Home / Slider / Dzisiaj mija 15 rocznica śmierci Joey’a Dunlop’a

Dzisiaj mija 15 rocznica śmierci Joey’a Dunlop’a

joey

Joey Dunlop, legendarny zawodnik, jedna z ikon sportów motocyklowych dokładnie 15 lat temu zginął w wypadku podczas wyścigu w Tallinie, stolicy Estonii. Warto przyjrzeć się tej niesamowitej postaci bliżej.

Joey, na wielu zdjęciach widzimy człowieka z włosami sięgającymi niemal do ramion, często z papierosem. Gdy widzimy zdjęcie człowieka w żółtym kasku o przenikliwym, skupionym spojrzeniu wiadomo, że to Joey. Był przesądny, stąd żółty kask i zawsze czerwona koszulka.

N107

 

Jedna z ikon motorsportu, sportowiec wszechczasów Irlandii Północnej wg. Czytelników Belfast Telegraph, zdobywca 3 miejsca w plebiscycie najlepszego sportowca obu Irlandii, wg. Magazynu MCN jedna z 5 najważniejszych postaci wyścigów motocyklowych. Triumfator 26 wyścigów na Wyspie Man (w tym trzy hat-tricki), 24’krotny zwycięzca Ulster GP, 5’krotny mistrz świata formuły TT.

joey helmet

Skromny chłopak z Ballamoney w Irlandii Północnej zapisał się na kartach historii dużymi literami. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie on pisał historię wyścigów drogowych bo nikt nie zdobył tylu trofeów, o nikim nie mówi się tak głośno jak właśnie o nim.

joey_biography_2

Po krótce- wszystko zaczęło się 25 lutego 1952 roku w Ballamoney w Irlandii Północnej. Joey miał jeszcze dwóch braci (Jim oraz Robert, również kierowcy) oraz cztery siostry. Pierwszy raz wyścigów posmakował w 1968 roku, w Lurgan Park. Zaczął się ścigać rok później w Maghaberry jadąć na motocyklu Triumph Tiger Cub którego kupił za 50 funtów które wcześniej pożyczył. Jego pierwszy drogowy wyścig to Temple 100 który odbył się w 1970 roku. Joey startował wtedy w klasie 200ccm, na motocyklu widniał numer 32 i również był to Triumph. Już rok później narodził się jego znak firmowy czyli żółty kask.

N111

Starty w TT zaczął w 1977 roku, pierwszy wyścig wygrał już w 1978. Na Wyspie Man startował do końca czyli do 2000 roku. W tym czasie wygrał 26 wyścigów, 40 razy stanął na podium co do dzisiaj jest absolutnym rekordem jeżeli chodzi o TT. Do tego należy doliczyć 26 zwycięstw w Ulster GP oraz 13 w North West 200. Dwukrotnie stawał na podium Macau GP

Kliknij, aby pominąć reklamy

Joey do końca życia prowadził w rodzinnym miasteczku Pub, Joey’s Bar. Miał również własny warsztat w którym zajmował się motocyklami.

joeyvtr

Joey Dunlop w 2000 roku startował w wyścigu drogowym w stolicy Estonii, Tallinie. Wcześniej wygrał wyścigi klas 750ccm oraz 600ccm. Podczas wyścigu 125ccm w bardzo słabych warunkach atmosferycznych Joey stracił panowanie nad swoją Hondą, wypadł z drogi rozbijając się o drzewa stojące przy drodze. Na jego pogrzeb przybyło ponad 50 000 ludzi z całej Wielkiej Brytanii a ceremonia była transmitowana przez irlandzką telewizję.

Po dziś dzień, najbardziej utytułowanym zawodnikom z każdej edycji TT wręczana jest nagroda im. Joey’a Dunlop’a. Na górskim odcinku Mountain Course znajduje się pomnik Joey’a na swoim motocyklu.

3

 

 

Film poświęcony legendzie

Relacja z feralnego wyścigu w Tallinie

 

AUTOR: Olek

komentarze 2

  1. Dobrze że przypominacie o takich postaciach.

  2. Polecam obejrzeć film „The road” z 2014 roku. Rodzina Dunlopów to naprawdę goście z wielkimi jajami :)

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
31 zapytań w 0,791 sek