Home / Artykuły / Warsztat samochodowy – w co powinien być wyposażony?

Warsztat samochodowy – w co powinien być wyposażony?

Warsztat samochodowy - w co powinien być wyposażony?

Dobry warsztat to taki, w którym usługi oferowane są na najwyższym poziomie. W tym celu odpowiednie wyposażanie i wysokiej rangi sprzęt są podstawą zadowolenia wszystkich klientów. Wszelkie narzędzia muszą być dobrane w taki sposób, aby prace przebiegały bezpiecznie i profesjonalnie. W co więc powinien być zaopatrzony warsztat samochodowy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Narzędzia warsztatowe – podstawowa lista

Właściwe wyposażenie warsztatu przekłada się na jego funkcjonalność. Pewne elementy koniecznie muszą znaleźć się w warsztacie samochodowym każdego majsterkowicza. Bez nich przeprowadzenie nawet najprostszych prac serwisowych mogłoby nie być możliwe. Jakie narzędzia zalicza się do tych podstawowych? Z pomocą przychodzi poniższa lista:

  • narzędzia diagnostyczne – pozwalają sprawdzić stan techniczny pojazdu samochodowego przy pomocy urządzeń kontrolnych,
  • meble warsztatowe – służą zagospodarowaniu przestrzeni warsztatu, zaprowadzeniu porządku i przechowywaniu potrzebnego sprzętu,
  • kompresor – przydatny do wielu prac, jego podstawową funkcją jest zwiększenie ciśnienia gazu; sprężone powietrze służy m.in. do napompowania kół w aucie,
  • klucze – ich szerokie przeznaczenie pozwala na wykonanie rozmaitych napraw,
  • śrubokręty – przydatne do wykonywania podstawowych prac warsztatowych; są dostosowane do wszelkiego typu pojazdów ze względu na różne wielkości i rodzaje,
  • lewarek – wykorzystywany do mniejszych napraw; służy podniesieniu pojazdu, 
  • elektronarzędzia – pozwalają na wykonanie napraw za pomocą energii elektrycznej, zalicza się do nim m.in. wiertarkę, szlifierkę, 
  • wyciągarka elektryczna – ułatwia przeprowadzenie trudnych prac warsztatowych jak np. wymiana rozrządu.  

Działanie warsztatu samochodowego obejmuje nie tylko dobre wyposażenie, wiedzę i doświadczenie, ale również dostosowanie miejsca pracy do norm BHP. Oprócz niezbędnych środków ochrony koniecznym jest zaopatrzenie się we właściwy strój roboczy. Składają się na niego następujące elementy: obuwie robocze, kombinezon, maska oraz rękawice. 

Kobyłki warsztatowe i żurawie - do czego służą?

Czego jeszcze nie może zabraknąć? 

Dbanie o wysoką jakość usług obejmuje przede wszystkim odpowiadanie na szeroki zakres potrzeb klientów. Zdarza się, że warsztat samochodowy mu być przygotowany na przeprowadzanie prac, wymagających profesjonalnego sprzętu. Dlatego też niezbędne jest posiadanie dodatkowych urządzeń, których zakup poszerzy zakres świadczonych usług. Jakie sprzęty warto jeszcze mieć na wyposażeniu warsztatu?

Kobyłki warsztatowe

Kobyłki warsztatowe są szczególnie przydatnym elementem do podnoszenia i podtrzymywania cięższych elementów. Mechanizm dźwigni pozwala umieścić samochód na właściwej wysokości. Kobyłki warsztatowe muszą być umiejscowione na twardym podłożu. Są produkowane z surowców odpornych na uszkodzenia. Dzięki temu sama konstrukcja jest solidna i zapewnia długoletnią żywotność sprzętu. Urządzenie wykorzystuje się nie tylko do przeprowadzenia napraw przy masywnych pojazdach. Przydaje się również w trakcie wykonywania drobnych prac i z tego względu może znaleźć się na wyposażeniu każdego kierowcy.

Żurawie warsztatowe

Żurawie warsztatowe działają na zasadzie dźwigu, który transportuje cięższe elementy bez większego wysiłku. Jego budowa umożliwia usytuowanie sprzętu bezpośrednio nad maską pojazdu. Ważnym elementem urządzenia jest balanser żurawia. Dzięki temu nie istnieje ryzyko jego przechylenia, jeżeli jedna stron elementu ma większe gabaryty. Podstawą wyposażenia żurawia warsztatowego jest również hak, ułatwiający przenoszenie niewymiarowych części samochodowych. 

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. Dla mnie jako klienta, ważne żeby warsztat miał wszystko czego wymaga ich praca ;) Bywałem w wielu ale dotarłem w końcu do porządnego warsztatu, który namierzyłem na motointegratorze i robią mi wszystko czego potrzebuję przy aucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
167 zapytań w 1,255 sek