Home / Artykuły / Nadajnik GPS do auta firmowego – dlaczego warto?

Nadajnik GPS do auta firmowego – dlaczego warto?

Coraz częściej samochód jest podstawowym narzędziem niezbędnym do realizacji działań biznesowych firm. Przedsiębiorstwo może dysponować równie dobrze kilkoma, jak i kilkudziesięcioma samochodami. Zarządzanie taką flotą wymaga odpowiednich narzędzi, do których zalicza się między innymi nadajnik GPS.

Flota firmowa musi być zawsze sprawna, a także gotowa do użycia. Każdemu samochodowi trzeba zapewnić nie tylko maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale i efektywnie planować jego trasy oraz zmieniać je na bieżąco, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ułatwia to nadajnik GPS do auta firmowego.

Jak działa GPS w samochodzie?

O technologii GPS słyszał już niemal każdy, ponieważ większość nowoczesnych smartfonów jest w nią wyposażona. To rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w systemach nawigacji. Również w tych, które są używane w autach. Nadajnik GPS jest montowany w pojeździe w takim miejscu, gdzie będzie trudny do wykrycia i usunięcia. Sygnał z nadajnika jest wysyłany do satelity, co pozwala ustalić dokładne położenie auta (im lepszej klasy nadajnik, tym dokładniejsza pozycja). Następnie dane z nadajnika GPS trafiają do odbiornika monitorującego aktualną pozycję samochodu.

Czy trzeba poinformować pracownika o urządzeniu GPS?

Zamontowanie nadajnika GPS w aucie służbowym może wzbudzić pewne kontrowersje, szczególnie gdy wcześniej pracownik użytkował ten sam pojazd, ale bez takiego nadajnika. Czy w ogóle trzeba informować podwładnego o monitoringu GPS? Tak, koniecznie trzeba przekazać pracownikowi, że jego pojazd został objęty kontrolą GPS, co wynika z Kodeksu pracy. Nie zostało natomiast określone, w jaki sposób należy to zrobić. Na pewno warto taką informację przekazać w sposób neutralny, a jeszcze lepiej podkreślić, że praca osoby zatrudnionej stanie się bezpieczniejsza i będzie można pomóc mu w każdej chwili zaplanować nową trasę. Lepiej unikać podkreślania, że nadajnik GPS będzie służył do kontrolowania pracy podwładnego.

Zalety nadajnika GPS w aucie służbowym

Zamontowanie nadajnika GPS w samochodzie służbowym ma bardzo wiele zalet. Podstawowa kwestia to oczywiście bezpieczeństwo. Złodzieje kradną nie tylko auta prywatne, ale i firmowe. Dzięki sygnałowi GPS można szybko i łatwo namierzyć skradzione auto. Do tego takie zabezpieczenie ograniczy działanie potencjalne nieuczciwego pracownika (np. kradzież paliwa, kłamstwa na temat pokonanych kilometrów). GPS ułatwia planowanie tras (także na podstawie archiwalnych przejazdów) i reagowanie na bieżąco na sytuację na drogach (np. wypadki).

Coraz więcej samochodów firmowych jest wyposażanych w nadajniki GPS. Powoli staje się to już niejako standardem. Nic dziwnego, takie narzędzie to same zalety dla firmy i osoby nadzorującej flotę.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
165 zapytań w 1,222 sek