Home / MotoGP / Honda chciała Jonathana Rea u Fausto Gresiniego

Honda chciała Jonathana Rea u Fausto Gresiniego

Odpowiadające za program sportowy marki Honda HRC przyznało, że próbowało przekonać szefa zespołu San Carlo Honda Gresini do zakontraktowania Jonathana Rea na sezon 2013. Irlandczyk w tym roku dostał szanse dwóch występów w zastępstwie za Casey’a Stonera w fabrycznej stajni i mimo, że otrzymał motocykl z zupełnie nowymi dla siebie oponami i elektroniką, poradził sobie całkiem przyzwoicie. Szef satelickiego zespołu, Fausto Gresini, nie mógł jednak przystać na tą propozycję.

W obecnym sezonie barw zespołu Honda Gresini broni Alvaro Bautista, i jest to ostatnie miejsce na motocyklu prototypowym, które nie jest jeszcze obsadzone przed kolejnym rokiem. Wygląda na to, że kwestią czasu jest przedłużenie umowy, choć Honda starała się zasugerować, by jego miejsce zajął Jonathan Rea. Była to jednak tylko rekomendacja – oczywistym jest, że HRC nie ma bezpośredniego wpływu na obsadę miejsc w satelickich stajniach.

Zdaniem wiceszefa HRC, Shuhei Nakamoto, to m.in. zobowiązania sponsorskie nie pozwoliły Fausto Gresiniemu na zmianę zawodnika. „Sponsoring w zespole satelickim jest wyjątkowo istotny. Fausto nie może samodzielnie podejmować decyzji. Musi brać pod uwagę swoich sponsorów, a w tym przypadku nie byłoby to łatwe – większość jego sponsorów pochodzi z Włoch. Początkowo wyrażał nieco zainteresowania osobą Jonathana, ale nie było możliwe, by zebrać odpowiednich sponsorów.” – powiedział Shuhei Nakamoto w wywiadzie dla serwisu MCN.

Także Jonathan Rea potwierdził te doniesienia – przyznał, że pomysł przejścia do kategorii MotoGP upadł na kilka dni przed podpisaniem nowej umowy z zespołem Ten Kate Honda w World Superbike. „Decyzja zapadała bez mojego udziału, i z tego czy innego powodu do niczego nie doszło. Już w środę przed rundą na Portimao byłem pewny, że nic z tego nie będzie. Chodziło o czwarty motocykl Hondy. Z jednej strony Honda starała się wpłynąć na zespół, ale z drugiej nie byłbym w stanie zgromadzić wystarczającego zaplecza sponsorów z Wielkiej Brytanii, by móc dostać posadę. Dużo w tej decyzji samej polityki. Honda nie może jednak wpływać na decyzje w satelickiej stajni – może co najwyżej wyrażać swoje opinie.”

AUTOR: sd

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOSP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
18 zapytań w 0,836 sek