Home / Artykuły / Zakup samochodu a kwestia ubezpieczenia

Zakup samochodu a kwestia ubezpieczenia

Powszechnie wiadomo, że każdy pojazd mechaniczny musi posiadać polisę OC, a za jej brak grożą wysokie kary. Czy kupując używany samochód trzeba zatem niezwłocznie zakupić ubezpieczenie? W jakiej sytuacji warto wypowiedzieć polisę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zakup samochodu – co z OC?

Warto mieć świadomość, że kupując używany samochód nabywamy również ubezpieczenie tego pojazdu. W związku z tym kupujący nie musi zawierać nowej polisy ubezpieczeniowej, ponieważ może korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela aż do końca jego obowiązywania. Należy jednak pamiętać, że przepis ten obowiązuje wyłącznie w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, co sprawia, że nawet w przypadku, gdy pojazd posiadał do tej pory polisę OC+AC, to na nowego właściciela przechodzi wyłącznie OC. Dotychczasowy właściciel, który dokonał sprzedaży pojazdu i zgłosił ten fakt ubezpieczycielowi otrzymuje natomiast zwrot składki za AC, który jest proporcjonalny do okresu pozostałego do końca tej polisy.

W jakiej sytuacji warto wypowiedzieć polisę OC po zakupie pojazdu?

Niezależnie od tego, że polisa OC przechodzi na nowego nabywcę wraz z zakupionym pojazdem to prawo pozwala z niej zrezygnować, a co za tym idzie zawrzeć własne ubezpieczenie. W jakiej sytuacji warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim w przypadku, gdy zgodnie z polityką firmy, w której jest ubezpieczony pojazd składka za polisę jest rekalkulowana dla nowego właściciela. W tej sytuacji może się okazać, że kupujący otrzyma wezwanie do dopłaty za ubezpieczenie, którego wysokość jest uzależniona m.in. od jego wieku, czy historii szkodowości. Aby ustrzec się przed dopłatą można wypowiedzieć dotychczasową polisę oraz zawrzeć nowe ubezpieczenie w firmie, która proponuje najkorzystniejsze warunki. Jak to zrobić? Informacje na ten temat znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://kioskpolis.pl/kiedy-i-w-jaki-sposob-wypowiedziec-umowe-oc-auta/.

Podsumowując należy stwierdzić, że przejęcie polisy dotychczasowego właściciela pozwala osiągnąć oszczędności po zakupie auta. W niektórych sytuacjach jednak korzystniejsze jest rozwiązanie tej polisy oraz zawarcie nowej.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
166 zapytań w 1,254 sek