Home / Artykuły / Kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela OC i jak to zrobić?

Kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela OC i jak to zrobić?

Dobra wiadomość dla wszystkich oszczędnych kierowców: nie jesteście przywiązani na stałe do jednego ubezpieczyciela. Możecie skorzystać z usług innej firmy. Ważne jest tylko, żeby zachować przy tym przepisowe terminy. Podpowiadamy, jak dokładnie się za to zabrać.

Sytuacje, w których możliwa jest zmiana ubezpieczyciela

Każdy samochód musi mieć ochronę OC – przez cały okres od zarejestrowania do wyrejestrowania, bez dnia przerwy. Poza kilkoma wyjątkami, umowy OC zawierane są na rok, a następnie automatycznie przedłużanie, chyba że kierowca zdecyduje się na wypowiedzenie umowy i zmianę ubezpieczyciela. Istnieją jednak tylko trzy momenty, w których można przeprowadzić taką zmianę:

  • maksymalnie na dzień przed końcem umowy obecnego ubezpieczenia,
  • przez okres korzystania z umowy OC poprzedniego właściciela samochodu,
  • po tym, jak zorientujemy się, że jesteśmy podwójnie ubezpieczeni.

Rozpatrzmy każdy z tych przykładów.

Zmiana ubezpieczyciela pod koniec obecnej umowy

Czasami jeszcze podczas trwania umowy orientujemy się, że moglibyśmy płacić za ubezpieczenie mniej. Dotyczy to wielu osób, które po raz pierwszy korzystają z kalkulatorów OC i porównują ceny u różnych ubezpieczycieli. W takiej sytuacji nie opłaca się być lojalnym klientem – lepiej jest wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie w nowej firmie. Można to zrobić najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania obecnego ubezpieczenia. Jeśli zrobimy to wcześniej, stara umowa nadal będzie aktualna, ale po jej zakończeniu przejdziemy na ochronę nowej firmy.

W artykule Jak zmienić ubezpieczyciela szerzej opisano sytuacje, kiedy zmiana ubezpieczyciela może się opłacać.

Zmiana OC poprzedniego właściciela samochodu

Wraz z zakupem używanego samochodu można nabyć OC poprzedniego właściciela. Pozostanie przy takim ubezpieczeniu jednak nie zawsze się opłaca, bo firma ubezpieczeniowa może dokonać aktualizacji stawki dla nowego kierowcy, np. podnosząc ją. Na szczęście w takiej sytuacji zmiana ubezpieczyciela możliwa jest w każdym momencie trwania umowy.

Wypowiedzenie OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia

Czasami zdarza się, że kierowcy kupują OC u nowego ubezpieczyciela, ale zapominają o wypowiedzeniu umowy u poprzedniego. Dochodzi wtedy do tzw. podwójnego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że zapominalski kierowca musi opłacić dwie składki – zerwanie umowy z poprzednim ubezpieczycielem jest możliwe w dowolnym momencie, chociaż lepiej zrobić to jak najszybciej, bo za okres, kiedy obowiązywała ochrona, firma może naliczyć proporcjonalną opłatę.

Formalności przy wypowiedzeniu OC

Jak wypowiedzieć umowę OC? Większość ubezpieczycieli przedstawia szczegółowe instrukcje na swoich stronach internetowych, często również ze wzorem odpowiedniego wniosku. Należy tylko pamiętać, że wypowiedzenie musi być własnoręcznie podpisane i wpłynąć do firmy ubezpieczeniowej w odpowiednim terminie. Ważne jest również, żeby zachować ciągłość ubezpieczenia – jeśli rezygnujemy z jednej firmy, powinniśmy nawiązać nową umowę tak, żeby nie było nawet dnia przerwy w ochronie OC. Najszybciej znajdziemy nowe ubezpieczenie dzięki kalkulatorowi OC, np. Mubi.pl. Porównanie ofert zajmie nam kilka minut, a dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

materiał partnera

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
123 zapytań w 0,352 sek