Home / Artykuły / Co oznaczają kontrolki w Fordzie Mondeo Mk3?

Co oznaczają kontrolki w Fordzie Mondeo Mk3?

Jazda autem jest nieodzownym elementem życia większości ludzi. Samochody są zaprojektowane tak, aby były prawie bezobsługowe, bezawaryjne, ale wszystko do czasu. Dlatego oprócz pamiętania o tankowaniu, wymianie oleju czy opon warto mieć i odświeżać wiedzę na temat newralgicznych kontrolek na desce rozdzielczej, aby nie zostać zaskoczonym gdzieś na trasie. Przyjrzyjmy się, jak ma to rozwiązane Ford Mondeo mk3.

Kontrolki awaryjne

Najważniejsze lampki, które ostrzegają kierowcę, że kontynuowanie jazdy może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zwykle oznaczają, że należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, zgasić silnik i dosyć często wezwać pomoc drogową. Konsekwencją tej sytuacji zwykle jest naprawa lub wymiana poszczególnych podzespołów. Wszystko się zużywa, każdy samochód to czeka, musi być na to gotowy też Ford Mondeo mk3. Części nowe, a nie używane to najlepszy sposób na wydłużenie żywotności auta.

Wskaźnik temperatury płynu chłodzącego silnika

Jeśli wskazanie jest na czerwonym polu, oznacza to, że silnik się przegrzewa. Wówczas należy się niezwłocznie zatrzymać. Przyczyną może być zbyt mała ilość płynu chłodniczego, wyciek, awaria termostatu czy wentylatora.

Lampka ostrzegawcza silnika

Jeżeli lampka jest zapalona w czasie pracy silnika, należy niezwłocznie udać się do mechanika. Jeśli dodatkowo miga, to trzeba zredukować prędkość. Jazda powinna być płynna, bez dużych przyspieszeń i wzrostu momentu obrotowego. Własne części ford Mondeo Mk3 u mechanika, to możliwość tańszej usługi naprawy i dobry pomysł, jeśli sklep oferuje sprawdzone podzespoły. Takim przykładem jest ford-esklep.pl

Lampka ostrzegawcza ładowania

W przypadku świecenia lampki przy włączonym silniku w czasie jazdy oznacza to problem z ładowaniem akumulatora. Należy wyłączyć zbędne odbiorniki prądu i udać się niezwłocznie do stacji obsługi pojazdów.

Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju

Jeżeli lampka świeci się po uruchomieniu silnika, należy wyłączyć silnik i sprawdzić poziom oleju. W przypadku, gdy poziom jest odpowiedni, nie powinno się kontynuować jazdy, bo grozi to zatarciem silnika. Należy się zgłosić do specjalistów w celu sprawdzenia usterki.

Lampka ostrzegawcza układu hamulcowego

Przy normalnej pracy jest zapalona podczas zaciągniętego hamulca ręcznego. Jeśli hamulec jest zwolniony, a oznaczenie dalej jest aktywne, należy niezwłocznie sprawdzić układ hamulcowy u mechanika.

Do stacji obsługi należy udać się także, gdy oprócz tej kontrolki pali się jeszcze ostrzeżenie związane z układem ABS.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa

W przypadku zbagatelizowania ostrzeżenia samochód może się zatrzymać gdzieś w niebezpiecznym miejscu, na przykład na autostradzie bez pasa awaryjnego. Może też zapowietrzyć się układ, więc nawet dolanie paliwa z kanistra nie pomoże, aby dalej jechać.

Kontrolki informacyjne

Dotyczy to lampek, które pełnią rolę informacyjną, ostrzegawczą czy kontrolną. Tu dosyć często będą potrzebne najlepiej oryginalne części. Ford Mondeo mk3 jest dobrze ocenianym autem, ale też raz na jakiś czas potrzebuje wymiany podzespołów. Zawsze dobry serwis zrobisz z ford-esklep.pl.

Lampka kontrolna świecy żarowej

Ostrzeżenie dla silników diesla. Lampka zapala się po włączeniu zapłonu. Należy odczekać, aż zgaśnie.

Lampka ostrzegająca o niskiej temperaturze

Pomarańczowy symbol śnieżynki pojawia się, gdy temperatura na zewnątrz wynosi pomiędzy 1°C a 4°C. Oznacza to możliwość pojawienia się oblodzeń. Dla 0°C symbol zmienia się na kolor czerwony, ostrzegając o większym ryzyku poślizgu.

Lampka ostrzegawcza przypomnienia o zapięciu pasa

Pojawia się przy przekroczeniu prędkości 7 km/h, informacja jest wzmocniona ciągłym sygnałem dźwiękowym.

Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi

Pojawia się po zapłonie silnika, dotyczy także pokrywy bagażnika.

Lampka ostrzegawcza poduszki

W przypadku zapalenia się lampki po włączeniu silnika oznacza to niesprawność układu. Należy udać się do mechanika w celu zdiagnozowania usterki.

Lampka ostrzegawcza układu stabilizacji toru jazdy (ESP) i układu ABS

Migająca kontrolka w czasie jazdy oznacza, że system działa poprawnie. W przypadku, gdy nie został wyłączony ręcznie i nie pali się kontrolka albo świeci się ciągle, jest to informacja o usterce układu. Także ciągłe świecenie lampki ABS oznacza niesprawność układu. Dla bezpieczeństwa komputer odłącza działanie obu systemów. Oznacza to, że należy udać się do specjalistycznej stacji obsługi.

Warto zwracać uwagę na kontrolki. Jest to przemyślany system kontroli i ostrzegania o tym, co dzieje się w poszczególnych systemach w aucie. Szybka reakcja może pomóc uniknąć nam ponoszenia większych kosztów. Jednak są takie sytuacje, gdzie po prostu poszczególne zespoły zużywają się i psują, dlatego wtedy warto zaopatrzyć w solidne, dobre części Ford na ford-esklep.pl.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
153 zapytań w 1,199 sek