Home / Artykuły / Prostownik samochodowy – jaki wybrać? Dlaczego warto go mieć?

Prostownik samochodowy – jaki wybrać? Dlaczego warto go mieć?

Jesień i zima to trudny czas dla wielu kierowców. Nie tylko ze względu na warunki panujące na drogach. Wielu z nich zmaga się bowiem z problemami przy uruchamianiu samochodu. Niskie temperatury sprawiają, że akumulatory w naszych pojazdach są niedostatecznie naładowane lub nawet całkowicie się rozładowują.

Na szczęście, w takich sytuacjach możemy poradzić sobie sami. Wystarczy wyposażyć się w dobry prostownik samochodowy, który umożliwi nam samodzielne, bezpieczne ładowanie akumulatora.
Przekonajmy się więc jaki prostownik wybrać oraz odpowiedzmy na pytanie, dlaczego właściwie warto go mieć.

Czym jest prostownik samochodowy?

Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia czym tak właściwie jest prostownik samochodowy. Mówiąc najprościej, jest to urządzenie, które służy do ładowania akumulatora w samochodzie. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnymi rodzajami prostowników, wśród których wymienić możemy między innymi:

  • tradycyjne prostowniki wyposażone w transformator,
  • prostowniki mikroprocesorowe,
  • niewielkich rozmiarów prostowniki impulsowe

Dzięki temu każdy z nas może wybrać prostownik dopasowany do swoich potrzeb oraz rodzaju akumulatora, w który wyposażony został pojazd.

Czy na pewno go potrzebuję?

Obecnie większość samochodów wyposażonych jest w akumulatory bezobsługowe, które jak twierdzą ich producenci, nie wymagają ładowania, ponieważ same pozyskują energię w trakcie jazdy samochodu. Dlatego też wiele osób uważa, że zakup prostownika to zbędny wydatek. Warto mieć jednak świadomość, że nie jest to prawdą. Jeśli nie poruszamy się samochodem często lub też jeździmy jedynie na krótkich dystansach, akumulator może nie mieć szansy na zgromadzenie odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Poza tym, zdarzają się również sytuacje kryzysowe – wystarczy, że zostawimy zapalone światła samochodowe na noc, by rano prostownik okazał się niezbędny. Dlatego też przezorni kierowcy powinni wyposażyć się w to urządzenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając prostownik akumulatorowy

Zastanawiając się nad tym, jaki wybrać prostownik, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, dzięki którym będzie on skuteczny w ładowaniu akumulatora naszego auta. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, ile amperów ma dane urządzenie. Zasada jest prosta – prostownik powinien posiadać prąd ładowania wynoszący 1/10 pojemności akumulatora. Jest wówczas w stanie optymalnie go naładować. Oczywiście, słabszy prostownik również może nam pomóc, niemniej jednak ładowanie będzie znacznie dłuższe, może być również problem z pobudzeniem do życia całkowicie rozładowanego akumulatora. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest czułość prostownika. Większość z dostępnych na rynku urządzeń „widzi” akumulatory, które mają napięcie wynoszące przynajmniej 11,5-12V. Jeśli posiadamy starszy akumulator, którego nie chcemy na razie wymieniać, warto wybrać urządzenie, które wyczuwają niższe napięcie.

Najczęściej są to prostowniki mikroprocesorowe. Poza tym pamiętać należy, że prostownik powinien być dopasowany do rodzaju akumulatora, jaki posiadamy w naszym samochodzie. Jeśli nie jest to tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy, powinniśmy zainwestować w mikroprocesorowy prostownik automatyczny, który nadaje się do bezpiecznego ładowania wszystkich rodzajów akumulatora. Dobrym pomysłem jest również zakup urządzenia, które wyposażone jest w termometr. Tego rodzaju prostowniki samochodowe skutecznie radzą sobie z ładowaniem akumulatorów nawet na mrozie.

Wyczuwają bowiem temperaturę otoczenia, co pozwala im na automatyczne podwyższenie napięcia, dzięki czemu ładowanie jest skuteczniejsze. Obecnie w ofercie dobrych producentów możemy znaleźć również prostowniki, które wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak przyłącza do akumulatorów. Dzięki na stałe przymocowanemu do akumulatora gniazdku, podłączenie prostownika jest znacznie szybsze i bezpieczniejsze. Co więcej, niektóre z nich dają nam również możliwość monitorowania stanu akumulatora, dzięki czemu od razu wiemy, kiedy wymaga on ładowania.

Skylark Polska – szeroki wybór nowoczesnych prostowników

Poszukując prostownika, który pozwoli nam na szybkie, bezpieczne i skuteczne ładowanie akumulatora, warto zainteresować się ofertą firmy Skylark Polska. W asortymencie tego producenta znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych, automatycznych prostowników samochodowych. To firma, której siedzibą jest Warszawa i to właśnie w tym punkcie możemy otrzymać fachową poradę dotyczącą wyboru najodpowiedniejszego prostownika. Co ważne, prostowniki akumulatorowe oferowane przez Skylark Polska znajdują szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadku aut osobowych, ale również maszyn, ciężarówek czy kamperów. Słowem, są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Podsumowując, każdemu kierowcy może przydarzyć się sytuacja, w której będzie miał trudności z uruchomieniem pojazdu ze względu na rozładowany akumulator. Warto więc być przygotowanym. Zakup dobrego prostownika pozwoli nam poradzić sobie z tym problemem szybko i sprawnie.

Źródło: art. sponsorowany
Zdjęcia: pixabay.com 

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
131 zapytań w 0,375 sek