Home / Inne / Koniec z World Supersport 300! Pojawi się nowa klasa

Koniec z World Supersport 300! Pojawi się nowa klasa

Komisja World Superbike pracuje nad wprowadzeniem nowej klasy wejściowej do mistrzostw w 2026 roku, co stanowić będzie znaczący krok w ewolucji krajobrazu wyścigowego tego cyklu. Ta nowa klasa zastąpi Mistrzostwa Świata FIM Supersport 300 (WSSP300), które od momentu powstania w 2017 roku z powodzeniem pełniły rolę klasy wprowadzającej do międzynarodowej, topowej rywalizacji w produkcyjnej serii.

WSSP300 spełniło swoje zadanie, oferując zrównoważoną i przystępną platformę dla nowych talentów, umożliwiając im wejście do mistrzostw świata. Opierając się na tym sukcesie, wprowadzenie nowej klasy ma na celu dalsze zwiększenie sportowego i komercyjnego znaczenia kategorii wejściowej. Co zatem zyskają młodzi zawodnicy?

Jednym z kluczowych celów tej inicjatywy jest ułatwienie ścieżki awansu dla zawodników przechodzących do wyższych klas, w szczególności do Mistrzostw Świata FIM Supersport (WSSP). Poprzez zmniejszenie różnicy w osiągach między klasą wejściową a klasą pośrednią, celem jest stworzenie bardziej płynnego przejścia dla zawodników, wspierając ich rozwój i przygotowując ich na konkurencyjne wymagania wyższych kategorii. Aktualnie te różnice są mocno widoczne. Maszyny WSSP300 to bardzo niewielkie motocykle. WSSP to już rasowe maszyny wyścigowe, wykorzystywane także przez zawodników z ogromnym doświadczeniem torowym.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Dodatkowo, ten krok ma na celu przyciągnięcie większego zainteresowania ze strony producentów, umożliwiając im prezentację maszyn odzwierciedlających rosnący segment rynku. Nowa klasa będzie obejmować zwinne motocykle z mocniejszymi silnikami średniej pojemności, których szczegóły zostaną określone przez Komisję WSBK w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Uruchomiona w 2017 roku, klasa WSSP300 zapewniła globalną platformę dla młodych talentów, umożliwiając im pokazanie swoich umiejętności i poznanie zawiłości serii wyścigowej, szybko stając się popularnym punktem wyjścia dla aspirujących zawodowych zawodników. W Polsce mieliśmy swój udział w tej serii, ponieważ jeździł w niej Daniel Blin, obecnie rywalizujący w niemieckiej serii IDM. Ważnym wydarzeniem w WSSP300 było także mistrzostwo świata dla Any Carrasco, pierwszy taki kobiecy sukces w wyścigach torowych o randze mistrzostw świata.

Ostatni sezon serii WSSP300 odbędzie się w 2025 roku, dając zespołom i producentom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do przejścia do nowej klasy w 2026 roku.

Źródło: worldsbk.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,730 sek