Home / Moto3 / Debiut Moto3 w Katarze

Debiut Moto3 w Katarze

Zawodnicy klasy Moto3 w końcu, w niedzielę na torze Losail International Circuit, będą mogli wystartować do historycznego wyścigu. Kategoria ta zastąpiła bowiem dawne 125-tki i wszystko wskazuje na to, że rywalizacja może być jeszcze bardziej zacięta niż dotychczas.

Klasa 125cc obecna była w Motocyklowych Mistrzostwach Świata od samego ich początku, bowiem od 1949 roku. Po tak długim okresie jednak zdecydowano się na zmiany i od tego sezonu kategoria ta przekształciła się w Moto3. Teraz motocykle są nie dwu, a czterosuwowe i mają silniki o pojemności 250cc. W przeciwieństwie jednak do Moto2, tutaj nie mamy jednego dostawy jednostek napędowych. O tytuł mistrzowski walczyć zaś będzie trzydziestu dwóch zawodników.

Zimowe testy pokazały, że najprawdopodobniej pierwsze skrzypce w nowopowstałej klasie grać będzie Maveric Viñales, który rok temu w 125-tkach sięgnął po tytuł drugiego v-ce Mistrza Świata. Teraz był on wyraźnie szybszy na swojej maszynie z ramą FTRa i silnikiem Hondy.

W barwach Blusens Avintia jego prywatnym sponsorem będzie też Repsol, który wspiera także i duet teamu Estrella Galicia 0’0. W tym drugim zespole jeżdżą natomiast Alex Rins i Miguel Oliveira, obaj na Hondach. Hiszpan wywalczył rok temu tytuł w klasie 125cc w swoich rodzimych mistrzostwach CEV, podczas gdy Portugalczyk ścigał się w Grand Prix w zeszłym sezonie, tracąc na ostatnich kilka rund miejsce w swym zespole.

Szybcy byli także i reprezentanci zespołów prowadzonych przez Niklasa Ajo, a w szczególności ci reprezentujący barwy Red Bull KTM Ajo. Wielu jako czarnego konia nadchodzącego wyścigu w Katarze typuje młodego Brytyjczyka Danny’ego Kenta, ale nie można zapominać też o czwartym zawodniku minionego sezonu w najniższej kategorii – Niemcu Sandro Cortese. Wraz z tą dwójką ścigać się będzie także i tegoroczny debiutant, a rok temu zdobywca drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej Red Bull Rookies Cup – Australijczyk Arthur Sissis.

Poza tą trójką, w dwóch pozostałych ekipach Fina ścigać się będą jeszcze dwaj kierowcy. Pierwszym z nich jest jego syn – Niklas Ajo, który oficjalnie reprezentować będzie barwy TT Motion Events Racing, oraz Malezyjczyk Zulfahmi Khairuddin – nadal rywalizujący pod szyldem AirAsia-SIC-Ajo. Cała ta piątka dostanie do swojej dyspozycji motocykle marki KTM.

Zaskoczyć mogą, jeśli  nie na torze położonym nieopodal Doha to w całym sezonie, dwaj Włosi. Najmłodszy w całej stawce Niccolo Antonelli reprezentuje, jeżdżąc na Hondzie, team San Carlo Honda Gresini. Ten zaledwie 16’letni zawodnik zimą radził sobie całkiem nieźle, tak jak i Romano Fenati. #5 z ekipy Italia FMI do dyspozycji ma FTRa z jednostką napędową Hondy, a w trakcie prób w Jerez okazał się być niemałym zaskoczeniem.

Zwycięski w zeszłym sezonie 125cc zespół tym razem wystawi dwóch zawodników. Mowa o ekipie prowadzonej przez Jorge Martineza „Aspara”, której sponsorem tytularnym nadal będzie Bankia. Hiszpan raz jeszcze walczyć będzie o najwyższe laury mając na pokładzie dwóch swoich rodaków – Alberto Moncayo oraz niezwykle doświadczonego Hectora Faubela. #55 liczy już sobie dwadzieścia osiem lat, co sprawia, że jest najstarszym zawodnikiem w całej stawce  Moto3.

