Home / Inne / Jak działa ogrzewanie postojowe?

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Praktycznie każda osoba posiadająca samochód jest zainteresowana, by w zimę wejść do nagrzanego pojazdu. Doskonałym rozwiązaniem może być ogrzewanie postojowe. Na czym dokładnie polega, a także jaki jest jego koszt?

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe polega na wykorzystaniu nie tylko i wyłącznie układu chłodzenia, ale również układu wentylacji. Sercem całego systemu będzie zatem nieduży agregat grzewczy. Pracuje on bowiem bez względu od silnika, z kolei paliwo, które jest potrzebne do jego zasilania, będzie pobierane ze zbiornika paliwa. Następnie do agregatu zostanie zasysane powietrze, które jest niezbędne do przeprowadzenia całej reakcji spalania. W kolejnym etapie musi zostać uruchomiony obieg płynu chłodniczego silnika samochodu.

Koniecznie trzeba także wiedzieć, że po jego rozgrzaniu wprowadza się go w obieg, w trakcie którego płyn będzie oddawał ciepło. Krąży zarówno między agregatem, wymiennikiem ciepła, jak i silnikiem, a następnie wraca do agregatu, gdzie zostaje ponownie podgrzewany. Układ wentylacji pozwala z kolei na to, że całe ciepło będzie przekazywane do kabiny pasażerskiej. System ma możliwość rozgrzania wnętrza samochodu do właściwej temperatury w zaledwie 20 minut od momentu jego włączenia. Do atutów ogrzewania postojowego należy również zaliczyć rozgrzewanie jednostki napędowej. Ma to zdecydowany wpływ na emisję substancji szkodliwych, a także zużycie paliwa.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje sterowania?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że układ może być zasilany na kilka sposobów. Pierwszym będzie oczywiście zwykły timer, który można ustawić przy wysiadaniu z auta. Należy podkreślić, że jest to nie tylko najprostsze rozwiązanie, ale również najbardziej uciążliwe. Będzie ono bowiem wymagało od kierowcy właściwego ustawienia zawczasu albo wyjścia rano do samochodu w celu jego uruchomienia. Alternatywnym rozwiązaniem będzie sterowanie za pośrednictwem odpowiedniego bezprzewodowego pilota. Ponadto w zależności od wersji firmy może on być wyposażony tylko i wyłącznie w przyciski on i off, albo w wyświetlacz, który będzie informował np. o temperaturze w pojeździe. Pozwoli on bowiem kierowcy także na ustawienie zarówno godziny włączenia ogrzewania, a także czasu jego pracy.

Kolejnym rozwiązaniem będzie zarządzanie praktycznie całym systemem za pomocą smartfona. Atutem tego rozwiązania będzie niezwykle łatwa komunikacja przez specjalną aplikację lub SMS. Opcja ma oczywiście wadę, koniecznie trzeba bowiem wyposażyć system w kartę SIM, która będzie konieczne do komunikacji na linii kierowca -samochód.

Jakie są koszty ogrzewania postojowego?

Warto zdawać sobie sprawę, że wyposażanie samochodu w ogrzewanie postojowe nie jest tanie. Na cały zestaw, który jest przeznaczony do mniejszych pojazdów konieczne należy się liczyć z wydaniem około 5000 złotych, oczywiście im większy pojazd tym kwota będzie wyższa. Zdecydowanie największą zaletą tego rozwiązania będzie możliwość dostosowania go praktycznie do każdego pojazdu, od miejskiego auta po specjalistyczne pojazdy budowlane.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
116 zapytań w 0,368 sek