Home / Artykuły / Finisz GP Czech ósmym najciaśniejszym w historii

Finisz GP Czech ósmym najciaśniejszym w historii

Jak wyliczył oficjalny portal MotoGP, wynik 0.368s, rozdzielający na mecie tercet Andrea Dovizioso – Jorge Lorenzo – Marc Marquez, był ósmym w historii królewskiej klasy jeśli chodzi o różnicę czasową. I jednocześnie trzecim, gdyby brać pod uwagę wyłącznie klasę MotoGP. Dzisiaj dowiecie się, jakie było siedem najbardziej zaciętych finiszy w historii królewskiej klasy.

1. Najmniejsza różnica pomiędzy trzema najlepszymi zawodnikami miała miejsce w GP Australii w 1999 roku. Tadayuki Okada pokonał w nim Maxa Biaggiego, a czołową trójkę uzupełnił wtedy Regis Laconi. Wszystkich ich różniło zaledwie 0.124s.

2. Drugie miejsce na liście zajmuje GP Portugalii w 2006 roku. Wyścig jest pamiętany przez wielu fanów dlatego, że było to jedyne zwycięstwo w karierze dla Toniego Eliasa. Hiszpan pokonał faworyta, Valentino Rossiego o zaledwie 0.002s, natomiast trójkę uzupełnił Kenny Roberts Jr, mając stratę 0.176s. Mimo porażki, Valentino Rossi w walce o tytuł powiększył przewagę nad Nickym Haydenem do ośmiu punktów. Tyle tylko, że jak pamiętamy, potem w całości ją roztrwonił.

Kliknij, aby pominąć reklamy

3. Trzecia najmniejsza różnica i znowu zwycięstwo japońskiego zawodnika. Tym razem, w GP Brazylii w 1999 roku, najlepszy był Norick Abe, a drugie miejsce znowu zajął Max Biaggi. Kenny Roberts Jr. zajął trzecie miejsce, tracąc do Abe 0.257s. Po zajęciu szóstej pozycji, Alex Criville zagwarantował sobie zdobycie mistrzostwa świata.

4. GP Niemiec 2006 – Valentino Rossi startując z szóstego pola przebił się na pierwsze miejsce na mecie. Na podium udało się jeszcze dostać Marco Melandriemu oraz Nicky’emu Haydenowi. Trójkę podzieliło zaledwie 0.266s.

5. W GP Japonii w 1993 roku Wayne Rainey pokonał swojego wielkiego rywala – Kevina Schwantza o zaledwie 0.086s. Nieco więcej stracił Darryl Beattie, ale i tak różnica była minimalna – wyniosła tylko 0.287s do Rainey’a.

6. W sezonie 2000 ostatnią rundą mistrzostw świata był wyścig w Australii. Max Biaggi wygrał z przewagą 0.182s nad Lorisem Capirossim oraz 0.288 nad Valentino Rossim.

7. W 1991 roku na japońskiej Suzuce Kevin Schwantz znakomicie rozpoczął sezon, wygrywając po pojedynku z Mickiem Doohanem i Waynem Rainey’em. Trzeci na mecie Amerykanin stracił do zwycięzcy 0.353s.

Źródło: motogp.com
Fot. Honda

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. 7. to był sezon 1991.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
180 zapytań w 1,401 sek