Home / Artykuły / TOP4 dla niezależnych pierwszy raz w MotoGP – i kilka innych ciekawostek

TOP4 dla niezależnych pierwszy raz w MotoGP – i kilka innych ciekawostek

Johann Zarco rozpocznie niedzielne GP Czech z pole position – i jest to ogromne zaskoczenie – ale jest nim również kilka ciekawostek, o których przeczytacie poniżej.

1. Johann Zarco po raz piąty w królewskiej klasie zdobył pole position, ale po raz pierwszy od 2018 roku, gdy triumfował w czasówce przed domowym GP Francji.
2. Pięć pole position to już tylko od jedno mniej niż ma Christian Sarron – drugi na liście Francuz z największą ilością wygranych kwalifikacji. Najwięcej ma Fabio Quartararo – osiem.
3. To pierwsze pole position dla któregoś z satelickich Ducati od GP Argentyny w 2018 roku, gdy triumfował Jack Miller. Ale pierwsze takie w suchych warunkach od czasu, gdy Ducati dołączyło do MotoGP w 2003 roku.
4. Fabio Qurtararo zakwalifikował się na drugiej pozycji, co oznacza że to już jego 16. start z pierwszego rzędu od czasu awansu do MotoGP zaledwie rok temu. W poprzednich 15 startach z 1. rzędu 9 razy kończył na podium, wliczając w to dwa zwycięstwa w dwóch ostatnich wyścigach w Jerez.
5. W niedzielę w Brnie Quartararo może zostać pierwszym zawodnikiem na motocyklu Yamahy od czasu Kenny’ego Roberta w 1980 roku, który wygra trzy otwierające sezon wyścigi.

Kliknij, aby pominąć reklamy

6. Quartararo i Zarco na dwóch pierwszych miejscach w kwalifikacjach to pierwszy francuski dublet.
7. Franco Morbidelli zakwalifikował się na 3. pozycji, co oznacza jego powrót do pierwszego rzędu po ubiegłorocznym GP Malezji, gdy również był trzeci.
8. Aleix Espargaro był dziś czwarty, co jest najlepszym kwalifikacyjnym wynikiem Hiszpana od GP Japonii 2017, gdy również był czwarty. I najlepszy suchy wynik Aprilii od GP Australii 2000 – wtedy pole position zdobył Jeremy McWilliams.
9. Zarco, Quartararo, Morbidelli i Aleix Espargaro zdobyli cztery czołowe pozycje, co oznacza że to pierwsza taka sytuacja od powstania klasy MotoGP w 2002 roku, że 4 najlepsze miejsca w kwalifikacjach zdobyły zespoły niezależne. Trzeba pamiętać, że Aprilia wciąż korzysta ze zgłoszenia prywatnego zespołu Fausto Gresiniego, z którym współpracuje.
10. Brad Binder kwalifikując się na 7. miejscu został najlepszym debiutantem. To jego jak na razie najlepszy wynik kwalifikacyjny,

Źródło: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,294 sek