Home / MotoGP / Koniec skrzydełek w MotoGP!

Koniec skrzydełek w MotoGP!

PA1939223.0008

Na spotkaniu Komisji Grand Prix podczas rundy Assen TT organizatorzy MotoGP i zespoły startujące w mistrzostwach wspólnie podjęły decyzję, by od sezonu 2017 nie można było używać skrzydełek aerodynamicznych na owiewkach motocykli.

Rozwiązanie to pomagało w dociskaniu motocykli do toru, ale jednocześnie stwarzało zagrożenie podczas jazdy kilku zawodników za sobą powodując potężne zawirowania powietrza, oraz przede wszystkim, podczas wypadków. Przyczyniały się też do nietypowego poziomu zużycia opon.

Kliknij, aby pominąć reklamę

Wcześniej podjęto już decyzję, by usunąć skrzydełka z Moto2 i Moto3. Skrzydełka w MotoGP, które spełniają obecne przepisy, będą mogły pozostać na motocyklach do końca tego roku.

Kliknij, aby pominąć reklamę

Źródło: crash.net

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarzy 16

 1. Zdjęcie profilowe Tomeczq

  Świetna decyzja ! Dają korzyści ale stwarzają też wiele zagrożeń zwłaszcza przy kontaktach zawodników oraz wypadkach.

 2. Zdjęcie profilowe sb.slav

  I bardzo dobrze, niedługo Ducati i Yamaha byłyby szersze niż dłuższe i przypominało samolot.

 3. Zdjęcie profilowe Waluk

  „które spełniają obecne przepisy” a co dokladnie musi byc z tymi skrzydełkami zeby nie spełniły przepisów? Oczywiście poza ruchomymi skrzydełkami.

 4. Zdjęcie profilowe Dyabeu

  W Moto2 i Moto3 zbanowali skrzydełka natychmiast, tu zakaz obowiązywać będzie od przyszłego sezonu. I dobrze, bo Ducati by się popłakało, że stworzyli motocykl działający tylko ze skrzydełkami a tak to w przyszłym roku przygotują następny model i wsio. Mi się decyzja podoba, Yamahy i Hondy wyglądały okropnie, tylko Ducaty jak cię mogę ;)

 5. Zdjęcie profilowe polerst

  Jeszcze mogliby zbanować „szybkie skrzynie biegów” itp wynalazki, które nigdy nie wejdą na drogę, no ale to mało możliwe, bo Honda… ;)

 6. Zdjęcie profilowe Vendeur

  Dlaczego od przyszłego sezonu a nie już?

  • Zdjęcie profilowe Dyabeu

   @fidell33

   Myślę, że sprawiedliwiej jest, że zmiana obowiązuje od przyszłego sezonu bo – jak pisałem wyżej – Ducati płakałoby, że przygotowali maszynę na ten sprzęt by działała ze skrzydełkami a bez nich będą słabsi. Tak to wszyscy mają równe szanse na dostosowanie się do zmiany.

   @kasiakowalska Skrzydełka zbanowano głównie dlatego, że są właśnie niebezpieczne :)

 7. Zdjęcie profilowe fidell33

  Pewnie Ducati nie będzie zadowolone ale lepsze to niż kolejny wyścig zbrojeń generujący koszta, który i tak wygrałaby Honda.

 8. Ja z kolei mam mieszane uczucia – jeśli coś pomaga w lepszej i bezpieczniejszej jeździe motocykla to czemu z tym walczyć ? Z postępem nie powinno się walczyć. Z drugiej strony trafiają do mnie argumenty o bezpieczeństwie zawodników w przypadku kolizji. Czyli jestem za a nawet przeciw :-))

 9. Zdjęcie profilowe Repsol84

  polerst dlaczego nie wejda na droge? popatrz nowa honda vfr albo dn 01 akurat to drugie to co innego ale zawsze to jakas pochodna rozwiazania. moim zdaniem wejdzie i to z czasem a pozniej yamaha to rozwiazanie poprawi i tez zacznie montowac jak zawsze

 10. Zdjęcie profilowe Thundercat

  A wg mnie skrzydelka powinnny zostac. Blokowanie rozwoju jest dziwne.

 11. Zdjęcie profilowe lukasso

  W końcu, najlepsza decyzja ostatnich miesięcy (co najmniej) w MotoGp!!!

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
74 zapytań w 2,883 sek
Zamknij
Zapraszamy na nasz Fanpage!