Home / Artykuły / Ile warto wydać na pierwszy motocykl? Jak to sfinansować?

Ile warto wydać na pierwszy motocykl? Jak to sfinansować?

Zakup pierwszego motocykla to dla kierowców moment szczególny, który po latach wspomina się z dużym sentymentem. Najpierw trzeba jednak podjąć określone decyzje i wiedzieć, jak sfinansować motoryzacyjną inwestycję. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jaki motocykl na początek?

Zanim zaczniesz porównywać pożyczki lub karty kredytowe na finanse.rankomat.pl, dokładnie przemyśl, czego tak naprawdę oczekujesz po swoim pierwszym motocyklu. To kwestia bardzo indywidualna, bo pasjonaci jednośladów interesują się nimi z różnych pobudek. Jedni dążą do osiągania jak najwyższych prędkości, drudzy wyobrażają sobie wyprawę Harleyem przez całą Europę, kolejni chcą poczuć adrenalinę, opuszczając trasę, żeby pojechać na przełaj przez wymagające, leśne lub polne tereny. Do której grupy się zaliczasz? A może chcesz po prostu raz na jakiś czas przesiąść się z auta do innego pojazdu, aby spojrzeć na drogę z innej perspektywy? Każda decyzja będzie podyktowana innymi motywacjami i marzeniami.

Wspomnijmy też o równie kluczowym czynniku, a więc fakcie, że przymierzasz się do zakupu pierwszego motocyklu. Dlatego najprawdopodobniej:

  • dopiero zdobywasz doświadczenie za motocyklową kierownicą,
  • jesteś w trakcie zdawania prawa jazdy kategorii A lub chwilę po jego otrzymaniu,
  • nie masz porównania, jak jeździ się poszczególnymi rodzajami motocykli.

Idąc tym tropem, inwestowanie w najdroższe pojazdy nie wydaje się najlepszą decyzją. Pomijając (na chwilę) aspekt Twojej sytuacji finansowej, pierwszy motocykl powinien być raczej „rozgrzewką” przed dalszymi zakupami w przyszłości. Warto potraktować go jako pojazd, na którym zdobędziesz doświadczenie i większą pewność siebie oraz poznasz polskie drogi zza kierownicy jednośladu, a to zupełnie inna perspektywa niż z wnętrza auta osobowego. Jednoślad ma przecież dawać satysfakcję i radość z jazdy! Ile warto wydać na zakup motocykla? Tyle, ile uznasz za stosowne, biorąc pod uwagę osobistą sytuację, wymagani i potrzeby.

Popularne rodzaje motocykli na początek

Okazuje się, że nawet posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą poruszać się motocyklami, choć tylko tymi modelami, których pojemność silnika nie przekracza 125 cm3. Ta stosunkowo niewielka jednostka jest dobrym wyborem na spróbowanie się w roli kierowcy jednośladu. Nowy model tego typu kosztuje kilka-kilkanaście tys. zł.

Wśród posiadaczy prawa jazdy kategorii A dużą popularnością cieszą się modele:

  • szusowo-turystyczne (uniwersalne, kosztujące w zależności od stanu i rocznika kilkadziesiąt tysięcy zł),
  • sportowe (tzw. ścigacze; za kwotę niższą niż kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych można kupić pojazdy wyprodukowane jeszcze w XX wieku),
  • off-road (motocykle enduro lub cross do jazdy wyczynowej, na niestandardowych nawierzchniach, są relatywnie tanie, można je kupić nawet za kilka tysięcy zł, choć trzeba się przygotować na częste wydatki serwisowe).

Można dodać do tej listy np. amerykańskie cruisery oraz choppery, ale to rzadko pierwszy motocykl. Powód? Przede wszystkim wysoka cena.

Finansowanie pierwszego motocykla

Czy po kursie prawa jazdy i w związku z codziennymi wydatkami masz jeszcze oszczędności? Chcąc kupić motocykl – nowy lub używany – każda złotówka będzie miała znaczenie. Jeżeli myślisz o pożyczeniu pieniędzy na ten cel i posiadasz wysoką zdolność kredytową, sprawdź dostępność kredytu samochodowego, który jest zwykle atrakcyjnie oprocentowany. Inne rozwiązania to pożyczka ratalna lub bankowy kredyt gotówkowy, o którym przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
125 zapytań w 0,391 sek