Home / WSBK / BMW wycofuje się z World Superbike

BMW wycofuje się z World Superbike

BMW ogłosiło, że z końcem 2013 roku wycofuje swoje wsparcie fabryczne w World Superbike. Niemiecka marka była obecna na padoku przez pięć kolejnych lat. Od debiutu w 2009 roku systematycznie pięła się do góry. W tym roku Marco Melandri i Chaz Davies wygrali razem pięć rund. Nie udało się jednak jeszcze zdobyć tytułu mistrzowskiego.

Już rok temu BMW ograniczyło swoje wsparcie: zamknęło w pełni fabryczny zespół BMW Motorrad, przenosząc zasoby do drugiego, BMW Italia. Stephan Schaller, dyrektor generalny BMW Motorrad wyjaśnił, że teraz marka ma zamiar skupić się bardziej na sprzedaży motocykli produkcyjnych i rozszerzeniu oferty rynkowej m.in. w Azji i Ameryce Południowej.

W tym sezonie z „wysokiego C” jazdę na BMW rozpoczął Chaz Davies, który wygrał oba wyścigi w Aragonii. Marco Melandri dołożył po jednym zwycięstwie na Monzy, w Portimao i zaledwie tydzień temu w Moskwie.

To nie pierwsze tego typu wycofanie się BMW z poważnej serii mistrzowskiej. W 2009 roku zespół ogłosił odejście z Formuły 1 po jednym słabszym sezonie. Potem próbował szczęścia w rajdach WRC, gdzie stworzył zespół wraz z marką MINI, ale jeszcze przed upływem sezonu zdecydował o zakończeniu jego finansowania i skupieniu się na wyścigach DTM. Tam przynajmniej udało się odnieść sukces – samochody BMW zdobyły mistrzostwo już w pierwszym sezonie startów.

Nie wiadomo, co stanie się z obecnym zespołem BMW Italia, który w dużej części składa się ze składu odpowiedzialnego za lata sukcesów Ducati w poprzedniej dekadzie. By kontynuować jazdę w WSBK na wysokim poziomie niezbędne może być zaangażowanie producenta.

AUTOR: sd

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOSP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

komentarzy 9

 1. ceasar_of_rome

  dlatego bmw jest marka dla kretynów :)

 2. To już wszystko jasne. Marco Melandri dlatego idzie do Kawasaki.

 3. Gdzie Melandri nie trafi to zaraz mu się zespół wycofuje :D
  Kawasaki – out. Yamaha – out. BMW 2012 – out. 2013 – to samo :D:D

 4. A może to krok do utworzenia zespołu w MotoGP bo były już takie zapowiedzi

  • BMW ma zle do tego podchodzi. Myślą że wpompują dużo kasy na sam początek i od razu będą sukcesy. Gdy coś nie wyjdzie zaraz się podają. Tak było w F1, 2006 ok, 2007 dobrze, 2008 wygrana i częste wizyty na podium, 2009 nie wyszło i się koniec. W WSBK to samo systematyczny wzrost, w tym roku myśleli pewnie że zdominują całkowicie sezon, nie wyszło i koniec.

 5. nie oszukujmy sie. chodzi o cyferki. czy s1000rr bedzie sie gorzej sprzedawal po odejsciu bmw z wsbk? nie. czy samochody bmw zaczely sie gorzej sprzedawac z powodu wycofania sie z F1? tez nie. a i tak s1000rr nie stanowi glownego zrodla przychodow: 1200GS i male pierdziele na azjatycki rynek to jest zrodlo zysku.

 6. Można było się tego spodziewać biorąc pod uwagę ostatnie lata i zaangażowanie BMW w sporty motorowe. F1, WRC, DTM, WTCC, Le Mans i teraz w WSBK, skoro stać ich żeby wyrzucać miliony euro w błoto to muszą być bardzo bogaci. Ciekawe czy jest jeszcze jakaś znana seria wyścigowa do której mogliby wejść i potem się szybko wycofać?

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
23 zapytań w 1,922 sek