Rossi’ego 1:43.195 (Yamaha, 2005). Warto również przypomnieć, że ‘Doctor’ wygrał na tym torze w 2002, 2004 i 2005 roku. Zaś w 2003 roku na torze Catalunya zwyciężył Loris Capirossi.

Tegoroczny debiutant klasy MotoGP — Dani Pedrosa zajął tu w 2005 roku najwyższy stopień podium w klasie 250cc. On również może być groźnym zawodnikiem podczas zarówno wyścigu jak i kwalifikacji.

W ubiegłym roku pierwsze trzy pozycje startowe zajęli Sete Gibernau, Marco Melandri oraz Valentino Rossi. Każdy z nich nieźle wypadł w wyścigu. Vale ukończył wyścig na pierwszym miejscu, Sete Gibernau dojechał (!) na drugiej pozycji, zaś Marco Melandri był trzeci.

JEST

Camel Yamaha Team jeździ różnie. Było zwycięstwo Rossi’ego w Katarze i we Włoszech oraz czwarte miejsce w Turcji. Było również trzecie miejsce Edwards’a w Chinach. W pozostałych rundach GP zespół prezentował się już trochę gorzej.

Równo jeździ debiutant MotoGP Casey Stoner. Zajmuje miejsca w pierwszej piątce, pomijając wyścig na Mugello, którego nie ukończył. Jest on piąty w klasyfikacji mistrzostw egzekwo z Rossim z dorobkiem 65 pkt.

Zawodnicy Repsol Honda również jeżdżą równym tempem. Hayden tylko we Francji nie stanął na podium (od początku sezonu było 2. lub 3. miejsce, ale nie wygrał jeszcze w tym sezonie ani razu). Dani Pedrosa może zaliczyć swój debiut w klasie MotoGP do udanych. Jest czwarty w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 86 pkt. i traci do pierwszego Capirossi’ego zaledwie 13 pkt.

Loris Capirossi może być jednym z głównych kandydatów do tytułu mistrza świata. Wygrał pierwszą rundę motocyklowych mistrzostw świata w Jerez i na pewno będzie chciał powtórzyć wyczyn w Katalonii..

BĘDZIE

Faworyci do zwycięstwa: Rossi, Capirossi i Melandri
Wskoczą na podium: Hayden, Pedrosa, Stoner
Nic z tego: Kawasami i D’Antin Ducati
Czarny koń: Sete Gibernau

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
109 zapytań w 1,412 sek