Home / Artykuły / Wypożyczalnia samochodów – jak to działa?

Wypożyczalnia samochodów – jak to działa?

Posiadanie własnego samochodu stało się normą, jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie możemy z niego skorzystać. Wtedy udajemy się do wypożyczalni samochodów i wybieramy auto dopasowane do naszych potrzeb. Sprawdźmy, jak działają wypożyczalnie i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich usługi?

Wynajem auta – co musisz wiedzieć?

Wypożyczalnie samochodów zyskują coraz większą popularność, zarówno wśród klientów, jak i przedsiębiorców. Każda z nich ma swoje zasady, które musimy poznać zanim podejmiemy decyzję o wypożyczeniu samochodu. Pierwszym krokiem jest dokładne przeczytanie regulaminu wypożyczalni. Następnie, gdy już zdecydowaliśmy się na wynajem, należy przygotować:

  • dokument potwierdzający tożsamość i wiek, czyli dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy (posiadane minimum rok),
  • kartę kredytową lub kaucję za samochód.

Wypożyczenie samochodu to odpowiedzialna decyzja opatrzona specjalną procedurą. Niezależnie od celu, do jakiego będzie służył pojazd, musimy wpłacić za niego kaucję. Jej wysokość jest ustalana przez wypożyczalnię. Kaucja to obowiązkowy element umowy podpisywanej przed wydaniem auta. Po dokonaniu formalności można wsiąść za kierownicę, jednak może to zrobić jedynie osoba, która podpisała umowę. Jeżeli udostępni  samochód innej osobie naraża się na dodatkowe koszty ewentualnych szkód. Pamiętajmy także, że wszelkie mandaty opłacamy sami, podobnie jest z tankowanie. Otrzymujemy samochód z pełnym bakiem i taki musimy zwrócić. Samochód zawsze powinien być oddany w takim stanie, w jakim został wydany przez wypożyczalnię. Za wszystkie uszkodzenia czy usterki płacimy z własnej kieszeni.

Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie

W pakiecie do wynajmowanego auta otrzymujemy ubezpieczenie OC AC NW. Istnieje także możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które chroni wypożyczającego w przypadku ewentualnych uszkodzeń pojazdu. Takie ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy auta, gdy kolizja nie była naszą winą. Ubezpieczenie nie obejmuje:

  • wnętrza pojazdu, np. uszkodzeń typu dziura lub plama na tapicerce,
  • uszkodzeń szyb, wycieraczek, lusterek,
  • kradzieży kół,
  • uszkodzeń podwozia.

Dodatkowe ubezpieczenie nie pomoże także w przypadku pechowej kradzieży. To my ponosimy odpowiedzialność za wypożyczony samochód, więc to nas wypożyczalnia obciąży kosztami. Są one uzależnione od rodzaju kradzieży, czy dotyczyła całego auta czy jego elementu.

Wypożyczalnia Warszawa – koszt wynajmu auta

Ceny za wypożyczenie samochodu podyktowane są rodzajem pojazdu, okresem, na jaki go wynajmujemy oraz lokalizacją wypożyczalni. Wypożyczenie samochodu na dzień lub kilka będzie droższe niż wynajem długoterminowy, na kilka miesięcy lub dłużej. W Polsce można wynająć samochód normalnej klasy od 70 zł na dobę, dla porównania, średnia cena wynajmu w wypożyczalni w Warszawie to 90 zł brutto na dobę. Stawki za wynajem w sezonie wakacyjnym mogą być wyższe. Bardziej kosztowny jest także najem aut sportowych lub luksusowych. Niezależnie od rodzaju pojazdu, zawsze należy dbać o wypożyczony samochód, by nie narazić się na dodatkowe koszty. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie, żeby zapewnić sobie większy komfort jazdy. Najważniejsze jest to, aby wypożyczony samochód oddać w nienaruszonym stanie.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
146 zapytań w 1,127 sek