Home / Moto3 / Niespodziewany zwycięzca wyścigu klasy Moto3 – GP Francji

Niespodziewany zwycięzca wyścigu klasy Moto3 – GP Francji

W sezonie 2012 kibice klasy Moto3 mieli okazję przekonać się, jak wielki wpływ na przebieg wyścigu może mieć pogoda. Tak było również tym razem, w czasie Grand Prix Francji. Obfite opady deszczu, niska temperatura i mokry asfalt nie są z pewnością scenerią sprzyjającą jeździe na motocyklu. W tak trudnych warunkach losy wyścigu na torze Le Mans zmieniały się jak w kalejdoskopie.

18 zawodników nie dojechało do mety dzisiejszego wyścigu klasy Moto3. Sztuka ta udała się tylko 15 kierowcom, przy czym wart odnotowania jest fakt, że ostatni dziś Niklas Ajo miał aż 4 okrążenia straty do lidera! Oczywiście, wpływ na taki stan rzeczy miały upadki, których Fin doznał dzisiaj nie jeden raz. Rywalizacja na torze Le Mans okazała się pechowa dla niektórych, zanim jeszcze rozpoczęła się na dobre. W czasie okrążenia rozgrzewkowego, problemy z motocyklem miał Efren Vazquez. Awaria motocykla sprawiła, że Hiszpan zmuszony był zjechać do boksów i nie udało mu się wystąpić w dzisiejszym wyścigu. Dla Vazqueza był to najgorszy możliwy scenariusz, wszak we wczorajszych kwalifikacjach poradził sobie świetnie i wywalczył drugie pole startowe!

Czerwone  światła zgasły i zawodnicy ruszyli do rywalizacji. Bardzo dobrze wystartował zdobywca Pole Position Maverick Vinales. Świetnie poradziła sobie także dwójka zawodników startujących z dalszych pozycji – momentalnie na drugim miejscu znalazł się Zulfahmi Khairrudin, natomiast na trzecią lokatę awansował Hector Faubel! Dobrze od samego początku spisywał się zaczynający z czwartego pola Jakub Kornfeil.

W takich warunkach nie było trudno o wypadek. Już na trzecim zakręcie pierwszego okrążenia zderzyli się Brad Binder i Niklas Ajo. Fin zdołał jednak pozbierać się i kontynuował rywalizację.

Po swoim genialnym starcie z 10 pola startowego, po kilku zakrętach Zulfahmi Khairuddin objął prowadzenie! Vinales po ataku Malezyjczyka spadł na drugą lokatę. Tuż za nim jechał Hector Faubel, z którego plecami zacięcie walczyli Kornfeil i Salom.

Drugie okrążenie przyniosło kolejne wypadki. Na zakręcie z toru wypadli zawodnicy walczący o dziewiąte miejsce – Jonas Folger i Alexis Masbou. Niemcowi udało się jednak powrócić do rywalizacji, Francuz natomiast musiał przedwcześnie pożegnać się z szansą na punkty przed własną publicznością.  Chwilę później wywrotkę zaliczył Japończyk Kenta Fuji, oraz Romano Fenati! Włoch zdecydowanie gorzej radzi sobie na mokrym torze. To już drugi wyścig z rzędu, który ten młody zawodnik kończy bez punktów. W tym samym momencie na czele nastąpiły spore przetasowania. Maverick Viniales w jednej chwili z drugiej pozycji spadł na szóstą lokatę, natomiast prowadzenie objął Hector Faubel! Za Hiszpanem znalazł się jego rodak Luis Salom, a na trzecią pozycję wskoczył Miguel Oliveira. Pomimo deszczu i mokrego asfaltu, zawodnicy w czołówce ostro walczyli od samego początku wyścigu.

