Home / MotoGP / Dovizioso, Mir, Rossi, Morbidelli, Bagnaia A.Espargaro konf. prasowa przed GP Emilii Romanii

Dovizioso, Mir, Rossi, Morbidelli, Bagnaia A.Espargaro konf. prasowa przed GP Emilii Romanii

Konferencja prasowa kategorii MotoGP przed Grand Prix Emilii Romanii w składzie Andrea Dovizioso, Joan Mir Valentino Rossi, Franco Morbidelli, Francesco Bagnaia, Aleix Espargaro

Kliknij, aby pominąć reklamy

Andrea zaczniemy od Ciebie, ostatnio nie był to Twój najlepszy weekend, ale zdobyłeś ważne punkty, które przesunęły Cie na szczyt tabeli. Kilka dni temu był tu także test, czy udało Ci się znaleźć dobre odczucia, których nie miałeś w niedziele?

Andrea Dovizioso: Te mistrzostwa są szalone, jest mnóstwo wzlotów i upadków u każdego zawodnika i dlatego jesteśmy bardzo blisko siebie. Jestem szczęśliwy z pozycji, którą w tej chwili zajmuję, ale z pewnością musimy zrobić krok, by być w stanie walczyć. Jestem bardzo zadowolony z wtorkowego testu, ponieważ mieliśmy pewien cel i go osiągnęliśmy, a moja prędkość była bardzo dobra. Wielu zawodników miało dobre tempo i w weekend dowiemy się jak to rzeczywiście wygląda, ale sposób, w który mogłem jechać był dużo lepszy. Zrozumiałem w jakich zakrętach nie byłem wystarczająco dobry, czułem się lepiej i bardziej zrelaksowany. Zmieniliśmy także nieco ustawienia, co również mi pomogło jechać w lepszy sposób. Oprócz tego wypróbowaliśmy nową część i z nią także było czuć poprawę. Z całą pewnością odczucia są lepsze niż w niedziele, ale jest bardzo dużo szybkich zawodników, szczególnie po pierwszym wyścigu, więc zobaczymy.

Andrea, zapytam Cię o kwalifikacje. Kończyłeś na podium wielokrotnie startując z rzędów dalszych niż pierwszy. Nie pojawiłeś się w nim od Grand Prix Austrii 2019. Jak dużym problem są dla Ciebie sesje kwalifikacyjne, szczególnie gdy stawka wygląda na bardzo ciasną?

Andrea Dovizioso: Tak, dla mnie to zawsze duży problem, by zrobić naprawdę dobre okrążenie w kwalifikacjach, co w MotoGP jest bardzo ważne, ale nie jest to w tej chwili największy kłopot, ponieważ w większości wyścigów nie byłem wystarczająco szybki. Bardzo ważne jest, by być silniejszym niż jestem teraz. Przykładowo z początku wyścigu trzymałem się Pecco, więc wciąż miałem szansę na podium, ale nie miałem prędkości. Jestem szczęśliwy z tego jak wyglądały testy, więc pora sprawdzić czy wszystko co wypróbowaliśmy faktycznie zadziała.

Na koniec pytanie. Zauważyłem, że jesteś jednym z czternastu zawodników, którzy będą jechać do Portimao, by zrobić test na motocyklu drogowym. Jak ważny będzie on dla Ciebie? Oczywiście, nie będzie on na motocyklu MotoGP, ale powinien pomóc znaleźć sposób na ten tor zanim będziemy kończyć tam sezon? 

Andrea Dovizioso: Jak wiecie, w tych mistrzostwach by walczyć o tytuł musisz zrobić wszystko co się da. Jazda no motocyklu drogowym jest kompletnie inna i nie jesteś w stanie poznać sposobu jak jechać na tym torze, ale będziemy mogli co nieco zrozumieć i być w stanie rozpocząć w lepszy sposób na motocyklu MotoGP. Dlatego też zdecydowaliśmy się to zrobić.

