Home / Moto2 / Moto3 / GP Malezji: Kolejny dublet Red Bull KTM Ajo! Morbidelli trzeci

GP Malezji: Kolejny dublet Red Bull KTM Ajo! Morbidelli trzeci

Zespół Red Bull KTM Ajo po raz drugi z rzędu sięgnął po dublet, tym razem w GP Malezji. Miguel Oliveira nie dał szans rywalom i od początku nadawał ton rywalizacji, zwyciężając z dużą przewagą. Brand Binder pokonał w bezpośrednim pojedynku Franco Morbidelliego – nowego mistrza świata tej kategorii.

Losy mistrzowskiego tytułu rozstrzygnęły się jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu, bowiem Thomas Luthi w związku z wywrotką w kwalifikacjach i związaną z tym kontuzją nogi w ogóle nie stawił się na starcie. Morbidelli jednak na starcie stracił prowadzenie na rzecz Oliveiry. W przeciągu kilku mieliśmy do czynienia z festiwalem upadków. Najpierw na pierwszym zakręcie wywrócili się Axel Pons, Khairul Idham Pawi oraz Luca Marini. Następnie upadek zaliczyli Alex Marquez, Sandro Cortese i Takaaki Nakagami. Wywrotkę odnotowali także po kontakcie Remy Gardner i Ekky Pratama. Jako jedyni do rywalizacji wrócili Marquez i Pons. Pierwszy z nich jednak w bardzo szybkim czasie znowu zaliczył wywrotkę, która już na dobre wykluczyła go z walki. Drugi natomiast po jakimś czasie wycofał się na skutek problemów z motocyklem. Fabio Quartararo, który zajął najwyższą w sezonie trzecią lokatę w czasówce, spadł na piąte miejsce.

Na czele znakomite tempo prezentował Oliveira, który nieco odskoczył od Morbidelliego. Tuż za świeżo upieczonym mistrzem świata podążali debiutanci – Francesco Bagnaia i Brad Binder. Kolejne pozycje zajmowali Quartararo, Mattia Pasini, Stefano Manzi, Marcel Schrotter i Xavi Vierge.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na czternaście okrążeń przed metą Oliveira posiadał już ponad dwie sekundy przewagi na grupą pościgową składającą się z Morbidelliego, Bagnai i Bindera. Niedaleko nich znajdował się Quartararo, który prezentował jednak bardzo wysokie tempo. Dwa kółka później Binder wyprzedził na „ślimaku” Bagnaię, po czym zaczął mocno naciskać mistrza świata. Manzi, który zaliczył atomowy start, zaczął jednak tracić tempo i musiał uznać wyższość Marcela Schrottera i Xavi Vierge. W końcu, w dziewiątym zakręcie, doszło do jego wywrotki i pożegnania się z walką o punkty. W szóstym zakręcie na siedem kółek przed metą upadek zaliczył Lorenzo Baldassarri.

Na sześć okrążeń przed metą Oliveira posiadał zdecydowaną przewagę nad rywalami i tylko nieszczęście mogło mu odebrać zwycięstwo w wyścigu. Bagnaia nieco osłabł i stracił dystans do zacięcie walczących Morbidelliego i Bindera. W tym momencie bardziej martwić się musiał swoją lokatę, gdyż zbliżał się Quartararo. Wywrotkę w czternastym zakręcie zaliczył Schrotter, jednak zdołał powrócić do walki. Samotnie na szóstej lokacie podążał Pasini.

Na cztery kółka przed metą Binder przeprowadził pierwszy atak na Morbidelliego w pierwszym zakręcie toru. „Wypluło” go jednak z niego, dzięki czemu Włoch odzyskał prowadzenie. W tym samym momencie sędziowie wywiesili białą flagę oznaczającą pojawienie się pierwszy kropel deszczu. Reprezentant RPA nie dawał za wygraną i zdołał wyprzedzić mistrza świata. W tym momencie tracił już ponad cztery sekundy do Oliveiry. Bardzo dobrze spisywał się Isaac Vinales, który awansował na siódmą lokatę przed Syahrina. Moment później jego zespołowy partner Vierge dokonał tego samego na reprezentancie gospodarzy. Świetnie spisywał się Pasini, który wyprzedził Bagnaię i Quartararo na przestrzeni dwóch zakrętów. O ósmą lokatę zacięcie walczyli z kolei Syahrin, Vierge i Tetsuta Nagashima.

