Home / MotoGP / Było, jest i będzie… GP Australii

Było, jest i będzie… GP Australii

Czternasta runda Motocyklowych Mistrzostw Świata zagości już w tym tygodniu na torze Phillip Island w Australii. Obiekt ten został wybudowany w 1956 roku, natomiast zmodyfikowany w 1988 roku. 4448 metrów asfaltu, 12 zakrętów, 13 metrów szerokości gwarantuCzternasta runda Motocyklowych Mistrzostw Świata zagości już w tym tygodniu na torze Phillip Island w Australii. Obiekt ten został wybudowany w 1956 roku, natomiast zmodyfikowany w 1988 roku. 4448 metrów asfaltu, 12 zakrętów, 13 metrów szerokości gwarantuje zgromadzonym widzom wspaniałą rozrywkę, których z resztą tu nigdy nie brakowało.

BYŁO:

Grand Prix Australii to zawody rozgrywane w miejscu, które można nazwać rajem. Na torze Phillip Island rekord okrążenia w kwalifikacjach należy do Valentino Rossi’ego. Rekord ten pochodzi z 2003 roku, kiedy to Rossi jeździł jeszcze na Hondzie. Czas ten wynosi: 1’30.068.
Rekord okrążenia w wyścigu zanotował inny Włoch — Loris Capirossi. Przejechał on swoje najszybsze okrążenie na tym właśnie obiekcie, na swoim Ducati Desmosedici GP4 (2004 rok) w 1’30.122.
„Doctor” zwyciężał na tym obiekcie nieprzerwanie od 2001 roku (klasa 500cc). Zapewne każdy pamięta tę pasjonującą walkę Rossi & Gibernau na ostatnim okrążeniu w 2004 roku.

Warto wspomnieć o debiutantach w tym sezonie — Danielu Pedrosie oraz Casey’u Stonerze. Dani w ubiegłym roku wygrał na Phillip Island wyścig w klasie 250cc i na pewno liczy na świetny rezultat w Australii, jednakże w Sepang na FP2 nabawił się kontuzji kolana i nie wiadomo czy będzie on 100% sprawny podczas nadchodzącego wyścigu. Natomiast Casey Stoner jest Australijczykiem i jest to jego domowy wyścig. Można go więc nazwać czarnym koniem w tej rundzie, gdyż nie wiadomo do czego może być zdolny na swoim gruncie.

W ubiegłym roku pierwszy i drugi rząd startowy, w Australii (klasa MotoGP) wyglądał tak:
Nicky Hayden, Valentino Rossi, Sete Gibernau, Carlos Checa, Colin Edwards oraz Max Biaggi. Natomiast podium po wyścigu zajęli odpowiednio: 1. Valentino Rossi, 2. Nicky Hayden, 3. Carlos Checa.

JEST:

Zawodnicy Repsol Honda jeżdżą równym tempem. Hayden tylko w czterech wyścigach nie stanął na podium (Francja, Wielka Brytania, Czechy oraz Malezja, gdzie od czterech lat zajmuje miejsce tuż za pierwszą trójką — 4.). Od początku sezonu były 2. i 3. miejsca, a nawet zwycięstwo w Assen i na Laguna Seca. Dani Pedrosa może zaliczyć, jak na razie, swój debiut w klasie MotoGP za udany. Jest drugi w klasyfikacji generalnej, zaraz za swoim kolegą z zespołu, z dorobkiem 176 pkt. i traci do pierwszego Haydena 22 pkt. Jednakże Hiszpan podczas drugiego treningu wolnego w Malezji nabawił się kontuzji kolana, a mimo to staną na najniższym stopniu podium.

Równo jeździ debiutant MotoGP Casey Stoner. Zajmuje miejsca zazwyczaj w pierwszej piątce (wyjątki: Czechy — 6., Malezji — 8. miejsce), pomijając wyścig na Mugello i w Katalonii, którego nie ukończył oraz wyścig w Niemczech, w którym nie wziął udziału z powodu wywrotki podczas porannej sesji warm-up. Jest on szósty w klasyfikacji mistrzostw z dorobkiem 109 pkt.
Jednak Casey tak samo jak Chris Vermeulen to Australijczycy, więc powinni pokazać się „u siebie” z dobrej strony.

Valentino Rossi, aż pięć razy w tym sezonie stawał na najwyższym stopniu podium — w Katarze, Włoszech, Katalonii, Niemczech oraz ostatnio w Malezji. Na swoim koncie zanotował również w tym sezonie dwa drugie miejsca — Wielka Brytania i Czechy. Jest on trzeci w „generalce” i traci do pierwszego Haydena jedyne 26pkt., natomiast do drugiego w tabeli Mistrzostw — Daniela Pedrosy zaledwie 4pkt. Jednakże Mistrz Świata nie ukończył aż trzech wyścigów z powodu defektu silnika, czy też problemu z oponą. Było to w Chinach (opona), Francji (silnik) oraz USA (również silnik).
Team-mate „Doktora” Colin Edwards swój najlepszy rezultat zanotował w Chinach — 3. miejsce. Pamięta na pewno każdy z Was świetny występ w Holandii… świetny był by wtedy gdyby nie wywrotka na ostatnim zakręcie. Warto przypomnieć, że „Texas Tornado” zajął rok temu w Australii szóste miejsce — może powtórzy wyczyn i w tym roku?

Loris Capirossi zdobył w tym sezonie dwa zwycięstwa — Jerez oraz Brno. Zanotował na swoim koncie świetną walkę z Valentino w Sepang oraz nieukończony wyścig w Katalonii.
Jego kolega z zespołu — Sete Gibernau, wraca do formy po dwóch operacjach obojczyka. Warto wspomnieć, że w Sepang zajął wysokie piąte miejsce.

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.