Home / Artykuły / Podróż samochodem z wypożyczalni ze zwierzęciem domowym

Podróż samochodem z wypożyczalni ze zwierzęciem domowym

Obecnie wypożyczalnie samochodowe proponują bardzo wiele korzystnych ofert i promocji. Znaczna część z nas marzy o wspólnym wyjeździe na weekend, wakacje lub za granicę. Ale co w przypadku, gdy musimy zabrać ze sobą psa, kota lub inne zwierzę domowe? Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi podczas wynajmu samochodu.

Każdy zdaje sobie sprawę, że samochód jest z jednym najwygodniejszych środków transportu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego wypożyczenie, ponieważ nie potrzebują oni samochodu na co dzień. Jak zatem wygląda sytuacja z przewozem zwierząt wypożyczając samochód?

Wypożyczalnia samochodów – obowiązki

Znaczna część osób decyduje się na usługi wypożyczalni samochodów, ponieważ jest to łatwy sposób na szybki przejazd z punktu A do punktu B bez konieczności zakupu pojazdu. To świetna alternatywa, ponieważ nie musimy się martwić takimi aspektami jak koszty  serwisu, ubezpieczania czy nagłych awarii. Wynajem samochodu to również szereg obowiązków, które najemca musi spełnić. Przede wszystkim, w wynajmowanych samochodach nie wolno palić papierosów, dokonywać żadnych modyfikacji, holować innych aut, ściągać oznaczeń wypożyczalni oraz  przekraczać ładowności. Jak zatem przedstawia się sytuacja z przejazdem zwierząt?

Przepisy przewożenia zwierząt w samochodzie

Aktualnie  nie ma konkretnych przepisów, które jednoznacznie regulowałby transport zwierząt domowych. W polskim prawie istnieją jednak zapisy, które odnoszą się do przewozu w sposób nie bezpośredni:

Art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy. To przenosi nas do Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie do art. 61 ust. 2, który nakazuje taki transport ładunku, żeby nie utrudniał on kierowania pojazdem. Ponadto art. 60 ust. 1 zabrania używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Jak wskazane przepisy mają się do transportu zwierząt?

Najważniejszym aspektem podczas przewożenia zwierząt jest nasze bezpieczeństwo. Zwierzę powinno być transportowane w odpowiednich klatkach lub z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa, ponieważ nie może mieć  możliwości wskoczenia kierowcy na kolana czy dostania się w okolice pedałów. Nawet wtedy, gdy jest odpowiednio zabezpieczone, nie powinno także blokować widoczności kierującemu. Dodatkowo zastosowanie znajduje tutaj  art. 6 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania znęcania się nad zwierzętami, dlatego pies czy kot nie mogą być narażone na cierpienie i nadmierny stres.

Pamiętaj: Nie wolno zostawiać zwierząt zamkniętych w samochodach podczas upalnych dni.

O czym warto pamiętać podczas przewożenia zwierząt?

Dobrze wiemy, że podróż nowym środkiem transportu jest dla wielu osób stresujące. To może być dla nich zupełnie nowe doświadczenie, inne  zapachy, niewielka przestrzeń i brak swobody ruchów. Bodźce  w postaci dźwięku silnika czy odgłosów otoczenia mogą mieć negatywny wpływ również na naszego pupila, dlatego powinno się stopniowo zaznajamiać zwierzę z wypożyczonym samochodem. Można zacząć od kilkuminutowego pobytu z nim na parkingu, by następnie odbyć z pupilem krótką przejażdżkę. Kiedy  czworonóg zaznajomi się z wnętrzem auta, będzie znacznie lepiej znosić dłuższe przejazdy. Należy także pamiętać o postojach, aby zwierzę mogło się załatwić.

Gdzie możesz wypożyczyć samochód na Podkarpaciu?

Wypożyczalnia samochodów CAR-RENTAL w Rzeszowie oferuje nam szeroki wybór pojazdów w najniższej cenie. Firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy służą swoją pomocą oraz zawsze doradzą jaki wybrać samochód do miasta i w dłuższą trasę. Wynajmując samochód w CAR-RENTAL.pl możesz czuć się spokojnie i cieszyć się wakacjami lub weekendem ze znajomymi. Sprawdź pełną flotę pojazdów jaką dysponujemy!

Źródło: art. sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
157 zapytań w 1,266 sek