Home / MotoGP / Motocykle rozwijają skrzydła

Motocykle rozwijają skrzydła

Andrea Iannone

Ducati w zeszłym sezonie rozpoczęło w MotoGP nowy trend – instalując na swoim GP15 mocno rzucający się w oczy element aerodynamiczny – skrzydła na owiewkach motocykla. Mają one oczywiście na celu poprawić przepływ powietrza wokół motocykla podczas jazdy po torze, zwłaszcza w zakrętach.

I o ile rok temu intensywnie korzystało z nich tylko Ducati, tak teraz do włoskiego zespołu dołączają Yamaha i Honda. Skrzydełka, zainstalowane na M1-ce były już testowane w zeszłym roku, ale wtedy nie miały jeszcze takiego kształtu jak na testach w Katarze.

Honda zdecydowała się na razie na dużo mniejszy rozmiar skrzydełek, dodatkowo zainstalowanych w nieco innym miejscu. Marc Marquez miał na testach inne zmartwienia i nie zajmował się za bardzo tym elementem aerodynamicznym. Skomentował je natomiast Dani Pedrosa.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Zdecydowanie zmieniają odczucia, ale pierwszy kontakt z nimi poszedł dobrze.” – mówił o skrzydełkach Hiszpan, siódmy drugiego dnia. „Jest strona pozytywna jak i negatywna, ale to tylko pierwszy prototyp i wierzę, że mamy jeszcze pole do poprawy jeśli chodzi o aerodynamikę.”

Jorge Lorenzo

Dani Pedrosa

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarzy 8

  1. Czyżby Dorna chciała przyciągnąć do wyścigów miłośników wędkarstwa? Dukat i Yamka wyglądają teraz jak dwa sumy, honda z pojedynczym wlotem już od dawna przypomina glonojada.
    Swoją drogą ciekwe jak to wpłynie na bezpieczeństwo zawodników… Nie chciałbym żeby przy wywrotce lub kolizji „skrzydełko” amputowało komuś coś…

  2. O ile Ducati ze skrzydełkami wygląda całkiem nieźle (choć lepiej mu było z czarnymi, niż pomalowanymi), o tyle Yamaha… Matko Boska, co to w ogóle jest? :D

  3. Ja się czasem zastanawiam czy tymi skrzydełkami oni mogliby zahaczyć o tarkę na zakrętach.

  4. W takim tempie zbanują to wszystko od 2017.

  5. A ja już teraz jestem pewien ,że wkrótce to „coś” pojawi się w motocyklach drogowych. to tylko kwestia czasu. :)

  6. i jeszcze brakuje tylnego skrzydła z systemem drs

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
22 zapytań w 0,958 sek