Joan, trzecie miejsce w niedziele i 16 punktów straty do Andrei. Mówiłeś, że chcesz znaleźć trochę więcej prędkości na pierwszych kółkach. Czy udało się odkryć coś nowego na testach?

Joan Mir: Ciężko jest znaleźć coś, co pozwoli być szybszym, ponieważ zrobiliśmy mnóstwo okrążeń na tym torze do tej pory i nie jest łatwo znaleźć cokolwiek, by zyskać nawet jedną dziesiątą. Jestem jednak szczęśliwy i myślę, że wykonaliśmy pół kroku jeśli chodzi o moją pewność siebie na motocyklu. Mogę jechać nieco lepiej, może nie szybciej, ale lepiej, więc uważam że to dobra poprawa. Sprawdźmy czy to pozwoli nam zyskać we wczesnej fazie wyścigu, a także w kwalifikacjach.

Suzuki wygląda w tej chwili na bardzo silne praktycznie w każdym obszarze, a Fabio Quartararo powiedział “Suzuki to perfekcyjny motocykl”. Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat?

Joan Mir: To zabawne, że ktoś potrafi wypowiedzieć się na temat Twojego motocykla nawet go nie próbując. Dla mnie ciężko określić, który motocykl jest w tej chwili najlepszy. Fabio powiedział, że Suzuki, ale zwycięzcą w zeszły weekend była Yamaha. W każdym razie myślę, że mamy świetny pakiet, co jest bardzo ważne i na większości torów jesteśmy konkurencyjni. Myślę, że musimy się poprawić w takich obszarach jak chyba wszyscy, ale uważam, że powtarzalność jest dobra.

Valentino, niedziela wyglądała na perfekcyjną dla Ciebie. Franco, Pecco i Ty na pierwszych trzech miejscach do ostatniego okrążenia, kiedy to Joan odebrał Ci trzecią pozycję. Czy mógłbyś podzielić się z nami swoimi emocjami po tym weekendzie?

Valentino Rossi: Dla nas był to niezapomniany dzień, szczególnie dla tych ludzi, którzy pracują przy projekcie akademii. Jestem bardzo dumni z naszych zawodników, mojego brata, Bezzecchiego, a szczególnie z Pecco i Franco. Jeśli ukończyłbym na podium mógł być to historyczny moment, ale niestety Mir wyprzedził mnie na ostatnim kółku. W każdym razie był to dla mnie dobry wyścig. Byłem w stanie trzymać dobre tempo od początku, ale pod koniec byłem trochę w tarapatach. Próbowałem wszystkiego by utrzymać się na podium, udało mi się zostawić Rinsa za swoimi plecami, ale kiedy nadjechał Joan był dla mnie za szybki. To duża szkoda, ponieważ podium to zawsze coś specjalnego, a szczególnie tu w Misano, a dzielenie go z Franco i Pecco mogło uczynić je jeszcze bardziej wyjątkowym. Jednak jest jak jest i był to dobry dzień i dobry wyścig, mamy kolejną szansę w ten weekend. Myślę, że będzie on trudniejszy dla wszystkich, ponieważ spodziewam się innych zawodników i motocykli bardziej konkurencyjnych, więc jeśli chcemy walczyć o podium musimy się poprawić i być mocniejszymi w niedzielę.

Wyglądało, że próbowałeś kilku nowych rzeczy podczas testów we wtorek. Czy były jakieś pozytywne i negatywne aspekty i czy może udało się znaleźć coś, co pomogłoby zrobić krok do przodu w ten weekend?

Valentino Rossi: To był dobry test, pracowaliśmy bardzo ciężko, zrobiliśmy mnóstwo okrążeń i mieliśmy kilka rzeczy do przetestowania. Niektóre aspekty są lepsze, a niektóre nie. Myślę, że na jutro nie będziemy zbyt mocno zmieniać motocykla przed startem, a co dalej, to zobaczymy podczas weekendu, przy czym prognoza pogody będzie bardzo ważna.

Na koniec jeszcze jedno pytanie o akademię, jeśli ktoś powiedziałby Ci w 2014, kiedy rozpoczynałeś pracę nad akademią, że po pierwsze będziesz się ścigał w 2020, a po drugie dwaj zawodnicy z niej pokonają Cię w Misano uwierzyłbyś? 

