Home / Moto2 / Rewelacyjna walka na ostatnim okrążeniu – GP Portugalii

Rewelacyjna walka na ostatnim okrążeniu – GP Portugalii

Wyścig klasy Moto2 rozpoczął niedzielne zmagania na torze Estoril. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że było to wspaniałe otwarcie. Rywalizacja o zwycięstwo była niezwykle emocjonująca, a na ostatnim okrążeniu zawodnicy zgotowali nam prawdziwą kaskadę wyprzedzeń. 

Bohaterami dzisiejszego dnia była dwójka Hiszpanów – Marc Marquez i Pol Espargaro. Ta para kierowców przeniosła nas w czasie do pamiętnych chwil, kiedy to zawodnicy ci walczyli ze sobą w klasie 125cc. Jednak nie od samego początku walka o zwycięstwo trwała tylko pomiędzy dwóją MarquezEspargaro. Początkowo apetyt i szansę na zwycięstwo miało jeszcze kilku innych zawodników.

Na Pole Position stał Marc Marquez, obok którego wyścig rozpoczął Thomas Luthi i Scott Redding. To właśnie Hiszpan najlepiej wystartował po zgaśnięciu czerwonych świateł, równie dobrze zaczął Luthi. Rewelacyjnie do rywalizacji ruszył za to z dalszej części stawki Domenique Aegerter, który znalazł się na trzeciej pozycji. Do przodu zaczęli przebijać się Pol Espargaro oraz Johann Zarco.

Marc Marquez od samego początku próbował uciec reszcie stawki, skutecznie jednak uniemożliwiał mu to jadący za nim jak cień Thomas Luthi. Nie trzeba było długo czekać na kolejny ruch Szwajcara – już drugie okrążenie rozpoczął jako lider wyścigu! Tymczasem do tej dwójki dołączyła kolejna para zawodników – Pol Espargaro i Johann Zarco! Bardzo mogła się podobać postawa Francuza w pierwszej części wyścigu, wcale nie odstawał od swoich rywali i utrzymywał ich znakomite tempo. Za grupą czołową trwała również zacięta walka w grupie goniącej, w której spora liczba zawodników tasowała się w walce o najlepsze pozycje. W pierwszej części wyścigu jechali w niej Andrea Iannone, Scott Redding, Domenique Aegerter, Toni Elias, Bradley Smith i Alex de Angelis. W czasie trwania rywalizacji skład tej grupy miał jeszcze nie raz ulec zmianie.

Widać było, że zajmujący w tym czasie miejsce piąte Andrea Iannone nie ma zamiaru „bawić się” z kierowcami jadącymi za jego plecami, a jego aspiracją było dołączenie do grupy jadącej na czele stawki. Włoch znacznie podkręcił tempo jazdy i zaczął wykręcać wspaniałe czasy okrążeń. Dzięki temu jego dystans do czwartego Johanna Zarco zmniejszał się z każdą sekundą.

Thomas Luthi wciąż prowadził stawkę zawodników klasy Moto2. Marc Marquez utrzymywał się za jego tylnym kołem. Niejednokrotnie byliśmy świadkami tego, jak różny tor jazdy wybierała ta dwójka kierowców. Tymczasem za ich plecami wspaniale Pola Espargaro zaatakował Johann Zarco! Francuz awansował tym samym na trzecią pozycję. Zachęcony powodzeniem tego ataku, Zarco postanowił spróbować jeszcze wyprzedzić Marca Marqueza. Francuz znacznie opóźnił hamowanie przed zakrętem, ale próba wyprzedzenia okazała się zakończyć fiaskiem. Francuz prawie uderzył w Hiszpana, na szczęście udało mu się opanować sytuację. Skorzystać na tym chciał Ianonne, który na dobre dołączył do tej grupy, jednak nie udało mu się awansować na lepszą lokatę.

