Home / Artykuły / Bezpieczny strój na żużel

Bezpieczny strój na żużel

Od początku istnienia dyscypliny sportowej, jaką jest speedway, zawsze się wiązał z ogromnym ryzykiem podczas różnego rodzaju upadków. Wiemy nie od dziś, że set to sport niezwykle niebezpieczny, dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie zawodników na wypadek kolizji. Czy chcesz się dowiedzieć nieco więcej o strojach dla żużlowców? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Każdy fan speedwayu doskonale wie, jak niebezpieczne warunki panują podczas każdego wyścigu. Ogromna prędkość oraz ostre opony sprawiają, że zawodnicy powinni być odpowiednio zabezpieczeni na wypadek upadku. Nikt przecież nawet nie chce sobie wyobrażać, co może się stać z niezabezpieczonym ciałem w momencie upadku. Najpopularniejszymi strojami od lat osiemdziesiątych, są te wykonane ze skóry. Nic dziwnego, przecież posiada ona wręcz doskonałe parametry chroniące zawodników podczas wyścigów.

Wygórowane standardy w trosce o bezpieczeństwo motocyklistów

Według norm komisji FIM – strój skórzany nie może być cieńszy niż jeden milimetr. Zazwyczaj są one nieco grubsze, dochodząc do 1,2 milimetra. Jest to bardzo istotny parametr, gdyż zabezpiecza przed szeregiem urazów.

Dzięki znikomej palności skóry, materiał ten jest w stanie zabezpieczyć rozmaitym oparzeniom podczas niefortunnych wypadków. Nawet rozgrzana rura wydechowa może być bardzo niebezpieczna, dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany strój. Gruba skóra oczywiście doskonale dopasowuje się do ciała motocyklisty, sprawnie opinając się na dodatkowych ochraniaczach ciała. Niezwykle ważne jest, aby strój uniemożliwiał przesuwaniu się wkładek ochraniających najbardziej newralgiczne punkty naszego ciała.

Ten miękki materiał, ma niezwykle wysoki współczynnik odporności na ścieranie, dlatego właśnie tak chętnie szyje się z niej stroje dla motocyklistów. Przyrównywane często do właściwości stali.

Niestety nie ochroni nas ona przed wszelkiego rodzaju uderzeniami, które są równie niebezpieczne.

Skóra czy Kevlar?

Dla zapewnienia ochrony przed takimi sytuacjami zaleca się stosowanie rozmaitych ochraniaczy. Na kręgosłup i cały korpus wyśmienicie sprawdzi się zbroja. Szczególnie ma to istotne zastosowanie, przy ochronie delikatnego kręgosłupa, który tak łatwo się nie regeneruje, jak złamania kończyn.

Alternatywą dla skóry coraz częściej stają się kombinezony wykonane z kevlaru. To doskonały, nowoczesny materiał, który jest także bardzo odporny na ścieranie. Dodatkowo zapewnia odpowiedni zakres ruchów, którego bardzo brak przy strojach wykonanych ze skóry.

Pewną formą zabezpieczenia motocyklisty mogą być także spodenki wewnętrzne, które posiadają wstawki ochronne. Materiałem i wyglądem przypominają przykładowo spodenki do uprawiania MMA, z tą jedyną różnicą, że w miejscach, gdzie dochodzi do najczęstszych upadków, posiadają odpowiednie usztywnienia.

Najważniejsza jest głowa – odpowiednio wentylowany kask

Bardzo istotnym elementem w stroju każdego żużlowca są odpowiednie buty, które zabezpieczą stopy motocyklisty w najtrudniejszych sytuacjach. Przygniecenie przez motocykl, ostre kolce opon oraz najrozmaitsze nietypowe upadki mogłyby być dużo bardziej niebezpieczne, gdyby ich nie było.

Najważniejszym strojem każdego motocyklisty jest oczywiście kask. W przypadku speedwayu kaski są identyczne jak w przypadku motocrossu czy innych sportów terenowych. Odpowiednia wentylacja, którą zapewniają, zapobiega parowaniu i ograniczaniu widoczności. Jest to niezwykle istotne podczas sportu wymagającego wzmożonego wysiłku.

Oczywiście nie zawsze się da uniknąć poważnych kontuzji podczas ciężkiej rywalizacji. Jednak prawidłowe zabezpieczenie jest niezbędne dla każdego zawodnika. To dzięki zastosowanym materiałom ochronnym użytym do stworzenia kombinezonów speedwayowych, wielu zawodników uniknęło niebezpiecznych kontuzji, które mogłyby eliminować ich z sezonu.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał rodzaje zabezpieczeń ochronnych użytych do produkcji kombinezonów dla żużlowców.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
162 zapytań w 2,260 sek