Valentino Rossi: Szczerze mówiąc nie, ponieważ kiedy zaczynaliśmy nie wiedzieliśmy co wydarzy się w następnych latach, bo to bardzo wyjątkowy program. Jednak w pewnym momencie, kiedy Franco został Mistrzem Świata Moto2 w 2017 roku zacząłem myśleć, że będę miał silnego rywala w MotoGP, który jest z akademii. W każdym razie jest to dobre i jesteśmy szczęśliwi. Myślę, że przez to że jesteśmy razem zawsze podnosimy nasz poziom i wciąż lubimy się wspólnie ścigać.

Franco, Pecco zanim zapytam Was o nadchodzący weekend, chciałbym poznać wasze opinie na ten temat. Kiedy dołączyliście do akademii to w ogóle wyobrażaliście sobie, że będziecie się ścigać z Valentino na torze?

Franco Morbidelli: Nigdy bym nie pomyślał, że będę ścigać się przeciwko Valentino i będę miał szansę walczyć z nim w wyścigach MotoGP.

Francesco Bagnaia: To normalne, że każdy zawodnik jak my, myśli o tym by trzymać się Valentino w wyścigu. Kiedy widzisz Vale na torze to zawsze coś innego, ponieważ kiedy dorastałeś był on idolem, a teraz ścigasz się przeciwko niemu.

Franco, po Twoim niesamowitym niedzielnym zwycięstwie nie było Cię na testach, ze względu na problemy żołądkowe. Czy czujesz, że mogłeś coś stracić przez brak wtorkowych testów?

Franco Morbidelli: Szczerze nie wiem, powiem Ci w niedziele (śmiech).Jednak szczerze myślę, że nie, ponieważ testy zawsze odbywają się w nieco innych warunkach na torze. Wielu zawodników ma szansę przetestować nowe rzeczy i poprawić swoje odczucia na motocyklu, ale muszą oni je potwierdzić podczas weekendu wyścigowego, więc nie uważam, że pominięcie testów jakoś bardzo mnie dotknie. W każdym razie mam nadzieję przejechać dobry weekend, tak jak zrobiłem to w zeszłym tygodniu. Ważne będzie, by potwierdzić ten poziom, który mieliśmy w ostatnim wyścigu, a także by iść w górę. Uważam, że jeśli chcesz zostać w tym samym miejscu musisz zrobić krok do przodu. Istotne będzie także by odzyskać nieco zdrowia i mam nadzieję, że na jutro, sobotę i niedzielę będę w lepszej kondycji.

Franco, rozważając ostatnie zwycięstwo, jeszcze jedno pytanie. Przez większość zeszłego roku byłeś w cieniu Fabio w zespole Petronas SRT Yamaha. Jak dużo pewności i wiary w siebie dała Ci ta wygrana?

Franco Morbidelli:  Myślę, że wygrywanie daje Ci zastrzyk wielu rzeczy, jedną z nich na pewno jest wiara w siebie. Jak pamiętam przynajmniej z Moto2, kiedy wygrałem swój pierwszy wyścig, kiedy wyjeżdżałem na tor celowałem ponownie w zwycięstwo. Jeśli nastawiasz się na wygraną, ale nigdy wcześniej tego nie zrobiłeś, nie czujesz tego, ale kiedy już zwyciężysz, czujesz to bardziej i może to uczynić, że będziesz w drodze po kolejną wygraną. Mam nadzieję, że moje zwycięstwo dało mi to coś i mam nadzieję dokonać tego ponownie w przyszłości.

Pecco, wciąż zmagasz się z kontuzją nogi, testowałeś tylko przez godzinę. Czy to wystarczająco dużo czasu by dokonać poprawek jakich potrzebowałeś?

