Home / Artykuły / Jak działa pneumatyka do przyczep?

Jak działa pneumatyka do przyczep?

Klasyczne układy zawieszenia w przyczepach powoli odchodzą do lamusa. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się bowiem nowe rozwiązania, a jednym z najchętniej wykorzystywanych w ostatnich latach systemów jest pneumatyka do przyczep.

Zasada działania zawieszenia pneumatycznego

Klasyczne układy zawieszenia w przyczepach powoli odchodzą do lamusa. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się bowiem nowe rozwiązania, a jednym z najchętniej wykorzystywanych w ostatnich latach systemów jest pneumatyka do przyczep. Najczęściej tego typu zawieszenie stosowane jest w części do ciężarówek, ale z powodzeniem wykorzystywane są również w przyczepach rolniczych. Pneumatyka gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz większy komfort prowadzenia przyczepy. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?

Pneumatyka do przyczep to nowoczesny system zawieszenia wyposażony w miechy wypełnione azotem lub powietrzem z kompresora. W związku z tym podczas jazdy na nierównościach miech skutecznie amortyzuje i minimalizuje poziom odczuwania wstrząsów. Układ pneumatyczny montuje się także w hamulcach przyczepy, by zmniejszyć drogę jej hamowania i zwiększyć bezpieczeństwo kierującego oraz osób w bezpośrednim otoczeniu przyczepy. To nowoczesne rozwiązanie nie jest jednak rozpowszechnione na tak dużą skalę, jak tradycyjne układy zawieszenia, ale na rynku funkcjonuje kilka sklepów stacjonarnych i internetowych, takich jak MyKamar, które oferują części do układów pneumatycznych. Warto jednak zaznaczyć, że hamulce pneumatyczne można podzielić na dwa typy: jedno i dwuprzewodowe. Przed zakupem komponentów do układu warto więc dowiedzieć się, z jakim typem mamy do czynienia.

Pneumatyka do przyczep – zalety rozwiązania

Jak już wspomnieliśmy, układy pneumatyczne w przyczepach wypełnione są powietrzem, co ma pozytywny wpływ na wygodę prowadzenia ciągnika oraz przyczepy. Zwiększona amortyzacja i zminimalizowany poziom odczuwania wstrząsów czy nierówności skutecznie poprawia również bezpieczeństwo kierującego oraz osób znajdujących się w pobliżu przyczepy, szczególnie w ruchu drogowym. Montaż pneumatycznych części do przyczep ułatwia także przewożenie znacznych ciężarów oraz zapobiega wysypywaniu i przemieszczaniu się ładunków na przyczepie. Ponadto, zawieszenie pneumatyczne zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia na wszystkie koła, co może wydłużyć żywotność opon. Warto również wspomnieć, że stosowane w układach pneumatycznych powietrze stanowi wręcz niewyczerpalny surowiec, co stanowi ogromną zaletę tego rozwiązania. Ze względu na te cechy pneumatyka jest najczęściej wykorzystywana w naczepach w transporcie kołowym oraz w przyczepach montowanych do ciągników rolniczych. Poza ty, akcesoria do przyczep znajduje również swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
151 zapytań w 1,112 sek