Home / Artykuły / 7 sytuacji na drodze, w których przyda Ci się ubezpieczenie

7 sytuacji na drodze, w których przyda Ci się ubezpieczenie

Sytuacje na drodze są nieprzewidywalne. Nawet doświadczonym kierowcom zdarza się popełniać błędy. Właśnie w takich chwilach najbardziej przydają się różnorodne ubezpieczenia komunikacyjne.

Oto siedem najczęstszych sytuacji na drodze, w których przyda Ci się OC, AC i Assistance. Poradnik powstał we współpracy z twórcami strony o tematyce ubezpieczeniowej dla kierowców – ranking-oc-ac.pl, dzięki której wybierzesz najlepsze ubezpieczenie samochodu.

1. Gdy spowodujesz kolizję

Wyjazd z drogi podporządkowanej lub zmiana pasa ruchu mogą być bardzo trudne. Szybko podjęta decyzja może się zaś okazać błędna i staniesz się sprawcą kolizji na drodze. Jeżeli auto osoby, z którą doszło do kolizji, zostanie uszkodzone, wtedy Ty jako sprawca musisz opłacić jego naprawę. W takiej chwili przyda się wykupione przez Ciebie ubezpieczenie OC. Wystarczy podać numer polisy poszkodowanemu, a on sam złoży wniosek o wypłatę pieniędzy i zorganizuje sobie naprawę auta

2. Nieudane parkowanie

Parkowanie pojazdu to kolejna sytuacja, w których może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia. Podobnie jak wyjazd z parkingu. Najbardziej niebezpieczne są zatłoczone parkingi na osiedlach i w pobliżu dużych galerii handlowych. Nerwy i pośpiech nie są dobrymi doradcami i mogą sprawić, że podczas manewru sąsiadujące auto zostanie zarysowane. Trzeba wówczas poczekać na jego właściciela lub za wycieraczką zostawić kartkę z numerem telefonu, by poszkodowany mógł się skontaktować.

Podobnie jak w przypadku spowodowania kolizji, należy dać mu numer polisy OC, spisać oświadczenie i przyznać się do winy. Poszkodowany sam poradzi sobie z wyegzekwowaniem odszkodowania.

3. Kolizja ze zwierzęciem

Może się zdarzyć tak, że nagle z lasu lub z bocznej drogi wyskoczy na ulicę jakieś zwierzę. O ile będzie ono pochodziło z gospodarstwa, to jego właściciela będzie łatwo ustalić. Jeżeli jednak wyskoczy z lasu, to dochodzenie do tego, kto nad tym zwierzęciem sprawuje nadzór może być trudne. W takiej sytuacji zniszczenie samochodu można sobie naprawić za pomocą ubezpieczenia AC. Polisa pokryje koszty koniecznej naprawy i nie będzie trzeba tego spłacać z własnych środków. Co więcej, takie rozwiązanie bywa dla ubezpieczonego naprawdę korzystne.

4. Szkoda na parkingu bez monitoringu

Taka sytuacja, jak opisana w punkcie drugim może też spotkać samego ubezpieczonego, tylko wówczas on będzie w roli poszkodowanego. Nie każdy jednak jest uczciwy i po zarysowaniu samochodu na parkingu nie każdy przyzna się do tego, że to zrobił. Jeżeli na parkingu jest monitoring, można dojść do tego, kto jest sprawcą. Jeżeli nie, znalezienie odpowiedzialnego jest niemożliwe. Naprawę porysowanego auta można sfinansować z własnych pieniędzy lub z ubezpieczenia AC. Mając polisę warto z niej skorzystać, szczególnie, że usuwanie głębokich rys jest kosztowne. W porównaniu do kosztów naprawy szkód cena ubezpieczenia AC jest opłacalna – dowiedz się, jak zaoszczędzić na składce najtańszego OC i autocasco.

5. Kolizja z winy ubezpieczonego

To sytuacja bardzo podobna do pierwszej opisanej. Z tym, że w wyniku kolizji uszkodzone mogą być dwa pojazdy – sprawcy i poszkodowanego. Poszkodowany może naprawić swój samochód z OC sprawcy. Natomiast sprawca już z tego ubezpieczenia nie skorzysta. Dla niego jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie swojego AC. W przypadku tej polisy, sprawstwo kolizji nie wyłącza odpowiedzialności ubezpieczyciela, więc z powodzeniem można opłacić naprawę z tych pieniędzy.

6. W podróży pęknie Ci opona

Pęknięta opona to bardzo niebezpieczna sytuacja. Samochód trzeba jak najszybciej opanować, uspokoić, wyprowadzić na prostą i zatrzymać. Nie da się bezpiecznie podróżować z pękniętą oponą. W takiej sytuacji pomocne może się okazać wykupione przy OC ubezpieczenie Assistance. W ramach tej ochrony specjaliści przyjadą, wymienią uszkodzoną oponę na nową i tym samym zapewnią bezpieczeństwo w dalszej podróży. To bardzo ważne, mieć takie wsparcie ze sobą.

7. Gdy auto ulegnie awarii

Samochód to tylko przedmiot, maszyna. Z biegiem czasu może zacząć szwankować. A zdarza się niekiedy, że nawet całkiem nowe auta z salonu, krótko po ich kupieniu okazują się niesprawne. W takiej sytuacji również warto mieć assistance. Taka polisa pomoże w chwili, gdy w czasie podróży samochód ulegnie poważnej awarii i odmówi posłuszeństwa. Specjaliści, sfinansowani przez ubezpieczyciela, przyjadą, odholują auto do warsztatu i przeprowadzą niezbędne naprawy. W tym czasie Ty otrzymasz wsparcie, lokal do przenocowania (jeżeli to konieczne) lub transport do domu.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
163 zapytań w 0,432 sek