Home / MotoGP / Motocykle rozwijają skrzydła

Motocykle rozwijają skrzydła

Andrea Iannone

Ducati w zeszłym sezonie rozpoczęło w MotoGP nowy trend – instalując na swoim GP15 mocno rzucający się w oczy element aerodynamiczny – skrzydła na owiewkach motocykla. Mają one oczywiście na celu poprawić przepływ powietrza wokół motocykla podczas jazdy po torze, zwłaszcza w zakrętach.

I o ile rok temu intensywnie korzystało z nich tylko Ducati, tak teraz do włoskiego zespołu dołączają Yamaha i Honda. Skrzydełka, zainstalowane na M1-ce były już testowane w zeszłym roku, ale wtedy nie miały jeszcze takiego kształtu jak na testach w Katarze.

Honda zdecydowała się na razie na dużo mniejszy rozmiar skrzydełek, dodatkowo zainstalowanych w nieco innym miejscu. Marc Marquez miał na testach inne zmartwienia i nie zajmował się za bardzo tym elementem aerodynamicznym. Skomentował je natomiast Dani Pedrosa.

Kliknij, aby pominąć reklamę

„Zdecydowanie zmieniają odczucia, ale pierwszy kontakt z nimi poszedł dobrze.” – mówił o skrzydełkach Hiszpan, siódmy drugiego dnia. „Jest strona pozytywna jak i negatywna, ale to tylko pierwszy prototyp i wierzę, że mamy jeszcze pole do poprawy jeśli chodzi o aerodynamikę.”

Jorge Lorenzo

Dani Pedrosa

Kliknij, aby pominąć reklamę

AUTOR: sdnowy

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarzy 8

 1. Zdjęcie profilowe Laventino46

  Czyżby Dorna chciała przyciągnąć do wyścigów miłośników wędkarstwa? Dukat i Yamka wyglądają teraz jak dwa sumy, honda z pojedynczym wlotem już od dawna przypomina glonojada.
  Swoją drogą ciekwe jak to wpłynie na bezpieczeństwo zawodników… Nie chciałbym żeby przy wywrotce lub kolizji „skrzydełko” amputowało komuś coś…

 2. Zdjęcie profilowe polerst

  O ile Ducati ze skrzydełkami wygląda całkiem nieźle (choć lepiej mu było z czarnymi, niż pomalowanymi), o tyle Yamaha… Matko Boska, co to w ogóle jest? :D

 3. Ja się czasem zastanawiam czy tymi skrzydełkami oni mogliby zahaczyć o tarkę na zakrętach.

 4. W takim tempie zbanują to wszystko od 2017.

 5. Zdjęcie profilowe DragstaR1

  A ja już teraz jestem pewien ,że wkrótce to „coś” pojawi się w motocyklach drogowych. to tylko kwestia czasu. :)

 6. Zdjęcie profilowe nygga

  i jeszcze brakuje tylnego skrzydła z systemem drs

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
43 zapytań w 0,949 sek
Zamknij
Zapraszamy na nasz Fanpage!