Home / MotoGP / Dwaj jeźdźcy łamiący dotychczasowe rekordy

Dwaj jeźdźcy łamiący dotychczasowe rekordy

Odniesione w Australii zwycięstwo było już 53 tryumfem Valentino Rossiego w najwyższej królewskiej klasie. Jeszcze jedno zwycięstwo i „Doctor” osiągnie liczbę wygranych równą wynikowi, który osiągnął w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Mick DoOdniesione w Australii zwycięstwo było już 53 tryumfem Valentino Rossiego w najwyższej królewskiej klasie. Jeszcze jedno zwycięstwo i „Doctor” osiągnie liczbę wygranych równą wynikowi, który osiągnął w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Mick Doohan, kiedy to po raz piąty z kolei został mistrzem świata w kategorii 500 ccm.

Jednym zawodnikiem posiadającym na swoim koncie więcej zwycięstw jest
Giacomo Agostini, który w swojej karierze wygrał 68 wyścigów Grand Prix, a tytuł Mistrza Świata w najwyższej kategorii zdobył osiem razy.

Poniżej liczba zwycięstw poszczególnych zawodników w kategorii
MotoGP / 500 ccm ( w nawiasie ilość tytułów mistrza świata )

22 – John Surtees (4)

Drugim zawodnikiem bijącym różne rekordy jest Daniel Pedrosa, który podczas ostatniego wyścigu w Australii zapewnił sobie drugi już tytuł mistrza świata w kategorii 250 ccm. Do tych osiągnięć może dołożyć zdobyty w roku 2003 tytuł mistrzowski w klasie 125 ccm.

W ubiegłym roku dziewiętnastoletni Pedrosa był najmłodszym zawodnikiem w historii, któremu udało zdobyć się tytuł mistrzowski w kategorii 250ccm. Rekord ten Pedrosa odebrał włoskiemu zawodnikowi, Marco Melandriemu, któremu tytuł przypadł w roku 2002, w dwudziestej wiośnie życia.
Mając aktualnie lat 20 Pedrosa jest najmłodszym zawodnikiem, który dwa raz z rzędu zdobył mistrzostwo w klasie 250 ccm — tym razem odebrał rekord Maxowi Biaggiemu, który drugi tytuł 250-tek zdobył w wieku 24 lat, w roku 1995.

Nadto jest najmłodszym zawodnikiem w całej historii wyścigów, któremu udało się zdobyć trzy tytuły mistrzowskie — w tym wypadku rekord odebrany został Valentino Rossiemu, który zdobył swój trzeci tytuł w kategorii 500 ccm w roku 2001 mając lat 22.
Podczas pierwszego wyścigu w Afryce Południowej w roku ubiegłym Pedrosa był najmłodszym zawodnikiem w historii, który wygrał Grand Prix 250 ccm — honor ten odebrał Brytyjczykowi, Alanowi Carterowi, który wygrał wyścig w Le Mans we Francji w roku 1983.
Zwycięstwo w Afryce Południowej uczyniło go również najmłodszym zawodnikiem, któremu udało się wygrać Grand Prix w dwóch różnych klasach. Wcześniejszym posiadaczem tego rekordu był wspomniany już wcześniej Marco Melandri.

To południowoafrykańskie zwycięstwo przyniosło mu jeszcze jeden rekord, był to bowiem pierwszy od czasu Billego Ivy ( rok 1968 ) przypadek, kiedy Mistrz Świata w Kategorii 125 ccm wygrał wyścig otwierający sezon, ale w kategorii 250 ccm.
Pedrosa jest również pierwszym kierowcą, który od roku 1960 po osiągnięciach Carlo Ubbiali zdobył w kolejnych, następujących po sobie latach tytuł Mistrza Świata w kategorii 125 ccm a następnie 250 ccm.

W sumie Pedrosa wygrał 14 wyścigów z 30 w kategorii 250 ccm, co dokładnie odpowiada wynikowo osiągniętemu przez Valentino Rossi podczas drugiego roku jego uczestnictwa w wyścigach 250 ccm.
W sumie 22 razy w 30 odbytych wyścigach stawał na podium, co w przeliczeniu daje wskaźnik 73,3% Jest to wynik najwyższy jaki udało się zdobyć zawodnikom tej kategorii w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

AUTOR: Redakcja