Home / Moto3 / Perfekcyjny wyścig Sandro Cortese – Grand Prix Australii

Perfekcyjny wyścig Sandro Cortese – Grand Prix Australii

Nowy Mistrz Świata klasy Moto3 pewnie wygrał wyścig w czasie Grand Prix Australii. Mimo iż Cortese odjechał rywalom, emocji nie brakowało, bowiem duża grupa zawodników stoczyła niezwykle intensywną walkę o trzecie miejsce do samej linii mety.

Sandro Cortese do wyścigu startował z Pole Position, obok niego w pierwszym rzędzie ustawili się Jonas Folger i Efren Vazquez. Po zgaśnięciu czerwonych świateł, Cortese stracił kilka miejsc. Prowadzenie objął Zulfahmi Khairuddin, który już kilkukrotnie w tym sezonie prezentował bardzo dobre starty, a do czołówki momentalnie przebili się m.in. Luis Salom i Louis Rossi.

Khairuddin od początku podjął próbę ucieczki od reszty stawki, ale skutecznie uniemożliwiał mu to Jonas Folger, który znalazł się na 2 pozycji. Za nimi jechała cała grupa zawodników – Salom, Rossi, Oliveira, Sissis, Ajo, Vinales, Vazquez… Jednak szybko okazało się, że kilku kierowców wkrótce pożegna się z dobrymi  miejscami, bowiem aż 5 zawodników popełniło falstart! Karę przejazdu przez aleję serwisową odbyć musieli Luis Salom, Louis Rossi, Jonas Folger, Alberto Moncayo i Jack Miller! To sprawiło, że sytuacja w czołówce momentalnie uległa diametralnej zmianie. Kiedy zawodnicy jadący odpowiednio na drugim, trzecim i czwartym miejscu zjechali w stronę boksów, prowadzenie objął Sandro Cortese, za którym jechali Miquel Oliveira i Niklas Ajo! Zulfhami Khairuddin tracił lokaty i był wyprzedzany przez kolejnych rywali.

Falstart popełniony przez Luisa Saloma był dużą szansą dla Mavericka Vinalesa. Hiszpan miał szansę odrobić punkty w klasyfikacji generalnej i powrócić na drugie miejsce Mistrzostw Świata. W chwili obecnej zajmował 5 lokatę i mógł walczyć nawet o podium.

Sandro Cortese, po objęciu pozycji lidera wyścigu, od razu zaczął uciekać reszcie rywali. Narzucił bardzo mocne tempo, które utrzymywał jedynie Miquel Oliveira. Trzeci Niklas Ajo nie był w stanie jechać tak szybko, jak dwójka znajdujących się przed nim kierowców. Co gorsza, młody Fin popełnił błąd i przy dużej prędkości wyjechał poza tor. Nie przewrócił się i wrócił do rywalizacji, ale na dalszej lokacie, przez co musiał porzucić marzenia o dobrym finiszu.

Cortese i Oliveira odjeżdżali w najlepsze, za to walka o 3 pozycję nabierała rumieńców z każdym okrążeniem. Duża grupa zawodników walczyła o najlepszą pozycję. W jej skład wchodzili Alex Rins, Arthur Sissis, Maverick Vinales, Alessandro Tonucci, Romano Fenati, Danny Kent, Efren Vazquez. Ilość zmian, roszad i manewrów wyprzedzania była nie do opisania. Co rusz kto inny przewodził w tej grupie i nikt nie zamierzał odpuszczać. Jazda w tak licznej i gotowej na wszystko grupie zawodników zawsze niesie ze sobą ryzyko wypadku. Maverick Vinales, po awansie na 3 miejsce, postanowił więc spróbować oderwać się od reszty stawki, by nie musieć brać udziału w dalszej walce. Hiszpanowi nie udało się jednak odjechać od reszty zawodników, co gorsza, na 9 okrążeń do mety przewrócił się! Motocykl miał uszkodzoną owiewkę i nie nadawał się do dalszej jazdy. Oznaczało to dla Mavericka koniec szans na powrót na miejsce wicelidera klasyfikacji generalnej!

Po wypadnięciu z walki Vinalesa, wyróżniającą postacią w grupie pościgowej był Arthur Sissis. Młody Australijczyk przed własną publicznością decydował się na niezwykle odważne i efektowne manewry wyprzedzania. Nie ustępował mu w tym również Alex Rins, także Romano Fenati ostro walczył o swoje. W tej grupie można było być pewnym jednego – nikt nie odpuści walki do samego końca.

Kiedy do mety pozostało sześć okrążeń, nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Miquel Oliveira wyprzedził Sandro Cortese. Niemiec nie kontratakował i postanowił przyjrzeć się jeździe swojego portugalskiego rywala.

