Home / MotoGP / Nie ma chemii między MotoGP a Formułą 1

Nie ma chemii między MotoGP a Formułą 1

Lewis Hamilton, mistrz Formuły 1 z sezonów 2008, 2014, 2015 i 2017, krytykuje decyzje o wymianach nawierzchni niektórych torów, na których rozgrywane są wyścigi F1 jak i MotoGP. Problem ujawnił się w szczególnym stopniu w ostatnich dwóch latach. Nowe samochody Formuły 1 dysponują coraz mocniejszymi silnikami, a ogromny docisk oraz przyczepność opon negatywnie wpływają na stan asfaltu. Na tworzące się nierówności o wiele bardziej narażeni są zawodnicy, ścigający się na motocyklach.

Zdaniem Lewisa Hamiltona, wymiana nawierzchni na Circuit de Barcelona-Catalunya byłaby niepotrzebna gdyby nie to, że w Montmelo rozgrywana jest runda MotoGP o GP Katalonii. Brytyjczyk żali się, że jeden ze znaków rozpoznawczych, który czynił ten tor bardziej wymagającym, został utracony. Zdaniem Hamiltona, hiszpański tor jest teraz zbyt łatwy, a testy, jakie odbywały się niedawno w Hiszpanii, nie są przez to miarodajne.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Ten tor dostał nową nawierzchnię i nie ma na nim wybojów. Nie rozumiem zbytnio, czemu to zrobiono. Myślę, że to strata pieniędzy. Stara nawierzchnia miała swój charakter na tym torze. Wygładzili ją i tor stracił swój charakter.” – mówi Hamilton.

„Robią tak na wielu torach i zgaduję, że ma to coś wspólnego z MotoGP. Kocham MotoGP, ale nie lubią nas, ponieważ to przez nas tworzą się nierówności. Z kolei my nie lubimy ich, bo przez nich na torach muszą być tworzone duże strefy bezpieczeństwa na zakrętach.” – dodaje Brytyjczyk. „Tor jest szybszy niż kiedyś. O wiele, wiele szybszy. Mając większą przyczepność trudno powiedzieć, czy samochód faktycznie stał się lepszy, czy to po prostu kwestia toru lub opon.” Co ciekawe, Brytyjczyk ma w tej kwestii inne zdanie niż wielu jego rywali z toru, którzy na spotkaniach kierowców narzekają na konieczność omijania nierówności.

Tor Circuit de Barcelona-Catalunya został nieco przebudowany po tragicznym w skutkach wypadku Luisa Saloma w Moto2. Hiszpan stracił życie, upadając w ostatnim sektorze na nierówności asfaltu, i uderzając w bandę. Po zmianach, trybuna toru wraz z bandami została przesunięta w tył. Inny tor, który niedawno otrzymał nową nawierzchnię właśnie pod kątem MotoGP, jest Sepang. Problemy są także na Silverstone, Red Bull Ringu i Circuit of the Americas.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: crash.net

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarze 24

 1. „Co ciekawe, Brytyjczyk ma w tej kwestii inne zdanie niż wielu jego rywali z toru, którzy na spotkaniach kierowców narzekają na konieczność omijania nierówności.”

  Wychodzi więc na to że jedynie Lewis narzeka na wymianę asfaltu.

  A jak mu tak dobrze na wyboistym asfalcie to zapraszamy na polskie drogi :)

  Zresztą, MotoGP to seria o randze Mistrzostw Świata – a to znaczy że też mają prawo czegoś wymagać.

  I nie „przez nich na torach muszą być tworzone duże strefy bezpieczeństwa na zakrętach”, tylko przez was pobocze wylane jest asfaltem, bo wam się zachciewa bezkarnego wyjeżdżania poza tor. Zresztą asfaltowe pobocza ostatnio krytykował sam Raikkonen.

 2. Eeeeech jak już mulat coś chlapnie to nikt nie bardzo rozumie o co mu chodzi. Dziwaczeje mocno po 30stce…

 3. Dobre. Narzeka, że będzie jeździł po równym asfalcie. Tego jeszcze nie grali.

 4. Hamilton lubi chlapnąć coś bez zastanowienia. W tym przypadku, mam wrażenie, że pomylił F1, a może po prostu siebie, z pępkiem świata. Złe, złe MotoGP! Przez nie kierowcy formuły będą musiały się ścigać po równym asfalcie! :)
  Chociaż mnie najbardziej ubawił tekst „Nie rozumiem zbytnio, czemu to zrobiono. Myślę, że to strata pieniędzy.”

 5. *będą musieli* przepraszam za błąd :)

 6. hehe nawet tutaj wkradają się „pojazdy” ad persona, ale do rzeczy :
  a – Hamilton jest mulatem, nikogo tu nie obrażam, za dużo mam lat i rozumu oraz stoi w kontrze do moich wartości
  b – odniosłem się do jego, nie pierwszy raz stawianych, dziwacznych wypowiedzi i traktowania świata „z góry” …
  c – moto sporty oglądam stale od 30 blisko lat więc mam swoje poglądy w tej kwestii
  d @kasia nie wiem co mówi Raikonnen, ale wiem, że jest małomówny i słabo jeździ, szczególnie po powrocie na tor
  e – @vendeur i @elsa niczym nie prowokowany hejt do nieczego dobrego nie Was nie doprowadzi w życiu

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
60 zapytań w 1,188 sek