Home / Artykuły / Jak wybrać assistance samochodowe?

Jak wybrać assistance samochodowe?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia assistance to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim szeroko pojętego bezpieczeństwa. Trzeba bowiem mieć na uwadze fakt, że assistance dostępne jest w kilku różnorodnych wariantach i zależnie od wybranego pakietu można liczyć na większe lub mniejsze wsparcie. Oczywiście, im większe, tym lepiej dla ubezpieczonego.

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zakres terytorialny polisy. Jeżeli kierowca często przebywa za granicą, to ochrona ubezpieczyciela powinna być aktywna poza Polską. Jeżeli jednak auto używane jest głównie w Polsce, to taki zakres ubezpieczenia assistance (https://ubsy.pl/ubezpieczenie-assistance/) w zupełności wystarczy, nie trzeba kupować szerszego

Suma ubezpieczenia

Mimo że assistance to ubezpieczenie usługowe – ubezpieczyciel oferuje określone wsparcie usługowe, a nie wypłatę odszkodowania – i tak ma określoną sumę ubezpieczenia. Ustala ona granice kosztów, jakie ubezpieczyciel jest w stanie ponieść, udzielając pomocy poszkodowanemu.

Koszty liczone są w zakresie holowania czy udostępniania auta zastępczego, ale nie tylko. Wybierając więc assistance dla siebie, warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie sumy ubezpieczenia są oferowane i jak będą one rozliczane. Dzięki temu można oszacować, jak bardzo użyteczne będzie zakupione ubezpieczenie.

Limit kilometrów holowania

Jedną z najkorzystniejszych opcji w ramach ubezpieczenia assistance jest holowanie uszkodzonego pojazdu. Opłacenie holowania z własnych środków bywa bardzo dużym wydatkiem. Koszty liczone są bowiem za kilometr, więc im dalej trzeba auto holować, tym więcej to kosztuje.

Mając ubezpieczenie assistance z opcją holowania, można skorzystać z niego w razie awarii auta. Ubezpieczyciel zorganizuje holowanie auta do warsztatu, a sam ubezpieczony nie będzie musiał za to płacić.

Jest to jednak usługa, która jest ograniczona w zakresie kilometrów. Można więc wykupić holowanie do 50 km, do 100 km lub bez limitów. Oczywiście opcja bez limitów jest najdroższa i dostępna jest wyłącznie w ramach pełnego ubezpieczenia assistance.

Limit na auto zastępcze

Ubezpieczenie assistance oferuje swoim klientom również możliwość skorzystania z auta zastępczego, podczas gdy auto ubezpieczonego jest w warsztacie. Ta opcja również jest w pewien sposób ograniczona. Mianowicie w OWU można znaleźć informacje na temat okresu udostępnienia auta. Niektóre firmy oferują samochód zastępczy na trzy dni, inne na tydzień, w niektórych pakietach można skorzystać z pojazdu zastępczego bez limitu. Podobnie jak powyżej, opcja bez limitu dostępna jest w najszerszym pakiecie, czyli najdroższym.

Definicje zawarte w OWU

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia assistance trzeba koniecznie sprawdzić, jak poszczególne pojęcia są rozumiane przez ubezpieczyciela. To, co dla ubezpieczonego ma określone znaczenie, może być nieco inaczej rozumiane przez firmę ubezpieczającą. Istotne jest tu również doprecyzowanie pewnych pojęć, np. czym jest uszkodzenie szyby, kiedy mówimy o uszkodzonej oponie, jak liczone są doby – w przypadku udostępniania np. pojazdu zastępczego.

Te szczegóły, choć mogą się wydawać nieistotne, stają się bardzo ważne w momencie, gdy z samochodem dzieje się coś złego i trzeba skorzystać z polisy.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia assistance wymaga więc dużej dozy uważności, ostrożności i precyzji. Należy zapoznać się z dokumentami opisującymi polisę, przeczytać je i upewnić się, że są one prawidłowo zrozumiane. Tylko w ten sposób możliwe będzie wybranie ubezpieczenia odpowiedniego i dopasowanego do siebie, swoich potrzeb i oczekiwań.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Redakcja

komentarze 4

  1. Sorry, ale ten artykuł o assistance na portalu MotoGP to jakiś żart jest czy co ?
    Bo jeśli nie to może teraz króciutki artykulik jaki proszek do prania dobrać aby wyprać odzież zabrudzoną olejami i smarami motocyklowymi :-)))

    • Kasiu… to nie jest artykuł skierowany do takich wybitnych jednostek jak Ty, których jest stosunkowo niewiele, które wszystko i na każdy temat wiedzą. Artykuł może być pomocny, aczkolwiek sam nie rozumiem kto go sponsorował. Może pojawią się artykuły jakim proszkiem prać zabrudzenia odzieży olejami czy smarami… może się komuś przyda. Nie wszyscy wszystko wiedzą. :) A jeśli już sponsorowany artykuł, to chyba dobrze w dzisiejszych czasach, może portal nie umrze – takie czasy, takie podstawy marketingu :)

  2. Podpinam sie pod wypowiedzią Kasi

  3. Wyjaśnione – art.sponsorowany autor – redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
187 zapytań w 0,530 sek