Home / Artykuły / Kolizja bez prawa jazdy – co z ubezpieczeniem?

Kolizja bez prawa jazdy – co z ubezpieczeniem?

Prowadzenie właściwie każdego pojazdu wiąże się z ryzykiem kolizji – bez względu na to, czy będziemy sprawcami czy też poszkodowanymi. O ile wszyscy uczestnicy zdarzenia drogowego posiadają prawa jazdy, sytuacja jest jasna. wezwana na miejsce policja lub oni sami ustalają, kto jest winny kolizji, a następnie z jego ubezpieczenia pobierane są środki na wypłatę odszkodowań. Wszystko jednak komplikuje się, jeżeli przynajmniej jedna strona nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jak w takich przypadkach wygląda procedura prowadzona przez ubezpieczyciela? Jakie konsekwencje poniesie osoba nieposiadająca uprawnień? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kolizja bez prawa jazdy. Z czyjej polisy OC pobrane będą środki do wypłaty odszkodowania na pokrycie powstałej szkody?

Zacznijmy od tego, że brak dokumentu nie jest z prawnego punktu widzenia tym samym, co brak uprawnień. Prawdziwy problem pojawia się bowiem, kiedy uczestnicy kolizji nie posiadają uprawnień do prowadzenia danego typu pojazdów. Osoba prowadząca auto lub motocykl bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mowa tu zarówno o odpowiedzialności finansowej i roszczeniach, które wysunie wobec sprawcy towarzystwo ubezpieczeń, jak i karnej.
Jeśli kierując pojazdem bez prawa jazdy spowodujemy wypadek lub weźmiemy w nim udział jako poszkodowani, powinniśmy więc przygotować się na spore problemy prawne. Jeżeli zaś chodzi o to, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie, sprawa jest już dużo prostsza. Chodzi o prowadzenie pojazdu bez uprawnień, nie ma ono znaczenia dla ustalenia odpowiedzialności. Wypłata zawsze zostanie zrealizowana z polisy sprawcy.

Brak prawa jazdy sprawcy zdarzenia. Z jakimi konsekwencjami będzie wiązać się spowodowanie wypadku? 

Nie oznacza to jednak, że osoba z zakazem prowadzenia, wsiadając za kółko lub właściciel auta udostępniająca swój pojazd komuś bez względu na brak posiadania uprawnień, poniesie taką samą odpowiedzialność, jak w przypadku gdyby z kolizji uczestniczyły jedynie osoby z prawem jazdy. Kierowca, który spowoduje zdarzenie drogowe, zapłaci odszkodowanie z własnej kieszeni. Towarzystwo ubezpieczeniowe wprawdzie wypłaci zadośćuczynienie sprawcy, ale następnie, na zasadzie regresu, odzyska od sprawcy pieniądze na drodze postępowania cywilnego.

Poszkodowany nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jakie są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy?

Od odpowiedzialności nie ucieknie jednak również osoba poszkodowana, która spowoduje kolizję, mając zakaz prowadzenia pojazdów lub nigdy nie posiadając uprawnień. To co, zrobi jego ubezpieczyciel to jedna kwestia – druga konsekwencje natury prawnej. Jeśli na miejsce zdarzenia zostanie wezwana policja i wykryje cofnięcie uprawnień do kierowania, prowadzący pojazd musi liczyć się z grzywną. Jego sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, jeśli ten spowoduje wypadek, kiedy będzie pod wpływem alkoholu lub w wyniku przekroczenia szybkości w obszarze zabudowanym (gdy poszkodowany odniesie uszczerbek na zdrowiu lub poniesie śmierć. Taka osoba powinna mieć świadomość tego, że jej czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności.

Nie tylko brak uprawnień do prowadzenia pojazdu. Co, jeśli kolizję spowoduje kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC?

Prowadzenie auta lub innych pojazdów mechanicznych bez odpowiednich uprawnień to tylko jeden z problemów związanych z ubezpieczeniem i kolizją drogową. Innym jest kierowanie pojazdem i spowodowanie kolizji bez posiadania ubezpieczenia. W takim przypadku sprawca nie tylko będzie musiał zlikwidować szkody na własny koszt, ale też opłacić karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na kierowców poruszających się bez ważnej polisy. Dlatego tak ważne jest, by po drogach publicznych jeździć nie tylko posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami, ale też ubezpieczenie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu kolizja bez prawa jazdy – porownywarki-ubezpieczen.pl.

Posiadasz prawo jazdy od niedawna? W jaki sposób pojazd wpłynie na wysokość składki na ubezpieczenie OC?

Dla wysokości składki ubezpieczenia duże znaczenie ma nie tylko wiek i doświadczenie kierowcy, ale też to, jakim autem się porusza. By była ona jak najniższa, warto wybierać bezpieczne, niefigurujące w statystykach najczęściej biorących udział w kolizjach, modele. Więcej na ten temat można dowiedzieć się ze wspomnianego artykułu na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
164 zapytań w 1,157 sek