Pierwsze kilka okrążeń było dość nerwowych w wykonaniu Pola Espargaro. Hiszpan popełniał drobne błędy, widać było nerwowość w jego jeździe. Dzięki temu wyprzedził go Andrea Iannone, jednak taki stan rzeczy nie utrzymał się długo – Pol za wszelką cenę nie chciał tracić pozycji i szybko kontratakował.

Czołowa piątka z każdym okrążeniem coraz bardziej uciekała reszcie stawki. Za nimi samotnie jechał Scott Redding, a za plecami Brytyjczyka w dalszym ciągu trwała zacięta rywalizacja o kolejne lokaty. O siódme miejsce wspaniałą walkę toczył Toni Elias i Simone Corsi. Włoch, który w tej części wyścigu prezentował się bardzo dobrze, nie był jednak w stanie znaleźć sposobu na to, by wyprzedzić byłego Mistrza Świata klasy Moto2. Toni jechał bardzo pewnie i odważnie, nie pozwalał na to, by rywale wyprzedzali go.

Tymczasem na czele coraz większą przewagę wypracowywał sobie Thomas Luthi. Marc Marquez na tym etapie wyścigu jakby delikatnie przygasł, w dodatku został wyprzedzony przez Johanna Zarco! Francuz nie pozwolił na kontratak Hiszpana i utrzymał tę lokatę. Jak się jednak okazało, cieszył się tym miejscem niezbyt długo. Na początku kolejnego okrążenia wspaniały atak wyprowadził Pol Espargaro, który na zakręcie wyprzedził za jednym zamachem i Marqueza i Zarco! Pol po manewrze znakomicie utrzymał linię jazdy i nie zostawił miejsca na kontratak. Na tych roszadach korzystał Thomas Luthi, który mógł kontynuować swoją ucieczkę. To zdecydowanie było nie w smak hiszpańskiej dwójce. Pol ruszył w pogoń za Szwajcarem, to samo postanowił zrobić Marquez. Marc wyprzedził Zarco i awansował na trzecią lokatę. W tej grupie w dalszym ciągu na piątym miejscu utrzymywał się Andrea Iannone. Włoch prezentował dość nierówną jazdę – jedne jego okrążenia dawały mu rekord toru, inne zaś powodowały, że tracił dystans do rywali. Kiedy to wydawało się, że Andrea włączy się na dobre w walkę o podium, na szesnaście okrążeń do mety jego motocykl zaliczył delikatny uślizg, przez co zawodnik #29 zamiast złożyć się w zakręt, wyjechał szeroko poza tor! Andrei udało się na szczęście utrzymać na motocyklu i powrócił do rywalizacji, jednak znalazł się w samym środku stawki walczącej o piątą pozycję! Tam czekali już na niego Scott Redding, Toni Elias, Simone Corsi, Esteve Rabat, Julian Simon, Mika Kallio i Alex de Angelis! Atakom w tej grupie nie było końca, żaden z kierowców nie odpuszczał i przed Andreą było ciężkie zadanie. Jednak Włoch potrafił odnaleźć się w tej skomplikowanej sytuacji i sprawnie wyprzedzał kolejnych rywali! Bardzo szybko uporał się z przeciwnikami i wysunął się na prowadzenie w grupie goniącej. Co więcej, szybko zaczął od nich odjeżdżać, próbując gonić czołówkę.

A na czele wciąż utrzymywał się Thomas Luthi. Tempo wyścigu było „mordercze”, zawodnicy nie odpuszczali i jechali na maksimum swoich możliwości. To było już za wiele dla Johanna Zarco. Francuz, zajmujący czwartą pozycję, nie był w stanie jechać tak szybko, jak jego przeciwnicy i zaczął odstawać od pierwszej trójki. Czasy jego okrążeń były zdecydowanie gorsze, niż jadących przed nim rywali i stało się jasne, że dla Francuza walka o podium jest dziś poza zasięgiem.