Miguel Oliveira po zdominowaniu rywalizacji odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Druga lokata Bindera oznaczała także drugi dublet ekipy Akiego Ajo, co zwiastuje znakomity sezon  2018. Podium dopełnił mistrz świata Morbidelli. Pasini wygrał z Bagnaią, natomiast Quartararo nie zdołał utrzymać szóstej lokaty, tracąc ją na rzecz rewelacyjnie jadącego na mokrym już torze Syahrina. Za Francuzem wyścig zakończyli kierowcy Tech3 – Xavi Vierge i Isaac Vinales, który w wyniku wysiadki stracił szansę na wyższą pozycję. Czołową dziesiątkę dopełnił Japończyk Nagashima.

Ostatnia runda za dwa tygodnie na hiszpańskim torze Ricardo Tormo w Walencji.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wyniki wyścigu Moto2 o GP Malezji na torze Sepang:
1. Miguel Oliveira POR Red Bull KTM Ajo (KTM) 40m 28.955s
2. Brad Binder RSA Red Bull KTM Ajo (KTM) 40m 31.342s
3. Franco Morbidelli ITA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) 40m 35.833s
4. Mattia Pasini ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 40m 50.729s
5. Francesco Bagnaia ITA SKY Racing Team VR46 (Kalex) 40m 51.041s
6. Hafizh Syahrin MAL Petronas Raceline Malaysia (Kalex) 40m 52.365s
7. Fabio Quartararo FRA Pons HP40 (Kalex) 40m 52.443s
8. Xavi Vierge SPA Tech 3 Racing (Tech 3) 40m 53.931s
9. Isaac Viñales SPA BE-A-VIP SAG Team (Kalex) 40m 53.999s
10. Tetsuta Nagashima JPN Teluru SAG Team (Kalex) 40m 56.154s
11. Simone Corsi ITA Speed Up Racing (Speed Up) 40m 57.569s
12. Augusto Fernandez SPA Speed Up Racing (Speed Up) 40m 58.080s
13. Andrea Locatelli ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 41m 0.933s
14. Iker Lecuona SPA Garage Plus Interwetten (Kalex) 41m 13.301s
15. Jesko Raffin SWI Garage Plus Interwetten (Kalex) 41m 14.043s
16. Edgar Pons SPA Pons HP40 (Kalex) 41m 20.313s
17. Marcel Schrotter GER Dynavolt Intact GP (Suter) 41m 28.283s
18. Alex De Angelis RSM Tasca Racing Scuderia Moto2 (Kalex) 41m 53.722s
Lorenzo Baldassarri ITA Forward Racing Team (Kalex) DNF
Stefano Manzi ITA SKY Racing Team VR46 (Kalex) DNF
Axel Pons SPA RW Racing GP (Kalex) DNF
Dimas Ekky Pratama INA Federal Oil Gresini Moto2 (Kalex) DNF
Remy Gardner AUS Tech 3 Racing (Tech 3) DNF
Alex Marquez SPA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) DNF
Takaaki Nakagami JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNF
Sandro Cortese GER Dynavolt Intact GP (Suter) DNF
Luca Marini ITA Forward Racing Team (Kalex) DNF
Khairul Idham Pawi MAL IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNF 

źródło: www.crash.net

 

AUTOR: Mefisto

komentarze 2

  1. Super Miguel, super Brad, KTM robi świetna robotę, mocno kibicuję Austriakom. Brad nieźle pocisnął, gdy tylko zaczęło kropić :D

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
26 zapytań w 0,953 sek