Tymczasem w dalszej części stawki z rywalizacją pożegnał się Zulfahmi Khairuddin! Malezyjczyk nie powtórzył dziś ubiegłotygodniowego sukcesu. Problemy z motocyklem sprawiły, że musiał przedwcześnie zakończyć walkę, co gorsza, w czasie jazdy ku boksom zablokowało się tylne koło w motocyklu Khairuddina i jeszcze upadł on na trawę.

Do końca rywalizacji pozostawało coraz mniej kilometrów. Na czele kolejny raz znalazł się Sandro Cortese. Z każdą chwilą Oliveira tracił do niego coraz więcej dystansu – widać było, iż zawodnik postanowił bezpiecznie dowieźć do mety drugą lokatę. Za to w walce o miejsce trzecie wciąż wrzało. Zawodnicy dwoili się i troili, by stanąć na podium.

Sandro Cortese pewnie wygrał wyścig klasy Moto3 o Grand Prix Australii. Na drugim miejscu linię mety przejechał Miquel Oliveira, dla którego to drugie podium w sezonie 2012. Szaleńcza walka o trzecią pozycję rozstrzygnęła się wraz z przejechaniem linii mety przez całą grupę zawodników. Ku radości kibiców zgromadzonych na torze, zwycięsko z niej wyszedł lokalny zawodnik Arthur Sissis, dla którego jest to pierwsze podium w karierze! Warto dodać, że na mecie różnica pomiędzy trzecim a ósmym zawodnikiem wynosiła mniej niż 0,8s!

Wyniki wyścigu klasy Moto3 w Australii:

1 Sandro CORTESE   GER Red Bull KTM Ajo      KTM             38'20.014 
2 Miguel OLIVEIRA   POR Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA         38'22.122 
3 Arthur SISSIS    AUS Red Bull KTM Ajo      KTM             38'25.045 
4 Alex RINS      SPA Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA         38'25.098 
5 Danny KENT     GBR Red Bull KTM Ajo      KTM             38'25.121 
6 Romano FENATI    ITA Team Italia FMI       FTR HONDA          38'25.123 
7 Alessandro TONUCCI ITA Team Italia FMI       FTR HONDA          38'25.388 
8 Efren VAZQUEZ    SPA JHK t-shirt Laglisse    FTR HONDA          38'25.908 
9 Alex MARQUEZ    SPA Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA         38'50.797 
10 Isaac VIÑALES   SPA Ongetta-Centro Seta     FTR HONDA          38'50.925 
11 Jonas FOLGER    GER Mapfre Aspar Team Moto3   KALEX KTM          38'52.817 
12 Adrian MARTIN   SPA JHK t-shirt Laglisse    FTR HONDA          38'53.316 
13 Jakub KORNFEIL   CZE Redox-Ongetta-Centro Seta  FTR HONDA          38'53.493 
14 Brad BINDER    RSA RW Racing GP        KALEX KTM          38'54.116 
15 Luis SALOM     SPA RW Racing GP        KALEX KTM          39'03.763 
16 Alan TECHER    FRA Technomag-CIP-TSR      TSR HONDA          39'03.841 
17 Alberto MONCAYO  SPA Andalucia JHK Laglisse   FTR HONDA          39'09.408 
18 Armando PONTONE  ITA Ioda Team Italia      IODA             39'26.565 
19 John McPHEE    GBR Caretta Technology     KRP HONDA          39'26.602 
20 Louis ROSSI    FRA Racing Team Germany     FTR HONDA          39'28.815 
21 Jack MILLER    AUS Caretta Technology     HONDA            39'28.922 
22 Kenta FUJII    JPN Technomag-CIP-TSR      TSR HONDA          39'30.044 
23 Giulian PEDONE   SWI Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA         39'30.425 
24 Lincoln GILDING  AUS K1 Racing          HONDA            39'53.524 
25 Sam CLARKE     AUS Fastline GP Racing     HONDA            39'44.906 

--- nie ukończyli ---
Zulfahmi KHAIRUDDIN  MAL AirAsia-Sic-Ajo       KTM             31'55.730 
Toni FINSTERBUSCH   GER Racing Team Germany     HONDA            27'40.465 
Maverick VIÑALES   SPA Blusens Avintia       FTR HONDA          23'22.361 
Niklas AJO      FIN TT Motion Events Racing   KTM             18'48.900 
Luca AMATO      GER Mapfre Aspar Team Moto3   KALEX KTM          13'36.882 
Riccardo MORETTI   ITA Mahindra Racing       MAHINDRA           1'52.569 

AUTOR: Ania Pyzałka

Na portalu MotoSP.pl od 2005 roku. Szczególnie oddnana klasom Moto3 i Moto2. Uwielbia patrzeć, jak rodzą się nowe talenty świata MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
163 zapytań w 0,558 sek