Jednak to bardzo szybkie tempo wyścigu odbiło się również na liderze rywalizacji. Widać było, że coraz większe problemy z jazdą ma Thomas Luthi. Jego tylna opona zaliczała delikatne uślizgi, widać było, że ogumienie jest w nienajlepszym stanie. To sprawiło, że hiszpańska dwója MarquezEspargaro znalazła się znów za jego plecami. Jednak Marc nie od razu zdecydował się na atak. Widać było, że Hiszpan jest ewidentnie szybszy od Szwajcara, konsekwentnie jednak zamykał gaz i nie chciał obejmować prowadzenia w wyścigu. Takie zachowanie w wykonaniu Marqueza obserwowaliśmy już nie raz w czasie trwania jego kariery. Marc musiał jednak mieć się na baczności, bowiem za nim wciąż jechał Pol Espargaro, który także nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Wszystko zmieniło się na osiem okrążeń do końca. Luthi nie był w stanie kontynuować wspaniałej jazdy i na prostej został za jednym zamachem wyprzedzony przez Marqeza i Espargaro, przez co spadł na trzecią lokatę! Szwajcar miał duże kłopoty z przyczepnością i nie był w stanie dłużej rywalizować o zwycięstwo z hiszpańskimi przeciwnikami.

Tymczasem w dalszej części stawki z wyścigu wypadł Esteve Rabat. Było to fatalne zakończenie rywalizacji dla tego Hiszpana, który przed upadkiem zajmował szóste miejsce i przewodził grupie goniącej. Parę chwil później w żwirze znalazł się także Mike di Meglio, dla którego to kolejne nieukończone Grand Prix. Ze stawki wypadł również Simone Corsi, który w środkowej części wyścigu zachwycał swoją walką o pozycje.

W dalszej części stawki wyścigu walka trwała w najlepsze. Wiele emocji dostarczyła rywalizacja pomiędzy dwoma niezwykle doświadczonymi zawodnikami – Tonim Eliasem i świętującym swój 200 start w Motocyklowych Mistrzostwach Świata Alexem de Angelisem. Zawodnicy ci atakowali bez pardonu, a walka toczyła się na łokcie.

Tymczasem na czele na placu boju o zwycięstwo zostało dwóch zawodników – Marc Marquez i Pol Espargaro. Zawodnik #93 utrzymywał się na prowadzeniu, ale jego rodak jechał za nim jak cień. Nie było wątpliwości, że Pol w końcu zdecyduje się na atak. Tak też się stało! Zawodnicy rozpoczęli ostatnie okrążenie, kiedy to Espargaro zaatakował po raz pierwszy. Był niezwykle szybki i znalazł się przed Marquezem, jednak Marc zdołał kontratakować. Pol nie czekając na nic, podjął drugą próbę ataku, która także zakończyła się kontrą Marqueza! Niezrażony Pol zabrał się za wyprzedzanie po raz trzeci, wcisnął się ciasno pod łokieć Marqueza i delikatnie wypchnął go, sam jednak miał problemy z utrzymaniem się na motocyklu i #93 znowu znalazł się na prowadzeniu. To nie był jednak koniec, bowiem Pol zdecydował się na czwartą próbę! Ta jednak miała najgorsze zakończenie, bowiem motocykl Pola zatańczył na asfalcie, Espargaro zaliczył uślizg tyłu i bardzo szeroko wjechał w zakręt. Miał szczęście, że udało mu się utrzymać na maszynie.

To oznaczało tylko jedno – Marc Marquez został zwycięzcą pięknego wyścigu o Grand Prix Portugalii! Drugie miejsce zajął Pol Espargaro, za którym na linię mety wpadł Thomas Luthi. Czwarte miejsce udało się utrzymać Johannowi Zarco, do którego ponad sekundę stracił Andrea Iannone. Szaloną rywalizację o miejsce szóste wygrał ostatecznie Alex de Angelis, a za nim linię mety prawie w tym samym momencie przejechali Toni Elias i Julian Simon. Dziewiątą pozycję zajął dziś Mika Kallio, a pierwszą dziesiątkę uzupełnił Bradley Smith. Scott Redding, który do wyścigu ruszał z pierwszego rzędu i przez długi czas zajmował szóste miejsce, do mety dojechał dopiero na 11 lokacie.

