Home / Artykuły / Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Jednak nawet, gdyby ustawa nie określała tego prawa, ubezpieczenie ciągle powinno być w interesie kierowców. Dlaczego OC jest obowiązkowe i co grozi za jego brak?

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę osobom trzecim. Według ustawy z dnia 22. maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Z obowiązku opłacenia polisy zwalnia jedynie sprzedaż pojazdu i potwierdzone zaświadczeniem zezłomowanie. Nawet jeśli samochód stoi w garażu, właściciel w dalszym ciągu ma obowiązek opłacenia składki OC. Jeśli kierowca nie wykupi polisy, grożą mu wysokie kary.

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC najpóźniej z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Temu obowiązkowi podlegają również unieruchomione pojazdy, które są zarejestrowane. Od tej zasady są wyjątki. Dotyczą one m.in. samochodów historycznych.
Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Kierowcy często zastanawiają się, dlaczego posiadanie OC jest określone w ustawie. Gdyby polisa nie była obowiązkowa, właściciele pojazdów mogliby unikać opłacania ubezpieczenia, a przecież sprawcą i ofiarą wypadku może stać się każdy z nas. Dlatego OC jest formą ochrony zarówno dla nas, jak i poszkodowanych osób trzecich. Wydatek, jaki przyszłoby zapłacić kierowcy za uiszczenie odszkodowania podczas kolizji czy wypadku, byłby ogromny. Chodzi nie tylko o wysokie koszty naprawy pojazdu, ale także koszty leczenia osób poszkodowanych. Dzięki OC to ubezpieczyciel zapewnia pokrycie wszystkich świadczeń. Polisa chroni interesy poszkodowanego oraz zabezpiecza kierowcę przed poważnymi kłopotami finansowymi. Na wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia miała wpływ także ilość wypadków drogowych. W sytuacji śmiertelnego wypadku, zadośćuczynienie dla rodziny może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Sprawca najczęściej nie jest w stanie zapłacić takiej kwoty z własnej kieszeni.

Co grozi za jego brak?

Po wykryciu braku posiadania ubezpieczenia OC, właściciel samochodu będzie musiał zapłacić karę finansową. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu i okresu, w którym pozostał on bez ubezpieczenia. W 2018 roku posiadacz auta osobowego, który zwlekał z opłaceniem OC ponad 14 dni, zapłaci 4200 zł. Kara za brak OC od 4 do 14 dni wynosi 2100 zł. Natomiast 3 dni opóźnienia wiążą się z wydatkiem rzędu 840 zł.

Jeśli kierowca jeździ tym samym ubezpieczonym samochodem przez wiele lat, ale zapomniał opłacić składki w terminie, OC przedłuży się automatycznie. Musi jednak pamiętać, żeby uregulować zaległy rachunek. Kara grozi właścicielom, którzy kupili używany samochód z polisą poprzedniego właściciela, a po jej wygaśnięciu nie ubezpieczyli pojazdu we własnym zakresie. Podobnie kierowca podlega grzywnie, jeśli nie opłacił składek na polisę i ubezpieczyciel wypowiedział mu umowę. Nie warto unikać składek na OC. Ubezpieczenie pozwoli wypłacić odszkodowanie w razie kolizji lub wypadku, dlatego jest formą zabezpieczenia dla wszystkich kierowców.

W naszym kraju ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od wielu lat jest obowiązkowe. Polisa zapewnia odszkodowanie dla każdej osoby, która ucierpiała z winy ubezpieczonego. Ubezpieczyciele zdejmują z kierowców odpowiedzialność finansową, dlatego właściciele pojazdów powinni płacić obowiązkowe składki w trosce o dobro własne i innych. Więcej na temat ubezpieczenia OC można przeczytać na https://panocek.pl/ .

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 4

  1. Warto do tego dodać, że w 2019 kara za brak OC ponownie wzrośnie. Za brak polisy przez ponad 14 dni zapłacimy już 4500 zł.
    Katarzyna
    ekspert Ubea.pl

  2. Chory kraj ….ja mam auto bez OC bo jest uszkodzone i jak będzie sprawne to opłacę of,tyle w temacie.

  3. Istotnie, jeśli nie opłacalibyśmy OC, a zdarzyłby się nam wypadek, gdzie bylibyśmy zmuszeni pokryć koszty naprawy pojazdu oraz koszty leczenia, to mogłoby się okazać, że pójdziemy z torbami.
    http://www.bekerpolska.pl

  4. Kary z roku na rok niestety bardzo mocno rosną, a wysokość kary za brak ważnej polisy OC w 2020 można sprawdzić tutaj – Kara za brak ważnej polisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
145 zapytań w 1,177 sek