Home / Inne / Wielki Finał Pucharu Polski Pit Bike SM

Wielki Finał Pucharu Polski Pit Bike SM

Przed nami historyczny moment dla polskiego motorsportu. Już 30 września na Awix Racing Arenie w Toruniu podczas 5.rundy Pucharu Polski Pit Bike SM zakończy się pierwszy sezon zmagań w nowej formule oraz przełomowy rok, kiedy do wyścigów stanęli ośmiolatkowie.

To nie tylko przełom, ale i podwaliny dla polskiego motorsportu. Młodzi zawodnicy zaprezentowali bowiem bardzo wysoki poziom i pokazali ducha walki oraz jazdę fair play. -Każda próba, każdy trening to doskonalenie umiejętności – mówi Jacek Molik, którego syn Mateusz startuje w klasie Stock 125. – Najlepiej zaczynać od dziecka. Wszyscy znamy powiedzenie: Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Dlatego warto zaczynać swoją przygodę motocyklową jak najwcześniej, bez względu na wynik. Liczy się zdobywane doświadczenie, dobra zabawa i przyjaźnie, które powstają na torze. Zapraszamy na ostatnią rundę do Torunia!

Kończący się sezon był przełomowy dla samej dyscypliny pit bike. Ta została zatwierdzona przez Polski Związek Motorowy, jako pełnoprawna dziedzina motorsportu w naszym kraju. Zawodnicy uzyskali licencje zawodnicze pit bike i co najważniejsze udało się obniżyć wiek startów wśród dzieci. We wcześniejszych latach na torach asfaltowych mogły ścigać się dopiero 12-letnie dzieci. Od tego sezonu poprzeczka ta została obniżona do 8 lat.

Po czterech rundach, które odbyły się na torach w Toruniu, Koszalinie i Bydgoszczy, czas na ostatnią finałową potyczkę. Emocje sięgają zenitu, bo punkty podczas finału liczone są razy 1,5. Na koniec rozgrywek zawodnicy mają również możliwość odjęcia dwóch najgorszych wyścigów z klasyfikacji generalnej. A to wszystko rozegra się w samym sercu Polski. Na toruńskim torze Awix Racing Arena na starcie ustawi się prawdopodobnie rekordowa liczba zawodników i zawodniczek. O Paniach w tej dyscyplinie nie można zapominać, gdy pokazały one że świat motorsportu jest idealnym miejscem dla płci pięknej. – Ja ścigam się na pit bike od samego początku, bo to już mój trzeci sezon – mówi Martyna Dynasińska, zawodniczka MX Otopit Toruń. – Kiedy zaczynałam w zawodach brały udział łącznie dwie, trzy zawodniczki. W tym roku jest to trzynaście dziewczyn, z czego bardzo się cieszę. Przede wszystkim bardzo mocno podniósł się poziom jazdy, dla kobiet absolutnie nie ma taryfy ulgowej. Będzie ogień na wielkim finale!

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wielkim plusem jazdy na pit bike jest fakt, że na jednym torze spotykają się zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. To dyscyplina dostępna dla każdego. Podczas finału wystartuje również Marek Szkopek. Zawodnik wyścigów motocyklowych, który za dwa tygodnie będzie walczył o tytuł Mistrza Polski w klasie superbike na niemieckim torze Oschersleben, najpierw wystartuje w Pucharze Polski Pit Bike SM. – Potraktuję to jako dobrą rozgrzewkę! – mówi Szkopek. – Pit bike to doskonałe narzędzie treningowe. Idealne do pracy z dziećmi, gdzie uczymy jazdy praktycznie od podstaw, panowania nad motocyklem, prawidłowej pozycji, precyzji jazdy, jak i dla zawodowców. Dla nas to świetne urozmaicenie treningu, dodatkowy kontakt z motocyklem i świetna zabawa. Cały sezon ścigałem się w Pucharze Polski Pit Bike SM, głównie by mieć porównanie na jakim etapie są moi podopieczni, ale nie ukrywam że za każdym razem stając na starcie zawodów cieszyłem się, jak małe dziecko. Tam jest świetny klimat, zawodnicy w różnym wieku, piękna historia. Kto nie wierzy ten ma ostatnią okazję do zobaczenia tego na własne oczy w najbliższą niedzielę.

Wstęp dla publiczności tradycyjnie jest bezpłatny, a oficjalnie zawody rozpoczynają się o 13:00. Od samego rana będą trwały treningi i kwalifikacje dla zawodników. Tutaj również miła niespodzianka dla fanów małych dwóch kółek, którzy nie czują się jeszcze na siłach by startować w zawodach, a chcą poczuć klimat motorsportu i potrenować na ciekawym obiekcie. Tym razem zaplanowano jazdy pokazowe w dwóch turach dla dzieci i dorosłych. To oznacza, że można wziąć udział w 4-5 sesjach w przerwach między wyjazdami zawodników. Bez pomiaru czasu i klasyfikacji, zupełnie treningowo. Z może będzie to początek większej przygody i startów w kolejnym sezonie? Zapisy: [email protected]

Jeżeli mowa o przyszłym sezonie mamy kolejny pomysł dla chętnych stanąć do rywalizacji w 2019. Odwiecznym problemem zawodników jest kwestia wyrobienia licencji zawodniczej. Runda na której ją zdajemy nie jest punktowana (ponieważ zawodnik jeszcze jej nie posiada). Ale jeżeli przystąpicie do licencji na finałowej rundzie, nowy sezon zaczniecie już jako pełnoprawni zawodnicy.

Puchar Polski Pit Bike SM
Runda V, finałowa
30 września 2018
Awix Racing Arena, Toruń
Zapisy: http://formularz.otopit.pl/puchar-polski-pit-bike

Źródło: inf. prasowa

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
159 zapytań w 0,617 sek