Home / Artykuły / Bagnaia idzie w Holandii w ślady Doohana? 10 ciekawostek przed TT Assen

Bagnaia idzie w Holandii w ślady Doohana? 10 ciekawostek przed TT Assen

Już w niedzielę o 14:00 holenderska runda MotoGP – TT Assen. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma interesującymi ciekawostkami i statystykami, dotyczącymi zawodników, którzy wystartują w tym wyścigu!

1. Obecny mistrz, Francesco Bagnaia (Ducati), zakwalifikował się na pole position po raz pierwszy od zeszłorocznego wyścigu w Malezji. W niedzielę będzie starał się zdobyć trzecie z rzędu zwycięstwo w TT Assen, stając się pierwszym zawodnikiem, który tego dokona w najwyższej klasie od czasu, gdy Mick Doohan wygrał pięć razy z rzędu w latach 1994-1998. Byłoby to również jego trzecie z rzędu zwycięstwo w grand prix, co nie zdarzyło się od 2022 roku, kiedy Bagnaia wygrał cztery razy z rzędu – pierwsze z tych zwycięstw miało miejsce właśnie tutaj, w Assen. To także jedyny tor, na którym wygrał we wszystkich klasach, a także miejsce, gdzie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Moto3.

2. Lider klasyfikacji generalnej, Jorge Martin (Pramac Ducati) zakwalifikował się na drugiej pozycji, zanim otrzymał karę przesunięcia o trzy miejsca za wolną jazdę na linii wyścigowej w Q2. W niedzielę będzie starał się o swoje ósme zwycięstwo w MotoGP i pierwsze w najwyższej klasie w Assen.

3. Maverick Viñales (Aprilia) zakwalifikował się na trzeciej pozycji, co jest jego piątym miejscem w pierwszej trójce w kwalifikacjach w tym sezonie. Teraz będzie dążył do swojego 11. zwycięstwa w MotoGP i drugiego w najwyższej klasie w Assen po wygranej w 2019 roku z Yamahą.

4. Alex Marquez (Gresini Ducati zakwalifikował się na czwartej pozycji, co jest jego najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym od czasu, gdy zakwalifikował się na trzeciej pozycji w Katarze w zeszłym roku. Teraz będzie dążył do powiększenia swojej kolekcji podiów w najwyższej klasie: dwa z Hondą i dwa z Ducati.

5. Fabio Di Giannantonio (VR46 Ducati) przeszedł przez Q1 i zakwalifikował się na szóstej pozycji, co jest jego najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w Assen w tej klasie. Teraz będzie dążył do swojego drugiego zwycięstwa w najwyższej klasie lub trzeciego podium.

Kliknij, aby pominąć reklamy

6. Marc Marquez (Gresini Ducati) zakwalifikował się na siódmej pozycji, mimo upadku w Q2. Również upadł w wyścigu Sprint, ale teraz będzie dążył do zwycięstwa po raz pierwszy od Emilia-Romanii w 2021 roku (980 dni temu). Byłoby to jego pierwsze zwycięstwo w grand prix z Ducati i Gresini.

7. Brad Binder (Red Bull) zakwalifikował się na dziewiątym miejscu, co jest jego drugim najlepszym wynikiem w kwalifikacjach w tym roku po czwartych miejscach w Katarze, Hiszpanii i Katalonii. Teraz będzie dążył do drugiego podium w tym roku po Katarzem (P2) lub do pierwszego zwycięstwa od Austrii w 2021 roku.

8. Zawodnicy Aprilii i KTM/GASGAS będą dążyć do pierwszego zwycięstwa dla swojego producenta na torze Assen. Jak dotąd najlepszy wynik Aprilii to P3, podczas gdy najlepszy dla KTM/GASGAS to P4.

9. Po przejściu przez Q1, debiutant Pedro Acosta (GASGAS Tech3) zakwalifikował się na 10. miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem w MotoGP od Hiszpanii. Mając 20 lat i 36 dni w niedzielę, będzie starał się zostać najmłodszym zwycięzcą w klasie królewskiej, odbierając rekord Marcowi Marquezowi (20 lat i 63 dni w Austin w 2013 roku).

10. Fabio Quartararo (Yamaha) zakwalifikował się na 13. miejscu i będzie dążył do zdobycia swojego pierwszego podium w grand prix od zeszłorocznej Indonezji (P3).

Źródło: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
138 zapytań w 1,849 sek