Dawno nie widziany na pozycji lidera wyścigu Hector Faubel zaczął odjeżdżać reszcie stawki. W ślad za Hiszpanem poszedł jego rodak, Luis Salom, który jako jedyny był w stanie na tym etapie dotrzymać kroku zawodnikowi zespołu Bankia Aspar Team. Widząc uciekającą dwójkę rywali, do pracy zabrał się Jakub Kornfeil. Czech rozpoczął rywalizację z Miguelem Oliveirą. Walka pomiędzy tymi dwoma kierowcami była bardzo zacięta, żaden z nich nie chciał odpuścić. Te ciągłe roszady pomiędzy nimi były korzystne dla liderów wyścigu, którzy mogli kontynuować swoją ucieczkę. W końcu Kornfeil dał znak Oliveirze, by ten go nie wyprzedzał i znacząco podkręcili tempo, dzięki czemu zaczęli w szybkim tempie odrabiać straty. Kiedy już znaleźli się za Faubelem i Salomem, Oliveira przeprowadził skuteczny atak i objął trzecią pozycję. Do tej czwórki zdołał także dojechać Maverick Vinales, przez co wytworzyła się pięcioosobowa grupa prowadząca wyścig. Za nimi na szóstej lokacie jechał samotny Louis Rossi, który starał się dogonić liderów wyścigu.

W czołowej grupie zaczęły się roszady i spore zmiany na pozycjach. Niezwykle waleczny Oliveira zdołał awansować na drugą lokatę, dzięki wyprzedzeniu Luisa Saloma. Dla Hiszpana był to jednak dopiero początek problemów, bowiem na kilka chwil posłuszeństwa odmówił mu jego motocykl! Zawodnik momentalnie stracił kilka pozycji i wypadł z czołowej grupy! Kiedy kłopoty z maszyną zostały opanowane, znalazł się na szóstej lokacie, tracąc kontakt z liderami. To wszystko sprawiło, że na trzecie miejsce awansował Jakub Kornfeil, a czwarty był Maverick Vinales. Hiszpan mógł mówić o sporym szczęściu, bowiem na jednym z zakrętów przytrafił mu się uślizg przedniego koła i zawodnik przez kilka sekund jechał ze złożoną kierownicą tak, by uniknąć upadku. Vinialesowi udało się opanować sytuację, jednak kolejny raz musiał na nowo gonić czołówkę.

Kiedy zawodnicy prowadzący wyścig tasowali się na pozycjach, w dalszej części stawki upadali kolejni zawodnicy. Wywrotki zaliczyli m.in. Simone Grotzkyj, Jack Miller i Danny Webb.

Hector Faubel w dalszym ciągu prowadził wyścig, jak cień jechał za nim Miguel Oliveira. Trzeci był Jakub Kornfeil, który jednak musiał się mieć na baczności, bowiem Vinales szybko odrabiał straty, w dodatku tuż za Hiszpanem jechał jeszcze Louis Rossi. Wkrótce ta dwójka dogoniła Czecha.

W połowie wyścigu, w jednej chwili wszystko się zmieniło. Po kilku okrążeniach jazdy na pozycji lidera przewrócił się Hector Faubel! Chwilę po upadku doświadczonego Hiszpana z toru wypadli  także trzeci Jakub Kornfeil i czwarty Luis Salom! W efekcie tych upadków, czołówka znacznie się rozciągnęła, a wyścig zaczął się na nowo. Prowadzenie objął Miguel Oliveira, drugi był Maverick Vinales, a trzeci Louis Rossi. W dalszej części stawki, na czwartą lokatę awansował Zulfahmi Khairuddin, a na piątej pozycji znalazł się Sandro Cortese! Niemiec, który przed wyścigiem we Francji był liderem klasyfikacji generalnej, nie mógł uznać weekendu na torze Le Mans za udany. Liczne kłopoty z motocyklem sprawiły, że po kwalifikacjach startował z dalszej pozycji i w wyścigu nie był czołową postacią. Teraz jednak wszystko zaczynało się zmieniać. Ostro walczył z rywalami, zdając sobie sprawę, że w takich warunkach ma szansę na zdobycie przyzwoitej liczby punktów.