Francesco Bagnaia: Tak, była tylko jedna rzecz do sprawdzenia i myślę, że z dużym potencjałem na przyszłość. W tej chwili jesteśmy bardziej skoncentrowani na moich standardowych ustawieniach i pozwalam Ducati nad tym pracować. We wtorkowych testach ciężko było zrozumieć więcej rzeczy, ponieważ przyczepność była zbyt wysoka a warunki niesamowite i każdy zawodnik był szybki. Zawsze w testach jest trudno zrozumieć cokolwiek jak w wyścigu. W każdym razie skończyliśmy wcześniej by pozwolić nodze na regenerację i myślę, że zaczynam ten weekend lepiej przygotowany, ponieważ w tej chwili wiem, że jestem w stanie przejechać wyścig.

Aleix, czternaste miejsce w niedzielę. Na papierze nie wyglądało to na spektakularny rezultat, ale Twoje tempo było bardzo dobre i strata do czołowej grupy znacznie mniejsza niż w poprzednich latach na Misano. Podziel się z nami proszę swoimi odczuciami.

Aleix Espargaro: Oczywiście nie mogę być zadowolony z trzynastego miejsca, ale jeśli przeanalizujemy wyścig jesteśmy ponad 20 sekund szybsi niż w 2018 i 2019 roku i walczyliśmy w grupie KTM-ów, które kończyły na podium w ostatnich wyścigach. Jesteśmy także blisko lidera mistrzostw, który wygrywał tu w 2018, więc forma oraz poziom motocykla wzrasta i jestem szczęśliwy z porównania z ubiegłym sezonem. Jednak poziom kategorii MotoGP jest bardzo bardzo wysoki, więc niestety wciąż musimy starać się pokazać, że nasz motocykl jest lepszy finiszując na lepszych pozycjach, ale robimy krok w przód.

Rozwój oczywiście jest kluczowy, zarówno dla Ciebie jak i Aprili, Jak poszły Ci testy we wtorek i czy rozmawiałeś z Bradleyem, ponieważ wyglądało na to, że testował kilka nowych części?

Aleix Espargaro: Tak próbowaliśmy i plan nie był łatwy do uporządkowania, ponieważ było wiele pracy nad małymi rzeczami a także nad poprawą mojego poziomu przed następnym GP. Aprilia wciąż myśli o polepszaniu motocykla, a także nad kierunkiem rozwoju maszyny na 2021 rok, bo jesteśmy jedyną fabryką, która ma możliwość by to zrobić, więc był to trochę kompromis. Spędziłem mnóstwo okrążeń próbując różnych konfiguracji, by zrozumieć kierunek rozwoju nowego motocykla oraz testowałem nowe części. Nie ma więc wielkich zmian w moim sprzęcie na ten weekend, ale zrozumieliśmy kilka ważnych rzeczy, które pomogą w przyszłości.

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Aleksander Bala

Wyścigi motocyklowe zacząłem śledzić pod koniec sezonu 2014. Szybko stały się one moją największą pasją i już niedługo później, zacząłem o nich pisać. Lubię zdobywać wiedzę i dzielić się nią w aspektach takich jak: mentalność zawodników oraz przebieg ich kariery, rozwój technologii używanej w motocyklach, poszukiwania młodych talentów czy najciekawsze wydarzenia z przeszłości. Kontakt: [email protected]

komentarze 4

  1. Czy jest jakaś reguła wg której zawodnicy są zapraszani na konferencję prasową przed wyścigiem? Przeważnie podium z poprzedniego wyścigu, a reszta?

    • Tak na prawdę to większych reguł nie ma. Zawsze zapraszani są pierwsi trzej zawodnicy w tabeli, ale dosyć często, ktoś z tej trójki rezygnuje z udziału, chociażby wczoraj był to Quartararo. Kolejni zawodnicy są wybierani według różnych czynników, przykładowo Franco i Pecco prawdopodobnie dlatego, że zajęli ostatnio pierwsze i drugie miejsce. Z kolei Aleix głównie dlatego, że jest domowa runda dla Aprili.

  2. Ja tegi newsa czytałem ostatnimi czasami i on polsku nie do końca być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
137 zapytań w 0,403 sek