Home / MotoGP / GP San Marino w liczbach

GP San Marino w liczbach

Misano World Circuit Marco Simoncelli

Już w nadchodzący weekend karuzela MotoGP przenosi się nad Adriatyk do San Marino, gdzie na torze imienia Marco Simoncelliego w Misano rozpocznie się trzynasta runda MotoGP. Apetyty lokalnych fanów znacząco wzrosły po włoskim podium na torze Silverstone, a ich ulubieniec Valentino Rossi prowadzi w klasyfikacji generalnej królewskiej kategorii. Czas na krótkie podsumowanie liczbowe.

249 – liczba punktów zgromadzonych przez Francuza Johanna Zarco jest najwyższą liczbą punktów uzyskaną po pierwszych dwunastu wyścigach sezonu w klasie pośredniej, od czasu startów Maxa Biaggiego,  kiedy to w 1995 roku włoski zawodnik w klasie 250cc również po dwunastu wyścigach uzyskał liczbę 258 punktów.

224 – liczba punktów uzyskanych przez Danny’ego Kenta jest najwyższą liczbą punktów uzyskaną przez brytyjskich zawodników w najniższej kategorii. Kent pobił swojego rodaka Bradley’a Smitha o zaledwie pół punktu,  kiedy w 2009 roku Smith zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata kategorii 125cc uzyskując 223,5 oczek.

85 – Johann Zarco ma osiemdziesiąt pięć punktów przewagi na szczycie tabeli mistrzostw świata Moto2 po wygranej na Silverstone. Żaden zawodnik w historii pośredniej kategorii nie uzyskał większej przewagi, po dwunastu rundach sezonu.

25 – Sam Lowes dzień po GP San Marino będzie obchodził swoje dwudzieste piąte urodziny.

16 – Zwycięstwo Valentino Rossiego podczas GP Wielkiej Brytanii, było jego szesnastym z rzędu podium w MotoGP. W ostatnim wyścigu, w którym nie stał na podium był wyścig w Aragonii w zeszłym roku, kiedy wypadł z wyścigu na czwartym okrążeniu.

15 – Podczas GP Wielkiej Brytanii, Jakub Kornfeil został piętnastym zawodnikiem, który stanął na podium kategorii Moto3 w tym sezonie. Tych piętnastu zawodników pochodzi z dziewięciu różnych narodowości.

Kliknij, aby pominąć reklamy

10 – Tatsuki Suzuki finiszował na dziesiątym miejscu podczas wyścigu na torze Silverstone. Ostatni rezultat japońskiego zawodnika w pierwszej dziesiątce wyścigu w najmniejszej kategorii, miał miejsce w 2011 roku, kiedy Hiroki Ono zajął ósme miejsce na torze w Jerez.

7 lat – Podczas GP Wielkiej Brytanii Danilo Petrucci po raz pierwszy w swojej karierze stanął na podium kategorii MotoGP, dzięki temu stał się pierwszym zawodnikiem satelickiego zespołu Ducati, który finiszował na podium od 2008 roku, w którym Toni Elias był trzeci w Misano.  Najlepszy wynik satelickiego zespołu Ducati to drugie miejsce Toniego Eliasa w Brnie w 2008 roku.

6 lat – Mija nieco ponad 6 lat odkąd Valentino Rossi zwyciężył w dwóch wyścigach z rzędu. Włoch zwyciężał w 2009 roku podczas GP Katalonii i GP w Assen. Jeśli #46 wygra w domowym wyścigu w Misano stanie się on drugim najstarszym zawodnikiem w całej historii MotoGP wygrywającym dwa wyścigi z rzędu, w 1952 roku Leslie Graham wygrał dwa ostatnie wyścigi sezonu w wieku czterdziestu jeden lat.

6 – Zwycięstwo Danny’ego Kenta podczas domowej rundy na torze Silverstone, było jego szóstym zwycięstwem w tym sezonie. Ostatnim brytyjskim kierowcą zwyciężającym sześć razy w jednym sezonie był dwukrotny mistrz świata MotoGP – Barry Sheene wygrywając w 1977 roku w klasie 500cc. Kolejna wygrana na Misano przybliży Danny’ego Kenta do pobicia kolejnego brytyjskiego zawodnika tym razem w najmniejszej kategorii. Dave Simmonds zwyciężał w ośmiu wyścigach kategorii 125cc w 1969 roku. Był on również ostatnim brytyjskim mistrzem świata najniższej kategorii, zdobywając tytuł na Kawasaki.

5 – Johann Zarco podczas GP na torze Silverstone po raz piąty dopisał do swojego konta dwadzieścia pięć punktów. Tym samym wyrównał wynik innego Francuza – Arnauda Vincenta, który w 2002 roku został mistrzem świata kategorii 125cc.

3 – Na Silvestone, Danilo Petrucci stał się trzecim zawodnikiem stającym na podium w 2015 roku jeżdżącym na Ducati. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2007 roku, kiedy to Casey Stoner, Loris Capirossi i Alex Barros również na Ducati finiszowali w TOP3.

Źródło: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Dominik Zajączkowski

Miłośnik motorsportu. Zaczynając od czterech kółek i kartingu, zatrzymując się na pasji do wyścigów motocyklowych. Pomimo 24-lat na karku, serię MotoGP śledzę od początku XXI wieku. Na portalu MOTOGP.PL redaguję od roku 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
117 zapytań w 0,426 sek