Miguel Oliveira, lider wyścigu, utrzymywał spora przewagę nad drugim Vinalesem i trzecim Rossim. Portugalczyk pewnie prowadził wyścig, kiedy to na dziewięć okrążeń do mety… wypadł z toru! Miguel ze wszystkich sił próbował wrócić do wyścigu, motocykla jednak nie udało się odpalić i zawodnik zmuszony był wrócić do boksu. To sprawiło, że liderem rywalizacji został Maverick Vinales, drugi był Louis Rossi a na trzecią lokatę wskoczył Sandro Cortese! Jednak także ten stan rzeczy nie trwał długo. Minęło zaledwie jedno okrążenie, kiedy ze stawki wypadł… Maverick Vinales! Kolejny lider wyścigu pożegnał się z szansą na zwycięstwo! Hiszpan nie był w stanie kontynuować jazdy i z Francji wyjedzie z zerowym dorobkiem punktowym.

Ku ogromnej radości francuskich kibiców, na pierwszą pozycję awansował Louis Rossi! Francuz, który w kwalifikacjach był zaledwie 15, teraz ze sporą przewagą ponad 21s nad kolejnym zawodnikiem prowadził swój domowy wyścig. Na druga lokatę awansował natomiast Sandro Cortese, a na trzeciej pozycji znalazł się jadący tuż za Niemcem Zulfahmi Khairuddin. Dla nikogo jednak nie będzie zaskoczeniem fakt, że ten stan rzeczy także nie trwał zbyt długo. Okrążenie po awansie na trzecią pozycję, przewrócił się Khairuddin! To oznaczało, że trzecią lokatę objął Alberto Moncayo! Do Hiszpana zbliżali się Alex Rins, który do wyścigu przystąpił ze złamanym palcem prawej dłoni, oraz Niccolo Antonelli.

Mając w pamięci obrazy ze wcześniejszych okrążeń, kibice z zapartym tchem obserwowali, jak ich rodak jedzie po pierwsze zwycięstwo w karierze. Rossi jechał mądrze i nie chciał podzielić losu wcześniejszych liderów wyścigu. Kiedy wydawało się, że w tak rozciągniętej stawce już nic się nie zdarzy, na trzy okrążenia przed metą przewrócił się Sandro Cortese! Skład podium kolejny raz uległ zmianie! Niemcowi udało się co prawda powrócić do rywalizacji na dość dobrym, szóstym miejscu, ale o podium nie miał już raczej co marzyć. Wypadek lidera klasyfikacji generalnej sprawił, że na drugie miejsce awansował Alberto Moncayo, a na trzecie Alex Rins! Rins nie mógł jednak czuć się pewnie na swojej pozycji, bowiem tuż za jego plecami jechał Niccolo Antonelli. Rozpoczęła się zacięta walka pomiędzy tymi dwoma tegorocznymi debiutantami w Motocyklowych Mistrzostwach Świata o najniższy stopień podium.

Louis Rossi sprawił Francuzom ogromną niespodziankę i został zwycięzcą Grand Prix Francji! Dla tego zawodnika jest to pierwsze podium w karierze. Na mecie miał ponad 27 sekund przewagi na drugim dziś Alberto Moncayo. Trzeci linię mety przejechał Alex Rins, czwarty był natomiast Niccollo Antonelli. Młody Włoch nie był w stanie wywalczyć podium, bowiem na ostatnim okrążeniu wyjechał poza tor, jednak dzisiejszy wyścig jest kolejnym, w którym ten zawodnik zaprezentował się z naprawdę dobrej strony. Piątą pozycję zajął kolejny zawodnik z niezbyt dużym doświadczeniem – Arthur Sissis! Szóste miejsce zajął Sandro Cortese, siódmy był natomiast Jasper Iwema, dla którego to najlepsze zakończenie wyścigu w karierze.

