Home / Artykuły / Martin jako trzeci w MotoGP. 10 ciekawostek po kwalifikacjach do GP Austrii

Martin jako trzeci w MotoGP. 10 ciekawostek po kwalifikacjach do GP Austrii

W niedzielnym GP Austrii na pole position ustawi się Jorge Martin. Rewelacyjny debiutant ma szansę wygrać drugi kolejny wyścig na tym samym torze. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawymi faktami przed rundą MotoGP.

1. Jorge Martin zakwalifikował się na pole position po tym, jak uzyskał rekordowy czas toru Red Bull Ring. To już trzecie pole position debiutanta, który w Katarze zdobył również podium, a pierwszą wygraną zgarnął tydzień temu także w Austrii.
2. Martin został trzecim zawodnikiem w obecnym formacie kwalifikacji, zainaugurowanym w 2013 roku, który przebijał się przez Q1, i wygrał kwalifikacje. Wcześniej byli to w 2018 roku Marc Marquez i Maverick Vinales.
3. Z trzema pole position na koncie, Martin został pierwszym debiutantem od czasu Jorge Lorenzo i sezonu 2008, który w MotoGP dokonał tego w zaledwie siedmiu wyścigach.
4. Zawodnicy Ducati wygrali sześć z siedmiu wyścigów MotoGP na Red Bull Ringu, odkąd tor znalazł się w kalendarzu w 2016 roku. Dokonywali tego: Andrea Dovizioso trzykrotnie, i po razie Andrea Iannone, Jorge Lorenzo i wspomniany Jorge Martin.
5. Fabio Quartararo zakwalifikował się jako drugi i po raz 32. wystartuje z pierwszego rzędu, w swoim 44. wyścigu MotoGP. To 72,7% startów z pierwszego rzędu. W poprzednich 31 startach z pierwszego rzędu, 16. stawał na podium, sześciokrotnie zwyciężając.

6. Francesco Bagnaia, który GP Styrii ukończył na 11. pozycji, zakwalifikował się jako trzeci, i to jego piąty start z pierwszego rzędu w tym sezonie, i pierwszy od trzeci wyścigów.
7. Johann Zarco zakwalifikował się jako 4, i to jego 11. kolejny start z któregoś z dwóch pierwszych rzędów. Będzie chciał stanąć na podium po raz pierwszy od drugiej pozycji w GP Katalonii.
8. Marc Marquez zakwalifikował się jako piąty – i najlepszy zawodnik na Hondzie. To wyrównanie najlepszego wyniku od czasu powrotu po kontuzji w Portugalii – poprzedni tak wysoko był w Niemczech, które potem wygrał.
9. Jack Miller, który dwa razy w zeszłym roku był na podium na Red Bull Ringu, zakwalifikował się jako szósty. 10. raz na 11. wyścigów w tym sezonie zaczyna z któregoś z dwóch pierwszych rzędów. Już trzeci raz w tym roku czterech zawodników Ducati mieści się w dwóch pierwszych rzędach – poprzednio w GP Kataru i GP Styrii.
10. Joan Mir zakwalifikował się jako siódmy – najwyżej z dwójki Suzuki. To jego drugi najlepszy wynik po piątej pozycji w poprzedni weekend w GP Styrii.

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.