Home / MotoGP / Niedzielny wyścig MotoGP wbrew przepisom

Niedzielny wyścig MotoGP wbrew przepisom

Pogoda sprawiła, że odwołano dzisiejesze kwalifikacje we wszystkich trzech klasach, ale tylko w MotoGP rozstawienie zawodników na starcie podczas jutrzejszego wyścigu w Sepang jest niezgodne z regulaminem Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Pogoda sprawiła, że odwołano dzisiejesze kwalifikacje we wszystkich trzech klasach, ale tylko w MotoGP rozstawienie zawodników na starcie podczas jutrzejszego wyścigu w Sepang jest niezgodne z regulaminem Motocyklowych Mistrzostw Świata.

W punkcie 1.15.4 Sportowych regulacji dotyczącym ‚Free Practice’ ustalone jest: „Wolne praktyki nie moga być brane pod uwagę podczas kwalifikacji oraz rozstawienia zawodników na starcie.”

Niemniej jednak, to co zdarzyło się dziś w Sepang jest dokładnie wbrew temu przepisowi – zawodnicy wystartują jutro z najlepszym czasem ustanowionym podczas FP1/FP2 lub FP3!

Głównym beneficjantem tej decyzji jest Dani Pedrosa – drugi w klasifikacji generalnej mistrzostw, który dzięki uzyskanemu czasowi w FP2 startował będzie z piątej pozycji, pomimo tego, że podczas FP3 był 19 (jego niedyspozycja wynikała z poważnego wypadku jakiemu uległ w trakcie FP2).

Z kolei niezadowoleni z użycia czasów Free Practice do rozstawienia na starcie są jeźdźcy Hondy: Marco Melandri z Fortuna Honda oraz Casey Stoner z LCR Honda, którzy startują kolejno z dziewiątego i dziesiątego miejsca.

„Jestem rozczarowany, ponieważ podczas trzech sesji Free Practice przygotowaliśmy się do wyścigu używając tylko opon wyścigowych” tłumaczy Marco, mając na myśli najszybszych zawodników FP, którzy swoje dobre czasy zdobyli na oponach kwalifikacyjnych. „Chciałbym poprawić swoją pozycję startową, dlatego proponuje aby jutro dodać do Warm-Up 10 minutową sesję kwalifikacyjną. Szanuję decyzję dyrektora wyścigu, ale jest ona dla mnie krzywdząca, ponieważ nie użyłem opon kwalifikacyjnych tego ranka.”

„Ta decyzja jest niesprawiedliwa” mówi zdenerwowany Stoner. „To jest śmieszne, że startuje z dziesiątego miejsca, podczas gdy w żadnym z dotychczasowych wyścigów nie znalazłem się tak daleko na starcie. Tego ranka kilku zawodników użyło opon kwalifikacyjnych, dzięki czemu byli szybsi niż ja osiągając szósty czas na oponach wyścigowych. Właśnie dlatego znalazłem się teraz w czwartym rzędzie, a powinienem być w drugim. W piątek zdobyłem piąty czas kiedy każdy zawodnik używał opon wyścigowych.”

Mistrz Świata Valentino Rossi w niedzielnym wyścigu wystartuje z pole position, tuż za nim lider klasyfikacji generalnej Nicky Hayden, trzeci będzie jeździec Ducati – Loris Capirossi.

Alternatywną metodą rozstawienia na starcie podczas nieprzeprowadzenia sesji kwalifikacyjnej jest ustawienie zawodników według ich miejsc w klasyfikacji ogólnej mistrzostw.

źródło: crash.net

* Regulamin Motocyklowych Mistrzostw Świata jest do pobrania na motogp.pl w dziale ‚Przepisy’.

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
106 zapytań w 1,059 sek