Home / Artykuły / Przyciemnianie szyb w samochodzie – folie, sposoby, trwałość

Przyciemnianie szyb w samochodzie – folie, sposoby, trwałość

Coraz więcej osób przykłada szczególną wagę do wyglądu swojego samochodu. Pojazdy mechaniczne w dzisiaj czasach stały się nie tylko środkami transportu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem cieszy się przyciemnianie szyb. Jakie metody są stosowane? Czy są to trwałe i funkcjonalne rozwiązania? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Jakie metody są wykorzystywane do przyciemnia szyb?

Istnieje kilka metod, aby przyciemnić szyby. Jedną z najbardziej popularnych są folie przyciemniające. Ich zastosowanie wiąże się z wieloma, różnorodnymi korzyściami- jest łatwa w montażu, ekonomiczna, a także trwała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy nieestetyczne odpryski. W celu uzyskania najwyższej klasy efektu przyciemnienia szyb należy zadbać o to, by wybrany materiał do przyciemniania posiadał atest Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC). To gwarancja satysfakcji użytkowania. Co więcej, atest zawsze warto mieć pod ręką w samochodzie w razie zaistnienia kontroli drogowej.

Oprócz foli samoprzylepnej do przyciemnienia szyb w samochodzie można wybrać tzw. metodę piecowania. Wówczas na szybę nanosi się tlenek tytanu, a następnie szybę wygrzewa się w piecu.

Dlaczego warto przyciemnić szyby w swoich aucie?

Jeśli czeka Cię wymiana szyby w https://janczar.pl/ na nową w związku z dużymi zarysowaniami, z całą pewnością warto postawić na jej przyciemnienie. Takie rozwiązanie doda Twojemu pojazdowi tzw. pazura, zapewniając bardzo ciekawy efekt wizualny. Dodatkowo folia na szybach wykazuje także znaczącą funkcję ochronną przed promieniowaniem UV. Dzięki temu latem samochód mniej się nagrzewa. Dodatkowo folia zabezpiecza szybę przed kruszeniem i odłamkami, które mogłyby znaleźć się we wnętrzu kabiny auta podczas wypadku. Kolejną zaletą zastosowania foli przyciemniających na szyby, które montuje zakład w Olsztynie, jest zwiększenie prywatności, co pozwala na wyższy komfort jazdy. Przyciemnieniem szyb to także dodatkowa ochrona antywłamaniowa.

Dobrej jakości folia przyciemniająca szyby jest trwała, zachwycając swoich użytkowników niezmienną kondycją przez długi okres użytkowania. Przede wszystkim nie blaknie, nie zmienia swojego pierwotnego koloru. Nie odkleja się od szyby, jak również nie powstają na jej powierzchni nieestetyczne odpryski, czy uszkodzenia. Folie wykazują także dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najwyżej jakości produkty przyciemniające szyby posiadają dożywotnią gwarancję jakości. To najlepszy dowód na to, że są materiałami najwyżej klasy.

Jak przyciemnić szyby krok po kroku?

Tuning optyczny szyb wymaga właściwych działań, by mógł przynieść wymierne i satysfakcjonujące efekty. W celu wykonania profesjonalnego montażu, potrzebne będą m.in.:

  • wysokiej jakości preparaty myjące do szyb,
  • roztwór wody z płynem,
  • środek odtłuszczający,
  • ręczniki papierowe,
  • gumowa ściągaczka,
  • ostry nożyk,
  • rakla z filcem do aplikacji folii.

Taki zestaw akcesoriów pozwoli nam na wykonanie poprawnego montażu folii zaciemniających. Warto zaplanować się z instrukcją dołączoną do folii. Składa się ona z dwóch warstw- grubszej (właściwej), oraz ochronnej (usuwanej bezpośrednio przed przyklejeniem do szyby. Kluczową kwestią jest właściwe przygotowanie szyby. Pierwszy krok to jej bardzo dokładne umycie (nie zapominając o krawędziach przy uszczelkach). Drugi krok to całkowite odtłuszczenie i zupełne wyschnięcie mytej powierzchni. Po takich czynnościach należy szybę dokładnie przetrzeć ręcznikami papierowymi, aby upewnić się, że nie pozostały na niej żaden brud oraz pył. Montaż folii wykonywany jest po wewnętrznej stronie szyby. Najtrudniejszym zadaniem jest właściwe wycięcie kształtu folii, który będzie dopasowany do szyby. Układamy arkusz na szybie, a następnie przycinamy szablon z kilkucentymetrowym zapasem. Folie spryskujemy wodą z płynem, a następnie dociskamy raklą do szyby. Wilgoć z foli usuwamy ruchami od środka, do boków. Na samym końcu obkurczamy folie opalarką i raklujemy do całkowitego pozbycia się nierówności.

Przyciemnianie szyb a uregulowania prawne

Warto zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia prawne, które wskazują, jak legalnie można przyciemnić szyby w pojeździe, aby nie obawiać się kontroli policyjnej. Fragment artykułu ustawy prawa o ruchu drogowym, mówi o konieczności zapewnienia dostatecznego pola widzenia kierowcy. W związku z tym, z całą pewnością należy pamiętać o tym, aby przyciemnić szyby w pojeździe w taki sposób, aby nie zaburzyło to pola widzenia w kącie 180 stopni dla kierowcy pojazdu. Dodatkowo przepisy jasno określają współczynnik przepuszczania światła w danej szybie. Dla szyby czołowej przepuszczalność wynosi minimum 75%, a dla bocznych szyb 70%. Nie ma uregulowań prawnych dotyczących tylnej szyby. W związku z tym, tylne szyby mogą być przyciemnione w dowolnie wybranym stopniu.

Odmień wygląd swojego samochodu odejmując mu lat, podwyższając komfort jego użytkowania, i postaw na przyciemnianie szyb w Janczar jeszcze dziś!

Źródło: artykuł sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
141 zapytań w 0,966 sek