Home / Artykuły / Jak przygotować auto na jesień i zimę? Konserwacja karoserii i wymiana opon to nie wszystko! Zobacz, jak wygląda naprawa odprysku na szybie samochodowej?

Jak przygotować auto na jesień i zimę? Konserwacja karoserii i wymiana opon to nie wszystko! Zobacz, jak wygląda naprawa odprysku na szybie samochodowej?

W sezonie jesienno-zimowym Twoje auto narażone jest na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ulewne deszcze, grad, a także pierwsze opady śniegu, to tylko część zagrożeń dla karoserii czy szyb Twojego samochodu. Przed nastaniem jesiennej aury postaraj się wykonać 5 ważnych kroków, aby Twoje auto na wiosnę było w doskonałym stanie.

Krok 1: Zadbaj o karoserię samochodu – mycie i konserwacja lakieru

Przygotowywanie auta na jesień i zimę wymaga jego dokładnego umycia. Musisz usunąć brud nie tylko na widocznych elementach karoserii czy szyb, ale i w zakamarkach. To pomoże w ocenie stanu lakieru i okien samochodowych. Musisz zadbać o to, aby elementy metalowe, plastikowe czy gumowe, były idealnie czyste, ponieważ tylko wtedy możesz zastosować odpowiednie kosmetyki.

Krok 2: Wymień opony letnie na opony zimowe

Podstawą przygotowania samochodu na jesień i zimę będzie wymiana ogumienia. Opony letnie trzeba wymienić na zimowe, które są lepiej przystosowane do radzenia sobie na mokrej, zaśnieżonej czy oblodzonej drodze. Można również zainteresować się oponami całorocznymi, które jednak mają niższe parametry przyczepności, ale za to nie trzeba ich sezonowo wymieniać. Wymiana opon z letnich na zimowe jest zalecana, jeśli średnie temperatury utrzymują się poniżej 7 stopni Celsjusza.

Krok 3: Zabezpiecz felgi i opony przed zimą

Przed nastaniem niższych temperatur i mało sprzyjającej aury, warto też zabezpieczyć felgi i opony. Nie wyeliminujesz całkowicie szkodliwego wpływu zabrudzeń drogowych na kondycję felg i opon, ale możesz ograniczyć szkody. W tym celu skorzystaj z odpowiednich powłok, które nadadzą tym elementom pojazdu hydrofobowych właściwości. Dzięki temu w czasie jesieni i zimy czyszczenie felg i opon będzie o wiele łatwiejsze.

Krok 4: Usuń odpryski na lakierze

Bardzo istotne jest usunięcie odprysków na lakierze przed okresem, w którym karoseria będzie narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jeśli nie możesz się ich pozbyć, postaraj się je zniwelować. Każdy ubytek może bowiem powodować rozwój rdzy w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Można samodzielnie usunąć odpryski na lakierze z wykorzystaniem zaprawki do lakieru albo udać się do warsztatu, gdzie fachowcy wykonają całą pracę.

Krok 5: Odprysk na szybie samochodowej – naprawa czy wymiana?

Przed jesienią i zimą, kiedy samochód będzie narażony na szkodliwe czynniki atmosferyczne i skrobanie szyb z zalegającego śniegu i lodu, trzeba zabezpieczyć lub usunąć odpryski na szybach. Drobne pęknięcia mogą powstać, np. w wyniku uderzenia kamykiem, wzbitym w powietrze spod kół poprzedzającego nas pojazdu. Odpryski i uszkodzenia na przedniej szybie powstają też z powodu gradobicia czy działania osób trzecich.

Mogą one mieć charakter niewielkiego zagłębienia – uszkodzenia w szybie albo pajączka, gdy szyba zaczyna pękać w różnych kierunkach. Nawet niewielki defekt powinien być jak najszybciej usunięty i zabezpieczony, ponieważ może pogorszyć jej stan i doprowadzić do sytuacji, kiedy konieczna będzie wymiana całego elementu.

Uszkodzenia i odpryski na szybie samochodu, w zależności od ich stopnia, możesz naprawiać samodzielnie lub skorzystać z usług fachowca. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna żywica. Naprawa odprysku na szybie polega na umieszczeniu w szczelinie tej żywicy, przez co brzegi ubytku zostaną spojone, a szyba – uratowana.

Przy małym odprysku na szybie możliwa jest samodzielna naprawa. Jednak przy większych, warto udać się do specjalisty. Przy dużych ubytkach konieczna będzie wymiana szyby na nową.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz