Home / MotoGP / Koniec skrzydełek w MotoGP!

Koniec skrzydełek w MotoGP!

PA1939223.0008

Na spotkaniu Komisji Grand Prix podczas rundy Assen TT organizatorzy MotoGP i zespoły startujące w mistrzostwach wspólnie podjęły decyzję, by od sezonu 2017 nie można było używać skrzydełek aerodynamicznych na owiewkach motocykli.

Rozwiązanie to pomagało w dociskaniu motocykli do toru, ale jednocześnie stwarzało zagrożenie podczas jazdy kilku zawodników za sobą powodując potężne zawirowania powietrza, oraz przede wszystkim, podczas wypadków. Przyczyniały się też do nietypowego poziomu zużycia opon.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wcześniej podjęto już decyzję, by usunąć skrzydełka z Moto2 i Moto3. Skrzydełka w MotoGP, które spełniają obecne przepisy, będą mogły pozostać na motocyklach do końca tego roku.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: crash.net

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarzy 16

 1. Świetna decyzja ! Dają korzyści ale stwarzają też wiele zagrożeń zwłaszcza przy kontaktach zawodników oraz wypadkach.

 2. I bardzo dobrze, niedługo Ducati i Yamaha byłyby szersze niż dłuższe i przypominało samolot.

 3. “które spełniają obecne przepisy” a co dokladnie musi byc z tymi skrzydełkami zeby nie spełniły przepisów? Oczywiście poza ruchomymi skrzydełkami.

 4. W Moto2 i Moto3 zbanowali skrzydełka natychmiast, tu zakaz obowiązywać będzie od przyszłego sezonu. I dobrze, bo Ducati by się popłakało, że stworzyli motocykl działający tylko ze skrzydełkami a tak to w przyszłym roku przygotują następny model i wsio. Mi się decyzja podoba, Yamahy i Hondy wyglądały okropnie, tylko Ducaty jak cię mogę ;)

 5. Jeszcze mogliby zbanować “szybkie skrzynie biegów” itp wynalazki, które nigdy nie wejdą na drogę, no ale to mało możliwe, bo Honda… ;)

 6. Dlaczego od przyszłego sezonu a nie już?

  • @fidell33

   Myślę, że sprawiedliwiej jest, że zmiana obowiązuje od przyszłego sezonu bo – jak pisałem wyżej – Ducati płakałoby, że przygotowali maszynę na ten sprzęt by działała ze skrzydełkami a bez nich będą słabsi. Tak to wszyscy mają równe szanse na dostosowanie się do zmiany.

   @kasiakowalska Skrzydełka zbanowano głównie dlatego, że są właśnie niebezpieczne :)

 7. Pewnie Ducati nie będzie zadowolone ale lepsze to niż kolejny wyścig zbrojeń generujący koszta, który i tak wygrałaby Honda.

 8. Ja z kolei mam mieszane uczucia – jeśli coś pomaga w lepszej i bezpieczniejszej jeździe motocykla to czemu z tym walczyć ? Z postępem nie powinno się walczyć. Z drugiej strony trafiają do mnie argumenty o bezpieczeństwie zawodników w przypadku kolizji. Czyli jestem za a nawet przeciw :-))

 9. polerst dlaczego nie wejda na droge? popatrz nowa honda vfr albo dn 01 akurat to drugie to co innego ale zawsze to jakas pochodna rozwiazania. moim zdaniem wejdzie i to z czasem a pozniej yamaha to rozwiazanie poprawi i tez zacznie montowac jak zawsze

  • Dwusprzęgłowa skrzynia, która jest bodajże w VFR, jest zabroniona w MotoGP, stąd takie “drogie dziwadełko” w postaci właśnie “seamless gearbox” :D

 10. A wg mnie skrzydelka powinnny zostac. Blokowanie rozwoju jest dziwne.

  • Dlatego nie powinno być czegoś takiego jak ograniczenie ilości testów czy zamrożenie rozwoju silnika w trakcie sezonu. Zakaz skrzydełek jest akurat ok. Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, a po drugie, estetyka motocykli mocno na tym cierpi.

 11. W końcu, najlepsza decyzja ostatnich miesięcy (co najmniej) w MotoGp!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
160 zapytań w 0,594 sek