Home / MotoGP / Marquez kontra Dovizioso – garść statystyk przed GP Walencji

Marquez kontra Dovizioso – garść statystyk przed GP Walencji

 

Zbliża się ostatnia runda sezonu MotoGP, w której o tytuł powalczą Marc Marquez i Andrea Dovizioso. Hiszpan ma wyraźną zaliczkę, wynoszącą aż 21 punktów. Przy 25 punktach za zwycięstwo oznacza to, żę Dovizioso będzie musiał wygrać i jednocześnie liczyć, że Marquez nie będzie wyżej niż na 12. pozycji. P1 dla Doviego i P12 dla Marqueza oznaczać będzie zrównanie punktami i mistrzostwo dla Włocha, z powodu większej liczby triumfów. Jakie jeszcze ciekawostki wiążą się z niedzielnym grand prix?

Tytuł mistrza świata rozstrzygał się w ostatniej rundzie przy 17 okazjach. Tylko trzy razy zawodnik, który miał mniej punktów przed tym wyścigiem, zdołał odrobić straty. Dokonali tego: Wayne Rainey w 1992 roku, Nicky Hayden w 2006, oraz Jorge Lorenzo w 2015. Z tych trzech przypadków, najwięcej odrobił Hayden, który na ostatnią rundę przyjechał z 8 punktami straty do Valentino Rossiego. Amerykanin był trzeci, a Rossi zaliczył wywrotkę i nie zdołał już zdobyć wystarczającej liczby punktów.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Dovizioso jeśli zdobędzie tytuł, będzie najstarszym mistrzem świata MotoGP. W niedzielę będzie miał 31 lat, 7 miesięcy i 20 dni, a więc blisko rok więcej niż Valentino Rossi w 2009 roku. Jednocześnie będzie najstarszym mistrzem królewskiej klasy od Micka Doohana, który w 1998 roku miał 33 lata i 4 miesiące.

Z kolei Marc Marquez zostałby najmłodszym zawodnikiem z czterema tytułami w królewskiej klasie i najmłodszym, mającym sześć mistrzostw świata wszystkich kategorii – 11 miesięcy mniej, niż Rossi, który ostatni wliczany do tego tytuł zdobył w 2004 roku.

ZWYCIĘSTWA:
Marquez – 6
Dovizioso – 6

MIEJSCA NA PODIUM:
Marquez – 11
Dovizioso – 8

ŚREDNIA POZYCJA STARTOWA:
Marquez – 2,8
Dovizioso – 6,9

ŚREDNIA POZYCJA NA MECIE:
Marquez – 2,2
Dovizioso – 4,1

NIEUKOŃCZONE WYŚCIGI:
Marquez – 3
Dovizioso – 1

UPADKI:
Marquez – 25
Dovizioso – 5

OKRĄŻENIA NA PROWADZENIU:
Marquez – 92
Dovizioso – 48

OKRĄŻENIA PRZED RYWALEM:
Marquez – 269
Dovizioso – 108

WYGRANE POJEDYNKI NA OSTATNIM OKRĄŻENIU:
Marquez – 0
Dovizioso – 2

Kliknij, aby pominąć reklamy

Bardzo słabo prezentują się szanse Ducati na zwycięstwo w ostatnim wyścigu. Andrea Dovizioso w ostatnich czterech wyścigach w Walencji – bo w tylu ścigali się wspólnie z Marquezem – ani razu nie stał na podium. W ogóle, nie jest to tor Ducati. Włoska ekipa wygrała tam tylko dwa razy, i to w zamierzchłych czasach: Troy Bayliss w 2006 roku i Casey Stoner w 2008. Dovizioso także nie wygrywał – w 2011 roku był trzeci, ale… na Repsol Hondzie. Drugą pozycję zajął w 125ccm, kiedy zdobywał tytuł najniższej klasy.

Marquez z kolei w ostatnim czasie cztery razy stał na podium w GP Walencji, zwyciężając tam w 2014 roku. Także kwalifikacje szły mu nieporównywalnie lepiej, bowiem wygrał je w swoim debiucie na tym torze w MotoGP, a potem jeszcze dwa razy startował z pierwszego rzędu.

OSTATNIE 4 GP WALENCJI – KWALIFIKACJE
Marquez – 1,5,2,2
Dovizioso – 9,9,9,5

OSTATNIE 4 GP WALENCJI – WYŚCIG
Marquez: – 3,1,2,2
Dovizioso – 9,4,7,7

Źródło: foxsports.com.au

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarze 2

  1. Jedynie upadki przemawiają na korzyść #04, tfu tfu oby taka statystyka pozostała na koncie obu zawodników po ostatnim GP ! Oby do niedzieli :-)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
107 zapytań w 1,152 sek