Pomimo kłopotów w dzisiejszym wyścigu, w klasyfikacji generalnej na czterech pierwszych pozycjach nie zaszły żadne zmiany. Sandro Cortese zdołała umocnić się na pozycji lidera klasy Moto3 i ma 67 punktów. Drugi Maverick Vinales traci do niego 12 punktów, trzeci jest natomiast Luis Salom, ze stratą 18 oczek. Na czwartym miejscu utrzymał się Romano Fenati, jednak po piętach depcze mu Alex Rins, który do Włocha traci zaledwie jeden punkt.

Wyniki wyścigu klasy Moto3:

1. Louis ROSSI     FRA Racing Team Germany    FTR HONDA   49'12.390 
2. Alberto MONCAYO   SPA Bankia Aspar Team     KALEX KTM   49'39.738 
3. Alex RINS      SPA Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA  49'41.289 
4. Niccolò ANTONELLI  ITA San Carlo Gresini Moto3  FTR HONDA   49'45.585 
5. Arthur SISSIS    AUS Red Bull KTM Ajo      KTM      49'49.379 
6. Sandro CORTESE    GER Red Bull KTM Ajo      KTM      49'57.702 
7. Jasper IWEMA     NED Moto FGR          FGR HONDA   50'11.035 
8. Alan TECHER     FRA Technomag-CIP-TSR     TSR HONDA   50'17.412 
9. Ivan MORENO     SPA Andalucia JHK Laglisse   FTR HONDA   50'21.584 
10. Giulian PEDONE   SWI Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA  50'58.141 
11. Jonas FOLGER    GER IodaRacing Project     IODA      49'46.804 
12. Marcel SCHROTTER  GER Mahindra Racing      MAHINDRA    50'10.213 
13. Kevin HANUS     GER Thomas Sabo GP Team    HONDA     50'40.631 
14. Alessandro TONUCCI ITA Team Italia FMI FTR    HONDA     50'24.017 
15. Niklas AJO     FIN TT Motion Events Racing  KTM      49'56.694 

Nie ukończyli:
Zulfahmi KHAIRUDDIN   MAL AirAsia-Sic-Ajo      KTM      35'10.048 
Maverick VIÑALES    SPA Blusens Avintia      FTR HONDA   32'42.602 
Miguel OLIVEIRA     POR Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA  30'39.635 
Luis SALOM       SPA RW Racing GP        KALEX KTM   26'41.707 
Hector FAUBEL      SPA Bankia Aspar Team     KALEX KTM   24'34.162 
Jakub KORNFEIL     CZE Redox-Ongetta-Centro Seta FTR HONDA   24'35.046 
Isaac VIÑALES      SPA Ongetta-Centro Seta    FTR HONDA   25'17.494 
Adrian MARTIN      SPA JHK T-Shirt Laglisse    FTR HONDA   16'47.247 
Jack MILLER       AUS Caretta Technology     HONDA     18'42.542 
Simone GROTZKYJ     ITA Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA  14'37.317 
Danny WEBB       GBR Mahindra Racing      MAHINDRA    17'14.885 
Danny KENT       GBR Red Bull KTM Ajo      KTM      10'30.907 
Romano FENATI      ITA Team Italia FMI      FTR HONDA    4'25.348 
Alexis MASBOU      FRA Caretta Technology     HONDA      2'13.012 
Kenta FUJII       JPN Technomag-CIP-TSR     TSR HONDA    2'18.432 

Nie ukończyli pierwszego okrążenia:
Brad BINDER       RSA RW Racing GP        KALEX KTM
Luigi MORCIANO     ITA Ioda Team Italia      IODA

Nie wystatowali:
Efren VAZQUEZ      SPA JHK T-Shirt Laglisse    FTR HONDA

 

AUTOR: Ania Pyzałka

Na portalu MotoSP.pl od 2005 roku. Szczególnie oddnana klasom Moto3 i Moto2. Uwielbia patrzeć, jak rodzą się nowe talenty świata MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
158 zapytań w 1,558 sek