Home / Artykuły / Rodzaje ogrzewania postojowego samochodu – co wybrać?

Rodzaje ogrzewania postojowego samochodu – co wybrać?

Ogrzewanie postojowe samochodu, które potocznie określane jest jako webasto, jest coraz popularniejsze także w Polsce. Gdy również myślisz o jego zamontowaniu, sprawdź podstawowe rodzaje systemów ogrzewania postojowego. Na co warto się zdecydować?

Dlaczego warto zamontować ogrzewanie postojowe w samochodzie?

Jeżeli Twój samochód stoi na zewnątrz lub pod wiatą, dlatego też narażony jest zimą na działanie niskich temperatur oraz na opady śniegu i powstawanie lodu, warto zdecydować się na system webasto.

Ogrzewanie postojowe webasto pozwala na dogrzanie silnika oraz na ogrzanie wnętrza pojazdu, a tym samym umożliwia również roztopienie znajdującego się na nim śniegu i lodu. W efekcie użytkownik systemu nie musi skrobać szyb, zrzucać śniegu, a także może rozpocząć podróż zimą w nagrzanym już samochodzie.

Rodzaje ogrzewania postojowego

Systemy ogrzewania postojowego są oferowane w różnych wariantach do wyboru, dlatego też można dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb. Wyróżnia się poniższe rodzaje systemów:

1. Ogrzewanie postojowe na prąd

To proste i przystępne cenowo systemy, które pozwalają na efektywne ogrzanie silnika i wnętrza pojazdu.

Systemy te składają się z grzałki elektrycznej umieszczanej w silniku oraz z grzejnika montowanego w środku pojazdu. Wyposażone są w programator, który pozwala na zaprogramowanie ich pracy.

Do skorzystania z tych systemów konieczne jest podłączenie ich do gniazdka 230V, dlatego też nie można skorzystać z nich wszędzie.

2. Ogrzewanie postojowe spalinowe

To rodzaj ogrzewania, które jest zasilane paliwem z baku samochodu. Nie wymaga ono zatem podłączania do zewnętrznego źródła zasilania jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. Wykorzystują przy tym akumulator pojazdu.

Spalinowe ogrzewanie postojowe dzielone jest na suche oraz na mokre w zależności od sposobu swojego działania.

Webasto – ogrzewanie postojowe suche 12V wykorzystuje do ogrzewania gorące powietrze, natomiast w przypadku ogrzewania mokrego dochodzi do podgrzewania płynu chłodniczego, który następnie krąży w układzie. Stosowane są wtedy także odpowiednie sterowniki, które zarządzają całym systemem.

Systemy ogrzewania spalinowego są bardziej wymagające w montażu, a także są droższe w zakupie. Ich atutem jest jednak brak konieczności zasilania z zewnątrz, dlatego mogą być one używane w praktycznie każdym miejscu.

Gdzie zamówić ogrzewanie postojowe?

Obecnie systemy ogrzewania postojowego są oferowane przez wiele firm, dlatego przed zdecydowaniem się na zamówienie takiego systemu trzeba będzie zapoznać się z paroma propozycjami, aby wybrać to odpowiadające swoim wymaganiom.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
161 zapytań w 1,290 sek