W stawce ponownie pojawią się dwaj reprezentanci Mahindry i tak jak przed rokiem w 125-tkach, będą to Brytyjczyk Danny Webb i Niemiec Marcel Schrotter. Rodak #77 – Jonas Folger, po wielu perturbacjach z zespołem MZ Racing, w ostatniej chwili znalazł dla siebie miejsce w ekipie Iodaracing Project.

Poza wyżej wspomnianymi Fenatim, Antonellim, Rinsem i Sissisem będziemy mieli jeszcze siedmiu debiutantów. Są nimi: Australijczyk Jack Miller, Niemiec Toni Finsterbusch, Hiszpanie Ivan Moreno i Isaac Viñales (kuzyn Maverica), reprezentant RPA – Brad Binder, Japończyk Kenta Fuji oraz Francuz Alan Techer.

Pierwszy trening wolny klasy Moto3 w Katarze już jutro o godzinie 17.00 naszego czasu.


Lista zawodników Moto3 startujących w Katarze:
  3 MORCIANO Luigi   (ITA)  Ioda Team Italia     IODA
r 5 FENATI Romano    (ITA)  Team Italia FMI      FTR HONDA
  7 VAZQUEZ Efren    (SPA)  JHK T-Shirt Laglisse   HONDA
r 8 MILLER Jack     (AUS)  Elba-Caretta Technology  HONDA
r 9 FINSTERBUSCH Toni  (GER)  Cresto Guide MZ Racing  MZ-RE HONDA
 10 MASBOU Alexis    (FRA)  Elba-Caretta Technology  HONDA
 11 CORTESE Sandro   (GER)  Red Bull KTM Ajo     KTM
 15 GROTZKYJ Simone   (ITA)  Ambrogio Next Racing   ORAL
 19 TONUCCI Alessandro (ITA)  Team Italia FMI      FTR HONDA
r 21 MORENO Ivan     (SPA)  Andalucia JHK Laglisse  FTR HONDA
 23 MONCAYO Alberto   (SPA)  Bankia Aspar Team     KALEX KTM
 25 VIÑALES Maverick  (SPA)  Blusens Avintia      FTR HONDA
 26 MARTIN Adrian    (SPA)  JHK T-Shirt Laglisse   HONDA
r 27 ANTONELLI Niccolo  (ITA)  San Carlo Gresini Moto3  HONDA
 30 PEDONE Giulian   (SWI)  Ambrogio Next Racing   ORAL
 31 AJO Niklas     (FIN)  TT Motion Events Racing  KTM
r 32 VIÑALES Isaac    (SPA)  Ongetta-Centro Seta    FTR
 39 SALOM Luis     (SPA)  RW Racing GP       KALEX KTM
r 41 BINDER Brad     (RSA)  RW Racing GP       KALEX KTM
r 42 RINS Alex      (SPA)  Estrella Galicia 0'0   HONDA
 44 OLIVEIRA Miguel   (POR)  Estrella Galicia 0'0   HONDA
r 51 FUJII Kenta     (JPN)  Technomag-CIP-TSR     HONDA
 52 KENT Danny     (GBR)  Red Bull KTM Ajo     KTM
 53 IWEMA Jasper    (NED)  Moto FGR         FGR HONDA
 55 FAUBEL Hector    (SPA)  Bankia Aspar Team     KALEX KTM
r 61 SISSIS Arthur    (AUS)  Red Bull KTM Ajo     KTM
 63 KHAIRUDDIN Zulfahmi (MAL)  AirAsia-SIC-Ajo      KTM
 77 SCHROTTER Marcel  (GER)  Mahindra Racing      MAHINDRA
 84 KORNFEIL Jakub   (CZE)  Redox-Ongetta-Centro Seta FTR
r 89 TECHER Alan     (FRA)  Technomag-CIP-TSR     HONDA
 94 FOLGER Jonas    (GER)  IodaRacing Project    IODA
 96 ROSSI Louis     (FRA)  Racing Team Germany    FTR HONDA
 99 WEBB Danny     (GBR)  Mahindra Racing      MAHINDRA

r – debiutant

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
149 zapytań w 1,477 sek