Wyniki wyścigu klasy Moto2 o Grand Prix Portugalii:

1. Marc MARQUEZ     SPA Team CatalunyaCaixa Repsol  SUTER    44'04.086 
2. Pol ESPARGARO     SPA Pons 40 HP Tuenti      KALEX    44'06.073 
3. Thomas LUTHI     SWI Interwetten-Paddock     SUTER    44'06.157 
4. Johann ZARCO     FRA JIR Moto2          MOTOBI   44'13.313 
5. Andrea IANNONE    ITA Speed Master         SPEED UP  44'14.567 
6. Alex DE ANGELIS    RSM NGM Mobile Forward Racing  SUTER    44'25.266 
7. Toni ELIAS      SPA Mapfre Aspar Team      SUTER    44'25.480 
8. Julian SIMON     SPA Blusens Avintia       SUTER    44'25.590 
9. Mika KALLIO      FIN Marc VDS Racing Team     KALEX    44'25.667 
10. Bradley SMITH    GBR Tech 3 Racing        TECH 3   44'28.186 
11. Scott REDDING    GBR Marc VDS Racing Team     KALEX    44'31.334 
12. Dominique AEGERTER  SWI Technomag-CIP        SUTER    44'34.173 
13. Xavier SIMEON    BEL Tech 3 Racing        TECH 3   44'34.218 
14. Claudio CORTI    ITA Italtrans Racing Team    KALEX    44'34.343 
15. Ricard CARDUS    SPA Arguiñano Racing Team    AJR     44'34.965 
16. Nicolas TEROL    SPA Mapfre Aspar Team      SUTER    44'35.183 
17. Anthony WEST     AUS QMMF Racing Team       MORIWAKI  44'47.185 
18. Takaaki NAKAGAMI   JPN Italtrans Racing Team    KALEX    44'51.368 
19. Randy KRUMMENACHER  SWI GP Team Switzerland     KALEX    44'51.485 
20. Max NEUKIRCHNER   GER Kiefer Racing        KALEX    44'52.229 
21. Roberto ROLFO    ITA Technomag-CIP        SUTER    44'57.649 
22. Angel RODRIGUEZ   SPA Desguaces La Torre      SAG FTR   44'58.616 
23. Ratthapark WILAIROT THA Thai Honda PTT Gresini Moto2 MORIWAKI  44'59.752 
24. Esteve RABAT     SPA Pons 40 HP Tuenti      KALEX    45'28.975 
25. Alexander LUNDH   SWE Cresto Guide MZ Racing    MZ-RE HONDA 45'36.553 
26. Elena ROSELL     SPA QMMF Racing Team       MORIWAKI  45'44.834 
27. Marco COLANDREA   SWI SAG Team           FTR     44'45.500 
28. Gino REA       GBR Federal Oil Gresini Moto2  MORIWAKI  44'59.731 
Nie ukończyli:
Mike DI MEGLIO      FRA S/Master Speed Up      SPEED UP  34'20.007 
Simone CORSI       ITA Came IodaRacing Project   FTR     32'31.900 
Axel PONS        SPA Pons 40 HP Tuenti      KALEX    19'56.376 
Yuki TAKAHASHI      JPN NGM Mobile Forward Racing  SUTER    8'43.329 

 

AUTOR: Ania Pyzałka

Na portalu MotoSP.pl od 2005 roku. Szczególnie oddnana klasom Moto3 i Moto2. Uwielbia patrzeć, jak rodzą się nowe talenty świata MotoGP.

komentarze 4

 1. Emocje na ostatnim kółku;D, w motogp znów procesja…

 2. Piękna walka :D zresztą w Moto3 podobnie :)

 3. Może Rossi by przeszedł do moto2 :)

 4. wspaniałe ostatnie okrążenie:) oby więcej takich wyścigów;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
131 zapytań w 0,433 sek