Home / Artykuły / Jak postępować przy wypadku motocyklowym?

Jak postępować przy wypadku motocyklowym?

Wypadek motocyklowy to groźne zdarzenie, którego skutkiem może być nie tylko uszkodzenie motocykla, ale również trwały uszczerbek na zdrowiu, czy nawet śmierć kierowcy jednośladu. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji? Odpowiadamy.

Jak postępować przy wypadku motocyklowym?

Wypadek motocyklowy to jak wspomniano we wstępie groźne zdarzenie, którego konsekwencją w najlepszym wypadku jest jedynie uszkodzenie motocykla. W takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje oczywiście odszkodowanie za szkodę na pojeździe z OC sprawcy, które powinno pokryć koszty naprawy motocykla lub zakupu podobnego modelu (w przypadku szkody całkowitej). Istotne jest jednak to, że poszkodowany może również skorzystać z holowania z OC sprawcy, czyli lawety, która odwiezie uszkodzony motocykl pod jego dom lub bezpośrednio do warsztatu. Co więcej, w wielu przypadkach przysługuje także motocykl zastępczy z OC sprawcy, o czym można przeczytać pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/motocykl-zastepczy-z-oc-sprawcy/.

Uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku wypadku motocyklowego

Wypadek motocyklowy to zdarzenie, w którym z reguły bierze udział motocykl oraz samochód. Jak łatwo się domyślić zdecydowanie większe obrażenia ponosi zazwyczaj kierowca jednośladu, co może skończyć się dla niego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszym wypadku nawet śmiercią. Warto zatem wiedzieć, że poszkodowanemu motocykliście przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy za trwały uszczerbek na zdrowiu, a w niektórych przypadkach również renta zdrowotna. W przypadku śmierci poszkodowanego ubezpieczyciel zobowiązany jest natomiast do wypłaty zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej jego rodzinie, czyli np. żonie lub dzieciom. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-smierc-osoby-bliskiej/.

Zaniżone odszkodowanie po wypadku motocyklowym

Często można spotkać się z historiami osób, które uczestniczyły w wypadkach motocyklowych, a ubezpieczyciel zaniżył należne im odszkodowanie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, warto mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe celowo działają w ten sposób, ponieważ podnosi to rentowność ich biznesu. Korzystają zatem na niewiedzy osób poszkodowanych w wypadkach oraz fakcie, że jest to sytuacja stresowa. W efekcie należne odszkodowania są zaniżane nawet o kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy złotych (np. w przypadku śmierci ojca, który był jedynym żywicielem kilkorga dzieci). Należy zatem wyraźnie podkreślić, że dochodzenie swoich roszczeń jak najbardziej ma sens, ponieważ ubezpieczyciele z reguły są świadomi tego, że proponują zbyt mało. Bierność ludzka jest im zatem na rękę, a osoby składające odwołania z reguły otrzymują dopłaty do odszkodowań. Co istotne, walkę o nie można powierzyć specjalistom, którzy uzyskają znacznie wyższe odszkodowanie. Pomoc tego typu jest oferowana m.in. na stronie https://www.helper-cpp.pl/.

Podsumowując należy stwierdzić, że uczestnicząc w wypadku motocyklowym warto pamiętać o przysługujących prawach. OC sprawcy wypadku jest bowiem polisą, która pokrywa nie tylko koszt naprawy motocykla, ale również ewentualny uszczerbek na zdrowiu, czy wypłaca zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
159 zapytań w 1,199 sek