Home / MotoGP / Wszędzie patrzą na MotoGP – w WRC także

Wszędzie patrzą na MotoGP – w WRC także

W ostatnim czasie pod wieloma względami mistrzostwa świata MotoGP stawiane są jako wzór sportowej rywalizacji. Wielu osobom ze świata Formuły 1 podobają się emocje w wyścigach najlepszych motocyklistów świata, czy zaangażowanie wielu producentów. Federacja FIA, która odpowiada za Formułę 1, chciałaby także przenieść model zespołów satelickich do swojej innej serii – Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).

Choć długo trzeba było czekać na triumf zawodnika z satelickiej ekipy w MotoGP, w 2016 roku dwa zwycięstwa osiągnął Cal Crutchlow, a jedno dołożył Jack Miller, obaj na motocyklach Hondy. Pokazało to, że mimo dominacji producentów, prywatne ekipy także w określonych warunkach mogą włączyć się w walkę o pierwsze miejsce.

Dyrektor rajdowy w FIA, Jarmo Mahonen, chciałby więc widzieć w rajdach taki właśnie model, jaki obowiązuje w MotoGP, gdzie obok fabrycznego zespołu każdy producent powinien także mieć przynajmniej jeden zespół satelicki, któremu dostarczałby motocykle. I choć na razie nie wszystkie fabryczne ekipy MotoGP takie zespoły posiadają, to może być to kwestią czasu, by był to wymóg regulaminowy.

Kliknij, aby pominąć reklamy

W MotoGP mamy już sześciu producentów: Hondę, Yamahę, Ducati, Suzuki, Aprilię i KTM. Swoje satelickie zespoły mają jednak póki co tylko trzy pierwsze. W WRC jest jednak gorzej: po wycofaniu się Volkswagena startują cztery zespoły producenckie: Citroen, Hyundai, nowa w cyklu Toyota oraz mający powiązania z Fordem zespół M-Sport. Tylko ten ostatni udostępnia swoje auta, natomiast Citroen, Hyundai i Toyota nie użyczają aut „na zewnątrz”. Najbliżej jest tego Citroen. Ucierpiała na tym liczba zawodników, którzy dysponują topowymi samochodami WRC na sezon 2017.

„Musimy patrzeć na inne dyscypliny, jak MotoGP, gdzie walczą prywatne zespoły, ale wciąż jest miejsce dla producentów. Nie powinniśmy odcinać się od producentów. Ale przyszedł czas, by wprowadzić zmiany.” – powiedział Mahonen z FIA.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: autosport.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarzy 16

  1. Może ktoś z Was orientuje się czy w polsat sport lub na innym programie będą transmisję całych weekendów motogp ?

  2. Z taką tylko różnicą, że Polsat Sport News nie jest już ogólnie dostępny.

  3. no właśnie się zastanawiam… bo nigdzie konkretnej informacji nie ma. Mam bardzo kiepski zasięg neta i oglądanie w necie odpada. Jestem skłonny zamówić np. cyfrowy polsat lecz chcę mieć pewność że będzie transmisja na PSN lub innym programie bo tak naprawdę to tylko po to będę brał satelitę, a kablówka odpada u mnie :(

  4. Z tego co wiem żadnej konkretnej informacji o transmisjach nie było (wszędzie tylko lakoniczne – MotoGP na antenach sportowych Polsatu). Jednak patrząc na to, że Polsat Sport News przestał być kanałem ogólnodostępnym, a na nim jak dotychczas były transmisje to nie będzie też ogólnodostępnej (czytaj oficjalnej i darmowej) transmisji w internecie. Bo po co przenosić wydarzenie na kanał płatny skoro za darmo w necie daje się to samo – niewielu kibiców da nam hajs za transmisję w TV skoro ten sam produkt ma za free w necie.
    Jest jeszcze jedna możliwość, co prawda o wiele mniej prawdopodobna – na nowym kanale Polsatu który zastąpił PSN czyli Super Polsat też miał być pokazywany jakiś sport i to oficjalne stanowisko Polsatu bo uspokajali widzów że sport nadal będzie, dojdzie tylko trochę więcej innych programów. Hipotetycznie mogli by tam wcisnąć MotoGP (a przy okazji do internetu) bo ma żenująco niską oglądalność więc i tak na tych paru osobach nie zbiją kokosów jeśli te wykupią pakiet Polsatu, Ale jak dotychczas to na Super Polsacie ([email protected] nazwa patrząc na profil ramówki) głównie taniec z gwiazdami, skoki do wody i szpilki na giewoncie. Dwa razy w tygodniu jakiś sport.
    Także Panie i Panowie chyba pora się pożegnać w wygodną i dostępną dla wszystkich transmisją.

  5. Dzwoniłem do Solorza i przekazał mi takie info. Gdy się okaże, że mam rację to odszczekasz swoje wypociny? Logika mi podpowiada, że powinieneś tak zrobić.

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
39 zapytań w 1,151 sek