Home / MotoGP / Grand Prix Ameryk w liczbach

Grand Prix Ameryk w liczbach

W ten weekend przenosimy się do Ameryki, gdzie pierwszy raz w historii MotoGP zawodnicy będą ścigać się na torze w Austin. Prezentujemy odrobinę statystyk związanych z tym wydarzeniem.

 

 

 

99 – z takim właśnie numer startowym jeździ Jorge Lorenzo, który na swoim koncie ma dokładnie tyle samo podiów. Następne da mu ósme miejsce wśród zawodników, którym udało się przekroczyć  magiczną setkę. Są to: Valentino Rossi (178), Giacomo Agostini (159), Ángel Nieto (139), Phil Read (121), Mike Hailwood (112), Dani Pedrosa (112) oraz Max Biaggi (111).

29 – ostatnie 29 wiktorii w klasie MotoGP podzielone zostało między: Caseya Stonera, Jorge Lorenzo oraz Daniego Pedrosę. Ostatnie zwycięstwo oddane w inne ręce niż powyższe miało miejsce w 2011 podczas Dutch TT, kiedy Ben Spies odnotował swoją pierwszą i jak na razie jedyną wygraną.

21 lat – W dniu wyścigu na torze w Austin minie dokładnie 21 lat odkąd Àlex Crivillé finiszował jako trzeci w malezyjskim Grand Prix w 1992 roku. Było to pierwsze podium dla hiszpańskiego zawodnika w najwyższej z klas. Od tamtego dnia hymn tego kraju odegrany został już 252 razy.

17 lat – tyle lat mija odkąd Norick Abe wygrał wyścig Grand Prix Japonii na torze Suzuka w 1996 roku. Stając się drugim najmłodszym zawodnikiem w historii, który odniósł sukces w klasie królewskiej. Najmłodszy to Freddie Spencer.

14 – ostatnie drugie miejsce w Katarze daje Valentino Rossiemu już 14 sezon z co najmniej jednym finiszem na podium. Nikomu wcześniej się to nie udało. Do tej pory Włoch  dzielił rekord z Giacomo Agostinim, który na swoim koncie ma 13 takich sezonów.

5 – ostatnie pięć triumfów MotoGP w USA powędrowało do zawodników Hondy. Ostatnie zwycięstwo przez inną maszynę miało miejsce na torze Laguna Seca w 2010.

5Pol Espargaro zdobył 5 ostatnich pole position, co wyrównuje wynik Stefana Bradla z roku 2011. Jeśli Hiszpan osiągnie  pierwsze miejsce w kwalifikacjach ponownie w ten weekend, będzie to najdłuższy taki ciąg w klasie pośredniej. Max Biaggi w 1995 roku, w klasie 250 stawał na pole position siedem razy z rzędu.

4Casey Stoner wywalczył najwięcej zwycięstw na terenie USA: trzy na Laguna Seca oraz jeden na torze Indianapolis. Dogania go dwóch zawodników; Dani Pedrosa z dwoma triumfami w Indianie oraz jednym na Laguna Seca oraz Nico Terol, który wygrał już trzy wyścigi klasy 125 w Indianapolis.

2 – podczas Grand Prix Kataru zawodnicy Yamahy  zgarnęli pierwsze i drugie miejsce. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce na torze Estoril w 2010 roku. Dokonali tego również Valentino Rossi i Jorge Lorenzo, co ciekawe w takim samym ustawieniu jak w ostatni weekend.

Źródło: www.motogp.com

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
17 zapytań w 0,722 sek