Home / MotoGP / „Być może” Suzuki powróci do MotoGP w 2014 roku

„Być może” Suzuki powróci do MotoGP w 2014 roku

Suzuki, które opuściło stawkę MotoGP pod koniec sezonu 2011 z powodu ogólnoświatowego kryzysu, wciąż pracuje nad powrotem do klasy królewskiej już w 2014.

Z doniesień hiszpańskiego magazynu Solo Moto, prawdopodobnie Japończycy uciekli od rozwiązania z silnikiem widlastej czwórki (V4) do czterocylindrowej rzędówki, czyli takiego rodzaju napędu, w który obecnie wyposażone jest Suzuki GSX-R1000 w serii Superbike.

Jak niedawno mogliśmy usłyszeć na antenie BBC Sport, Carmelo Ezpeleta, szef Dorny powiedział: „Mówili nam [Suzuki dop. red.], że chcieli by odbyć kilka testów w sezonie 2013 i jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może zobaczymy ich w MotoGP w 2014 roku.”

Obecnie mamy trzech producentów – Hondę, Yamahę i Ducati. Jeśli Suzuki do nich dołączy będziemy mieć tyle samo [dostawców silników dop. red.] co w Formule 1. Jednak większym problemem jest to, żeby wyścigi były bardziej wyrównane. Jeśli osiągniemy to z większą ilością producentów to będzie jeszcze lepiej, ale najważniejszą rzeczą jest to, aby motocykle były bardziej konkurencyjne – tu tkwi klucz do sukcesu.”

Standardowy układ ECU zacznie obowiązywać w MotoGP od 2014 roku, jednak producenci nadal będą mogli korzystać ze swoich własnych rozwiązań [oczywiście z pewnymi ograniczeniami dop. red.].

Suzuki ostatnio zwyciężyło w klasie królewskiej w 2000 roku, kiedy to po mistrzostwo świata sięgnął Kenny Roberts Jr. Jednak kiedy przyszła era 4-suwów w 2002 roku, jedyne zwycięstwo dla Japończyków wywalczył podczas mokrego wyścigu w Le Mans – Chris Vermeulen w sezonie 2007.

Zwycięstwa Suzuki w Mistrzostwach Świata (era 500cc, 2-suwy):
Barry Sheene (1976, 1977),
Marco Lucchinelli (1981),
Franco Uncini (1982),
Kevin Schwantz (1993),
Kenny Roberts Jr (2000).

Założyciel MotoGP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

komentarze 2

  1. Być może… A może nie?

  2. oby powróciło bo Moto gp bez Suzuki jest czymby było F1 bez Mclarena, Ferrari cz Williamsa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
182 zapytań w 0,502 sek