Home / MotoGP / 10 faktów przed GP Walencji. Quartararo najlepszy od debiutu Marqueza

10 faktów przed GP Walencji. Quartararo najlepszy od debiutu Marqueza

Z niedzielnym wyścigiem w Walencji wiąże się kilka ciekawostek – jakich? Sprawdźcie sami!

1. Fabio Quartararo zakwalifikował się na pole position po raz szósty w swoim debiutanckim sezonie – wcześniej było to w Jerez, Katalonii, Assen, Tajlandii i Sepang. W erze MotoGP tylko Marc Marquez był pod tym względem lepszy, bowiem w 2013 roku udało mu się to 9-krotnie.
2. Z sześcioma pole position Quartararo wyrównał osiągnięcie Christiana Sarrona – wspólnie są Francuzami z największą liczbą pole position w królewskiej klasie (Sarron jeździł w 500ccm w latach 1979 – 1990).
3. Quartararo stał się w Walencji pierwszym zawodnikiem na Yamasze od 2012 roku i Jorge Lorenzo, który zdobył sześć lub więcej pole position. Hiszpan zdobył ich siedem.
4. Marc Marquez zakwalifikował się na 2. pozycji, co oznacza, że zdobył pierwszy rząd po raz 16. w tym roku. To wyrównanie jego własnego osiągnięcia z 2015 roku. Rekordzistą jest Lorenzo – w 2010 roku startował z pierwszego rzędu aż 17 razy.
5. Jack Miller zdobył trzecie miejse na starcie, co oznacza, że to jego pierwszy start z 1. rzędu od czasu tegorocznego GP Wielkiej Brytanii i czwarty w tym sezonie.
6. Ubiegłoroczny zdobywca pole position – Maverick Vinales – po raz 16. w tym roku zajął miejsce w TOP6. Vinales i Alex Rins to zawodnicy, którzy pozostają w walce o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

7. Zwycięzca z ubiegłego roku – Andrea Dovizioso – zajął szóste miejsce, jako drugi zawodnik na Ducati. To jego najlepszy wynik kwalifikacyjny Dovizioso od czasu również szóstego miejsca w Misano, gdzie na mecie był trzeci. W niedzielę wraz z Danilo Petruccim powalczy z duetem Repsol Hondy o tytuł najlepszego zespołu.
8. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik Suzuki – Joan Mir – zajął 7. miejsce. To jego najlepszy wynik od 5. pozycji na starcie Assen TT w tym roku. Jednocześnie, po raz czwarty pokonał swojego bardziej doświadczonego partnera, Alexa Rinsa.
9. Danilo Petrucci znalazł się w kwalifikacjach na 10. pozycji, co oznacza, że już po raz 15. w tym sezonie nie udaje mu się dostać do któregoś z dwóch pierwszych rzędów. To jednocześnie jego najgorsze kwalifikacje od Aragonii, gdzie zajął 15. miejsce.
10. Po przebiciu się przez Q1, Pol Espargaro zakwalifikował się na 11. miejscu – jako najwyżej sklasyfikowany zawodnik KTM. W zeszłym roku był trzeci – było to jego pierwsze podium w królewskiej klasie i jednocześnie pierwsze (i na razie jedyne) dla KTM.

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.